אם תתקשרו לאחד ממכוני המיון ותשאלו האם כדאי להתכונן למבחן המיון, סביר להניח כי תקבלו תשובה שלילית. זאת למרות שכל אחד מהנשאלים במכוני המיון מבין היטב עד כמה הכנה משפרת את תוצאות המבחן. הסיבה פשוטה - מכוני המיון יודעים שבקורס הכנה הנבחן מקבל מידע שעוזר לו להתמודד בצורה טובה יותר עם מבחני האישיות והם מעוניינים שמידע זה לא יימסר לנבחן. מכוני המיון שומרים בסוד את הפרטים על מבחני האישיות גם במהלך המבחן עצמו.


מה לא תמיד יספרו לכם?

מכוני המיון מקפידים לשמור על סודיות תכני מבחני האישיות, שהרי הם מעוניינים לקבל מהנבחן תגובה ספונטנית ככל האפשר. ההנחה היא שככל שהנבחן יידע פחות על מטרות המבחן, כך תגובתו תהיה כנה יותר ותבטא באופן מדויק יותר את אישיותו. הבעיה היא שהסודיות הזו מעוררת גל שמועות ובדיות על מהות המבחנים. כמו כן, היא גורמת ללחץ, לכעס ולחרדה מוגברים אצל הנבחנים, דבר שפוגע ביחסם למבחנים ולמכוני המיון. הסודיות של מבחני האישיות נשמרת לפני המבחן, במהלכו ולאחריו.

מי שמנסה לאתר חומר שיעזור לו בהכנה לקראת מבחני האישיות יגלה שמדובר במשימה לא פשוטה. מכוני המיון מציגים אמנם מידע באתרי האינטרנט אך מידע זה מוגבל ואינו נותן לנבחן נתונים שבאמת יסייעו לו במבחן. יותר מכך, המידע המצומצם שכן מוצג בפני הנבחנים עלול להטעות אותם. אם נבחן יחשוב בטעות שזהו כל המידע הדרוש לו לפני המבחן הוא עלול להיות מופתע ביום המיונים. מכוני מיון כמו אדם מילוא, פילת וקינן שפי, מעוניינים מצד אחד להפגין יחס הוגן כלפי הנבחנים אך מצד שני אינם מעוניינים לפגוע בסודיות ובתוקף המבחנים שלהם. 


"קחו כמה זמן שתצטרכו" - האמנם?

אחד ממבחני האישיות הנפוצים ביותר הוא מבחן העתקת צורות. זהו מבחן שבו בשלב ראשון הנבחן מתבקש להעתיק מספר צורות על דף נייר חלק ובהמשך הוא מתבקש לשוב ולצייר את אותן צורות על דף נייר מזיכרונו. נבחנים רבים חושבים שמטרתו היחידה של המבחן היא בחינת יכולת זיכרון. המבחן אומנם בודק זיכרון אך הוא גם בודק נושאים נוספים שהנבחן כלל אינו מודע להם. למשל, המבחן בודק את יכולת הארגון, כמו גם את תחושת הערך והביטחון העצמי של הנבחן. מטרות אלה הן מעין סוד שנשמר מפני הנבחן. 

ביצוע מבחני האישיות אינו מוגבל בדרך כלל בזמן. כשהנבחן מתבקש לצייר או להשלים שאלון נאמר לו לרוב שהוא יכול לבצע את המשימה ללא כל הגבלת זמן. חלק מהנבחנים מתייחס להוראה ואינו משקיע כל מחשבה על משך הזמן בו הוא מבצע את הציור או ממלא את השאלון. אולם האמת היא שבזמן שהנבחן מבצע את מבחן האישיות, הבוחנים מודדים את זמן הביצוע שלו.

במבחני אישיות חשוב לשים לב לזמן הביצוע. מכוני המיון מסתירים עובדה זאת מפני הנבחן כיוון שהם מעונינים לקבל מידע על קצב העבודה הטבעי שלו. לכן, לרוב הם יאפשרו לנבחן לבצע את מבחני האישיות ללא מגבלת זמן.

יש נבחנים, שלאחר כישלון במבחן, פונים למכון המיון לשיחת משוב במטרה להבין את הגורמים לכישלונם. ברוב המקרים שיחת המשוב לא מסירה את ענן הסודיות שאופף את מבחני האישיות. הנבחן אומנם מקבל הסבר כללי לגבי תחומים בהם לא הצליח במבחן אך הוא אינו מקבל מידע כיצד היה עליו להתנהג כדי להצליח.

אל תיתן לסודיות של מכוני המיון להשפיע על מצב רוחך במהלך המבחן. כנבחן מומלץ לקבל את הסודיות כאתגר ולהתמודד איתו. האמן בעצמך וביכולתך להתמודד עם המצב, גם אם חסר מידע והסודיות מכבידה.

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.