"ספר על עצמך" - דגשים

כמעט כל ריאיון נפתח בבקשה של המראיין מהמרואיין לספר על עצמו. שאלה זו מספקת למרואיין הזדמנות להבליט את כישוריו, את ניסיונו ואת האיכויות שהוא מביא עימו לתפקיד, ללא שום הפרעה, ועל כן חשוב מאוד לנצלה כראוי. תשובה טובה לשאלת פתיחה זו מעלה את ביטחונו של המרואיין ומשפיעה גם על האופן שבו הוא נתפס בעיני המראיין; ולכך עשויה להיות השפעה על המשך הריאיון. להלן כמה דגשים למענה:

  • חשוב לענות באופן תכליתי וממוקד.
  • יש להציג ניסיון רלוונטי לתפקיד.  
  • יש להדגיש את היכולות המקצועיות הרלוונטיות לתפקיד.
  • יש להתמקד בתכנים שמעידים על כושר ביצוע בתפקיד.

דוגמה לתשובה טובה:

במהלך ריאיון עבודה לתפקיד של מנהל פרויקט בחברת מחשבים, המראיין מציג למועמד את השאלה: "ספר על עצמך."

מרואיין: "שמי דרור בן צור, מהנדס תעשייה וניהול. ב-4 השנים האחרונות ניהלתי פרויקט בחברת מחשבים עבור חברת תקשורת. לפני כן הייתי איש צוות במחלקת תפ"י (תכנון ופיקוח ייצור), אני בן 31 נשוי ואב לבת, מתגורר בכפר סבא."

המרואיין בחר לענות באופן ממוקד על תחומים שמראים יכולת שקשורה למשרה שבה הוא מעוניין. התמקדותו בניסיונו המקצועי ייצרה לו יתרון כבר מהשאלה הראשונה.


 תגובות שליליות אפשריות לשאלה - "ספר על עצמך"

 • "למה אתה מתכוון?"
 • "תהיה יותר ספציפי."
 • "זו שאלה מוזרה שאני תמיד מתקשה לענות עליה."

הסיבה לתגובות מסוג זה היא התעסקות מיותרת בכוונות המראיין. במקום לענות ולספר על ניסיונו המקצועי, המועמד עסוק בניסיון לנחש מהן כוונות המראיין בשאלה. תגובות אלה חושפות את חוסר ביטחונו, והן מהוות פתיחה גרועה לתחילת ריאיון עבודה. 

דוגמה לתשובה לא טובה:

"שמי ירון לב, נולדתי למשפחה חמה ואוהבת במושבה כינרת, אני בן 36 נשוי למירי, יש לנו 2 בנות נחמדות שאני מאוד אוהב. אני חושב שאבהיות, ובכלל זה הקשר שלי עם בנותיי, היא אחת התכונות החשובות שלי. אני מקפיד יותר מכל להיות בן אדם, לשמור על קשר אנושי וחם עם חברי ומשפחתי."

אומנם אנושיות, אבהיות ודאגה לזולת הן תכונות ראויות וחשובות, אך הן אינן חלק מהתכונות החיוניות לניהול פרויקטים. תכונות אלו היו יכולות לספק לירון יתרון גדול אילו היה מתמודד על משרה טיפולית למשל, אולם כשמדובר במשרה הדורשת יכולת להוביל תהליכים, לקבל החלטות, להטיל משימות, להציג גבולות וכדומה, הן נתפסות כגורם שעלול להקשות עליו למלא את תפקידו כראוי. הרושם שעלול להיווצר אצל המראיין הוא שמדובר באדם רגיש מדי, שיתקשה להוביל תהליכים מקצועיים וייתפס כמנהל רך וחלש בקרב העובדים.

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.