כל עבודה בהישג ידך
 

פיטורים ופרידה

פרידה, גירושים ופיטורים הם שלב כואב ביחסי אהבה ועבודה. כשיחסי אהבה מגיעים לסופם, כשהפרידה הופכת לבלתי נמנעת, תחושת האבדן והכאב גדולים מנשוא. ההתלהבות והשמחה שהיו חזקים כל כך בתחילת יחסי אהבה, הופכים לכעס, מרירות ואכזבה בסופם. תחושת האושר בתחילת האהבה הופכת לתחושת חורבן בסופם.

תופעה דומה מתרחשת גם ביחסי עבודה. כשעובד מתקבל לעבודה חדשה הוא מאושר בדיוק כמו אדם שמצא אהבה חדשה. בימים הראשונים בעבודה חדשה ההתלהבות גדולה כמו בימים הראשונים של אהבה. בתחילתה של עבודה חדשה התקוות גבוהות, יש תחושה של התחדשות ושמחה. אך כשרגע הפיטורים מגיע, הכאב והאכזבה דומים בעוצמתם לכאב בשעת פרידה מבן זוג.

בשירותי בחיל האוויר עברתי כל כמה שנים לתפקיד חדש, וכל פעם מחדש חשתי את תחושת הכאב ברגע העזיבה. כשפרשתי לגמלאות בתום השירות חווית העזיבה היתה קשה במיוחד. תקופת ההחלמה מכאב הפרישה ארכה לפחות 5 שנים.

מכוון ששלב הסיום ביחסי אהבה ועבודה הוא קשה כל כך, הוא מעורר בנו לרוב יצרים אפלים – כעסים ומרירות. זו הסיבה שהרבה אהבות גדולות מסתיימות במריבות, כעס, השמצות, ומאבקים בבתי משפט. זו גם הסיבה שהרבה עובדים שפוטרו מעבודתם חשים אכזבה וכעס שלעיתים מגיעים עד תוקפנות פיזית נגד החברה שהעסיקה אותם. תחושת הכאב בסיום יחסי אהבה ועבודה עלולה לעורר בתוכנו הרבה שדים רדומים. הרבה כוחות הרס עלולים להתפרץ בנו בתקופה קשה זו.

אחד הכללים החשובים בתקופת פרידה, גירושים, פיטורים הוא לא לפעול על פי התחושות. יש מקרים בהם הרגשות שלנו מטעים אותנו, שבמקרים מסוימים לא רצוי להאמין למה שאנו מרגישים. פרידה ופיטורים הם דוגמה טובה לכך. בשעת פרידה או פיטורים מומלץ לחשוב לפני שמגיבים, להתאפק ולא להתפרץ. תקופת פרידה ופיטורים הם מבחן עליון לכוח התבונה שלנו. לשליטה העצמית שלנו, לכבוד שלנו. מי שמשחרר את כעסיו בשעה זו, מי שפורק את אכזבתו וכאבו, יחוש אולי הקלה בשעת פריקת הלחץ, אך עלול להחריף את העימות ולפגוע בסיום מכובד ונכון של מערכת היחסים.

מי שמצליח בשעת פיטורים או פרידה לנהוג בתבונה ובהתחשבות, מי שמצליח בסיום היחסים לנהוג בכבוד, לומד לכבד את עצמו, לקבל את אהבה בשעת השיא ובשעת השפל.

מאת דוד משולם, מנכ"ל מכון נועם
מתוך הטור "יחסי אהבה ועבודה" שפורסם בעיתון "מעריב".


לתיאום קורס הכנה במכון נועם

צלצל/י 03-53-77-361
או כתבו לנו info@machon-noam.co.il

03-53-77-361
*
קליק ונתקשר

קנו הכנה אונליין
ליווי אישי למפוטריםחנות מכוני מיון וארגונים

מבחני דוגמא בחינם


ממליצים
"עברתי בהצלחה וקיבלתי את המשרה עליה התמודדתי. תודה רבה וענקית. עזרתם לי המון."
נבחן באלביט לתפקיד ניהולי, יולי 2013
רק רציתי להודות לכם על יום ההכנה המצוין והאפקטיבי. ההכנה שלכם הייתה מצויינת ומדוייקת...
נבחן באלביט לתפקיד מהנדס מערכות, מאי 2012


מידע כללי
עזרה
מוצרים נבחרים
מבחנים בחינם
שותפויות ועסקי


 
Created by red-id