יש לכם שאלה? פנו אלינו בצ'ט המתגייסים ותקבלו תשובה מהמומחה שלנו!

 

חשיבה מילולית אייקוןחשיבה מילולית

חלק זה במבחנים לצו ראשון, מבחני הדפ"ר, כולל: מבחני אנלוגיות, מבחני הבנת הוראות, מבחני קשר בין מושגים ומבחני הבנת הנקרא. 

אנלוגיות

אנלוגיות הן שאלות בהן מוצג זוג מילים שיש ביניהן קשר מסויים, וצריך להחליט במי מבין ארבעת הצמדים בתשובות יש את אותו הקשר בדיוק.

דוגמא - שאלה ממבחן אנלוגיות מילוליות במבחנים הפסיכוטכניים:

אנלוגיות צו ראשון

זוהי דוגמא לאנלוגיה ברמה גבוהה שבה עין לא מיומנת יכולה בקלות לחשוב שהתשובה הנכונה היא תשובה מספר 1 או תשובה מספר 3 אך לא כך הוא הדבר. תשובות מספר 1 ו-3 דומות מבחינת עולם התוכן ולכן מבלבלות, אך מה שצריך זה למצוא את הקשר המדוייק והמהותי בין צמד המילים בשאלה ואז לבחור את המילים שמבטאות את אותו הקשר בדיוק. בדוגמא שלנו נורה היא החלק הפעיל במנורה, כך שניתן לומר שהמנורה היא הכלי המאפשר להשתמש בנורה. באותו אופן, מברשת שיניים היא כלי המאפשר את פעולת משחת השיניים ולכן התשובה הנכונה היא תשובה מספר 4.

הבנת הוראות

מבחני הבנת הוראות הם מבחנים שבודקים את יכולת המועמדים למענה מדוייק על ההוראות הניתנות לו. במבחן זה יש לתת תשומת לב רבה לכל חלקי ההוראה, כי כמעט תמיד יופיע מסיח שגוי המכוון למי שלא קרא את ההוראה עד סופה.

דוגמא - שאלת הוראות במבחנים הפסיכוטכניים:

מילוי הוראות צו ראשון

 

הבנת הנקרא

מבחני הבנת הנקרא כמו קטעי הקריאה המוכרים מבית הספר, במבחן מוצג טקסט בנושא מסויים ואחריו מופיעות כמה שאלות שנועדו לבדוק עד כמה הקורא הבין את הטקסט.


כמותי אייקוןחשיבה כמותית

חלק זה כולל שאלות במתמטיקה בנושאי משוואות, בעיות מילולית, בעיות אחוזים, בעיות תנועה ודרך, בעיות הספק ועבודה, שאלות שברים, שורשים וחזקות, המוכרות לנו כולן מימי בית הספר. בחלק זה מה שבעיקר חשוב זה לשנן את החוקים, ופשוט לתרגל, לתרגל, ו...לתרגל! אבל, יש פה קאץ' והנה הוא מגיע: בחלק זה אין מחשבון אז כל מי שנמלט עד עתה מחישובי שברים ואחוזים מתבקש להיכנס לעניינים.

דוגמא - בעיה עם משוואות במבחנים הפסיכוטכניים:
בעיית משוואות

 


חשיבה צורנית

חלק זה כולל שאלות של אנלוגיות צורניות. בשאלות אלה ישנו זוג צורות בעל חוקיות מסוימת ועליכם להחליט מה מבין האפשרויות תהיה הצורה הבאה. 

לדוגמא - שאלה מתוך אנלוגיות צורניות:

כל החלקים שהיו שחורים בצורה הראשונה (1), הפכו ללבנים בצורה השנייה (2) ולהפך. 
בדומה לאנלוגיות מילוליות, בכל שאלה של אנלוגיות צורניות נתונה דוגמה של שתי צורות (1 ו-2) שקיים ביניהן קשר מסוים. על הנבדק לחפש תשובה (מסיח) המקיימת קשר דומה עם צורת ההשוואה (צורה 3).


כיצד מתקיימים המבחנים?

המבחנים הפסיכוטכניים בצו הראשון מתקיימים בתחנה הירוקה ומתבצעים על המחשב בצורה אישית. לכל מבחן מוקצב זמן מוגבל המצוין בעזרת שעון עצר בראש המסך. כל נבחן מקבל דף לבן אחד שמשמש כדף טיוטה ועיפרון אותם חייבים להחזיר למאבחנת בסיום המבחן. אם נותר זמן בסיום מילוי אחד הפרקים ניתן לחזור אחורה ומומלץ לבדוק את השאלות שכבר סימנתם לפני שעוברים לפרק הבא.


שאלון העדפות

המבחן האחרון במבחנים הפסיכוטכניים נקרא שאלון העדפות. מבחן זה לא על זמן. השאלות כגון: האם אתה יודע להחליף מנורה? האם היית מדריך בצופים? יעזרו לשיבוץ המלש"ב בצה"ל אך לא יכלל בציון הדפ"ר.


"תודה רבה על ערכה מצוינת! רכשתי את ערכת ההכנה למבחני הדפ"ר וקיבלתי דפ"ר 80 וקב"א 55. הכנתם אותי היטב!"

 

הכנה לפסיכוטכני צו ראשון, יולי 2018

 

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.