כוכב מלא כוכב מלא כוכב מלא כוכב מלא כוכב חצי מלא
(15) קראו עוד
שימו : החל מיולי 2023 מאל"ו (מרכז ארצי לבחינות ולהערכה) כבר לא עורך את מבחן יע"ל. מעתה ואילך אפשר להיבחן אך ורק במבחן יעלנט, שהוא למעשה גרסה ממוחשבת של מבחן יע"ל.

פרק החיבור במבחן יעלנט - מה אתם צריכים לדעת?

במהלך הלימודים שלכם במוסדות להשכלה גבוהה תתבקשו לכתוב חיבורים ועבודות בעברית. כדי שתצליחו לעשות את זה, אתם צריכים לדעת איך להתנסח בעברית ולהביע רעיונות מורכבים ודעות אישיות. כאן נכנס לתמונה פרק החיבור במבחן יעלנט (הפרק השלישי והאחרון במבחן), שנועד לבדוק אם יש לכם את הכישורים והכלים שנדרשים לכך.

במסגרת פרק החיבור, תתבקשו לגבש עמדה בנושא שיינתן לכם, ולהציג אותה בצורה מנומקת ומשכנעת. נושא החיבור יכול להיות, למשל, "גני חיות אינם המקום הטבעי לבעלי חיים. לדעתכם, האם בכל זאת טוב שיהיו גני חיות? הסבירו", או "יש ילדים שעוזרים להורים שלהם בעבודות הבית - למשל, מנקים את הבית ושומרים על האחים הקטנים שלהם. לדעתכם, האם ההורים צריכים לשלם לילדים על עזרה כזו? הסבירו." ההנחיה היא לכתוב 15-10 שורות בנושא, ולשם כך יוקצבו לכם 15 דקות בלבד. 

החיבור נבדק לפי ארבעה פרמטרים:

  • תוכן - האם כתבתם חיבור שמתמקד בנושא הרלוונטי? האם השתמשתם בטיעונים ברורים, נצמדתם לעובדות ונימקתם היטב את דעתכם? האם החיבור ישיר, בהיר וענייני?
  • מבנה - האם המידע שלכם מאורגן בצורה נכונה? האם קישרתם היטב בין רעיונות, חילקתם את הפסקאות לפי הנושאים ונמנעתם מחזרתיות? 
  • עושר הלשון - האם עשיתם שימוש באוצר מילים עשיר ושילבתם גם ביטויים למיניהם? האם השתמשתם בסוגים שונים של משפטים (פשוטים, מורכבים), במבנים לשוניים מגוונים ובמילות קישור נכונות? 
  • דיוק תחבירי - האם השתמשתם נכון במילים, בסימני פיסוק, בה"א הידיעה ובהתאמה של שם ומספר? האם נמנעתם משגיאות כתיב? האם מבנה המשפטים שלכם נכון, וכן גם הטיית הפעלים והזמנים? 

ציון החיבור נע בין 150-50. ציון 50 מסמל חיבור חלש מאוד (חיבור שאינו קריא, אינו רלוונטי לנושא, או אפילו נכתב בשפה שאינה בעברית), וציון 150 מסמל חיבור מעולה. ציון החיבור הוא שליש מציון הבחינה. 


איך הערכה שלנו תעזור לכם לעבור את פרק החיבור בהצלחה?

יש כמה אתגרים שהופכים את מטלת החיבור לקצת מלחיצה. קודם כול, יש לכם 15 דקות בלבד להספיק לכתוב את החיבור. בנוסף, מכיוון שהחיבור הוא חיבור דעה, לפעמים גם הבעת הדעה עצמה היא מאתגרת ודורשת מאיתנו חשיבה מעמיקה על נימוקים משכנעים. אבל האתגר המרכזי הוא ההתמודדות עם אתגרי השפה העברית. בזמן כתיבת החיבור עליכם לחשוב על כל ההיבטים של השפה - התאמה של שם ומספר, הטיית זמנים, איות נכון ועוד.

הערכה שלנו תעזור לכם להתמודד בהצלחה עם מטלת החיבור בכמה דרכים:

    • מדריך לכתיבת חיבור - בערכה תמצאו מדריך מפורט לכתיבת החיבור, הכולל תבנית לכתיבה, אוצר מילים שיאפשר לכם להעביר את המסרים שלכם באופן פשוט ומדויק, וכן דגשים חשובים העוסקים במשלב, בתחביר ובהגהה. ולמי שרוצה חיזוק נוסף - יש בערכה גם תרגול ממוקד של אוצר מילים, ניבים וביטויים, חלקי דיבר ועוד.
    • חיבורים לדוגמה - לאחר שתעברו על המדריך, תוכלו לעיין בסדרה של חיבורים לדוגמה שצירפנו לערכה. לאחר כל חיבור תתבקשו לענות על שאלות אמריקאיות שבוחנת הבנה של הפרמטרים החשובים לבניית חיבור טוב. וכמובן, יש גם סימולציות מלאות של המבחן שכוללות משימת חיבור בהגבלת זמן של 15 דקות.
    • בדיקת חיבורים - במסגרת ההכנה תקבלו משוב על שלושה חיבורים ממדריך או מדריכה מקצועיים מצוות המכון. המשוב יהיה מורכב מציון (כולל פירוט של הניקוד שקיבלתם בכל פרמטר שנבדק במבחן) ומדו"ח שיפרט נקודות חולשה וחוזקה בחיבור, שגיאות כתיב או תחביר וטיפים לשיפור המענה. המשוב יישלח אליכם בתוך שלושה ימי עסקים. מומלץ לשלוח את החיבורים בהדרגה, כדי שתוכלו ליישם את ההערות שתקבלו לכם בכל משוב.

לא רק חיבורים: הכנה לכל פרקי מבחן יעלנט 

לצד ההכנה לפרק החיבור, תקבלו גם ערכת אונליין מלאה שתעזור לכם להתכונן לקראת שני הפרקים הראשונים של המבחן. ערכת האונליין שלנו כוללת קובצי הדרכה מפורטים, המלווים בפרקי תרגול העוסקים בכל סוגי השאלות במבחן - השלמת משפטים, ניסוח מחדש והבנת הנקרא.

פרקי התרגול מוגבלים בזמן בהתאם למבחן האמיתי, ובסיומם תקבלו דו"ח תוצאות מפורט שכולל הסברים לכל השאלות ושיטות פתרון מומלצות. בנוסף, בערכה חמש סימולציות מלאות של מבחני יעלנט בהגבלת זמן, כך שתוכלו להרגיש כאילו אתם במבחן האמיתי.

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.