יועצים רבים בתחום התעסוקתי פיתחו קריירה בייעוץ לבחירת מקצוע. יועצים אלה מחזקים את התקווה הנטועה בלב אנשים שיש מקצוע שמתאים להם. באופן טבעי ובהמשך ישיר לכך יצאו גם ספרים בנושא, אחד מהם הוא הספר "לכל אדם יש שביל", שמחזיק בדעה שלכל אדם יש כיוון תעסוקתי נכון, שעליו לגלותו על מנת להגיע למיצוי עצמי. כאילו האדם פוסע ביער סבוך, שבו רק שביל אחד, ואם יגלה אותו יוכל להתקדם, ולא ילך לאיבוד.

לדעתי האמונה שיש שביל נכון, דרך מתאימה, תשובה אחת, מקצוע מסוים, היא אמונה מוטעית. הדרך של האדם אינה סלולה, ואין שביל שעליו לגלות. האדם צריך לפלס את השביל בעצמו. השביל נוצר בזכות מאבק, התמדה ונחישות לאורך הדרך, ולא מתוקף חיפוש. במקום לבזבז זמן בחיפוש אחר שביל מתאים, רצוי ללמוד לפלס שבילים. במקום לחפש דרך נכונה, רצוי לשפר את יכולת ההתמודדות לאורך הדרך, ליהנות מהדרך הסבוכה ומהעליות והמורדות של חיינו. הניסיון למצוא כיוון תעסוקתי מתאים נובע מהיעדר יכולת להתמודד עם השינויים התכופים במציאות, עם חוסר היציבות שלה ועם תחושת אי-הוודאות הנוצרת עקב כך. היות שמדובר ביכולת שלה השפעה מכרעת על תחומים רבים בחיינו, חשוב יותר לחזק מאשר לחפש מקצוע מתאים.

הגישה הזאת מקובלת גם בתחום האהבה. הרבה אנשים חיים בתחושה שעדיין לא מצאו את בן הזוג המושלם - הם חולמים על אהבה אידיאלית, על בן הזוג המתאים, שחי בנקודה כלשהי על פני כדור הארץ, ושמפגש עימו יוביל אותם היישר אל האושר. כמו במקרה של בחירת מקצוע, גם כאן יש מומחים שמבטיחים תשובה לשאלה מיהו בן הזוג האידיאלי. רשימת המומחים גדולה והיא כוללת: קוראים בקפה ובקלפים, כותבי הורוסקופים, יועצים לזוגיות, רבנים, פסיכולוגים, חברים, הורים ועוד. כולם מבטיחים שיש אהבה אמיתית, שיש בן זוג אחד שאם נמצא אותו נשיג את אושרנו.

לדעתי גישה זאת מטעה ומבלבלת. החיפוש אחר הפתרון הנכון באהבה ובעבודה מרחיק את האדם מהתמודדות עם מציאות חייו, מעודד את האדם לחלום, לפנטז ולפתח תקוות שווא. עדיף להשקיע באהבה ובעבודה מציאותיות, מלבזבז זמן על איתור מקצוע או בן זוג מושלם.

מאת דוד משולם, מנכ"ל מכון נועם
מתוך הטור "יחסי אהבה ועבודה" שפורסם בעיתון "מעריב".

 

 

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.