תפקידו של הפרמדיק

פרמדיקים עוסקים ברפואת חירום וברפואה דחופה ויש להם את ההכשרה להעניק טיפול ראשוני באירועי חירום ובאירועי טראומה. פרמדיקים אינם רופאים, אך יש ברשותם את הכישורים והסמכויות לבצע החייאה, לתת תרופות, לפתוח נתיבי אוויר ולהעניק טיפולים מצילי חיים עד להגעה לבית החולים.

מה ההבדל בין חובש לפרמדיק?

ההבדל העיקרי בין פרמדיקים לחובשים הוא ברמת הסיוע שהם מוסמכים לתת לפצועים בשטח. חובש או חובשת יודעים להגיש עזרה ראשונה, כמו גם לבצע החייאה בסיסית, להחדיר עירוי ולסייע לאישה בלידה. פרמדיק או פרמדיקית הם בעלי יכולות רפואיות מתקדמות יותר - הם מוסמכים למשל לבצע החייאה מתקדמת ואפילו לערוך ניתוחי שדה מסוימים.


כל אפשרויות הלימודים לפרמדיק/ים

הכשרת פרמדיקים במסלול הצה״לי

ההכשרה לתפקיד פרמדיק צבאי במסלול הצה"לי נמשכת ארבעה חודשים במתכונת קדם צבאית. לאחריה, משרתים החיילים בתפקידם כפרמדיקים צבאיים במשך 32 חודשי שירות חובה.

תנאי קבלה לתפקיד פרמדיק צבאי

 • פרופיל רפואי 72 ומעלה
 • דפ"ר 70 ומעלה
 • BMI בין 35-17
 • ציוני יום המא"ה: יחסי אנוש 3 ומעלה, פיקוד 3 ומעלה, עבודת צוות 3 ומעלה
 • מבחן מקוון בנושאים כימיה בסיסית ומדעי הרפואה
 • מבחן דינמיקה קבוצתית
 • ריאיון אישי

האופציה לשרת כפרמדיקים פתוחה גם בפני משרתי השירות הלאומי - מסלול ההכשרה בשירות הלאומי מתרכז בשנת לימודים עיונית אחת, ולאחריה הפרמדיקים מחויבים בביצוע שירות לאומי של שנתיים כפרמדיקים במד"א.

הכשרת פרמדיקים במסגרת קורס מד״א

קורס הפרמדיקים של מד"א הוא קורס ייעודי המכשיר את הפרמדיקים העתידיים. הקורס מתקיים פעמיים בשנה, בחורף ובקיץ, בהתאם לביקושים, הוא נמשך שלושה סמסטרים (כשנה וחצי, אם כי בשירות לאומי הוא נמשך שנה בלבד) ומורכב משלושה שלבים מרכזיים:

 • שלב עיוני - בשלב זה נלמד החומר העיוני שכל פרמדיק ופרמדיקית נדרשים לדעת. במסגרת הלימודים העיוניים נלמדים נושאים כמו יסודות רפואת החירום, פיזיולוגיה, אנטומיה, קרדיולוגיה, טראומה, מחלות נשימה וניהול אירועים רבי נפגעים. 
 • שלב מעשי - בשלב הבא משובצים הסטודנטים בסבבים קליניים בבתי חולים. במסגרת שלב זה הסטודנטים עוברים גם למידה מעשית וגם למידה עיונית במחלקות בבתי החולים, בדגש על מחלקות רפואה דחופה, טיפול נמרץ וחדרי ניתוח.
 • השתלמות מעשית בניידות - בשלב האחרון הפרמדיקים משתלבים בניידות של מד"א, ולוקחים חלק מעשי בפעילות של מד"א ברחבי הארץ.

מסיימי הקורס מקבלים את תעודת ההסמכה הרשמית של מד"א ומשרד הבריאות, ויכולים להתברג בעבודה כפרמדיקים במד"א וכן במקומות אחרים.

עלותו הכוללת של הקורס היא כ-30,000 ש״ח, והוא נערך בשני מסלולים לבחירת הסטודנט או הסטודנטית - מסלול לימודי בוקר ומסלול לימודי ערב.

רוצים לדעת עוד? בתאריכים 8.4.24, 5.8.24 ו-2.9.24 יתקיימו מפגשי הסברה מקוונים מטעם מד״א. במפגשים אלו זה יוצגו תוכני הקורס, תנאי הקבלה, משך ההכשרה, כל התנאים והדרישות, אפשרויות התעסוקה לאחר הקורס ועוד.  

 

תנאי קבלה לקורס פרמדיקים מד"א 

 • בגרות מלאה או פסיכומטרי 500 או תואר
 • מעבר בהצלחה של מבדק התאמה במכון אדם מילא

הכשרת פרדמיקים במסלול האקדמי

ההכשרה האקדמית לפרמדיקים היא מסלול לימודים בן שלוש שנים, שמקנה תואר ראשון (B.EMS) ברפואת חירום באוניברסיטת בן-גוריון או במכללה האקדמית צפת. התואר הראשון כולל לימודים במדעי הטבע ובמדעי הרפואה, בשילוב עם לימודים מעשיים.  

תנאי קבלה לתואר ראשון ברפואת חירום - אוניברסיטת בן-גוריון

 • פסיכומטרי בציון 520 ומעלה ורמת אנגלית בסיס (ציון 99-85 באמיר"ם או בפרק האנגלית פסיכומטרי)
 • רמה ו' בעברית (ציון 131-105 במבחן יעלנט) עבור מועמדים שעברית אינה שפת האם שלהם
 • ראיון קבלה

תנאי קבלה לתואר ראשון ברפואת חירום - המכללה האקדמית צפת

 • ממוצע בגרויות 85 ומעלה
 • פסיכומטרי בציון 500 ומעלה 
 • ראיון קבלה

 

דברים שחשוב לדעת על הכשרת פרמדיקים

  • כדי להתקבל לקורס פרמדיקים חובה לקבל המלצה ממנהל מרחב (כלומר, מנהל תחנת מד"א).
  • גם בעלי תואר ראשון ברפואת חירום וגם בוגרי קורס מד"א והקורס הצה"לי נדרשים לעמוד בדרישות משרד הבריאות לפרמדיקים, לעבור את בחינות ההסמכה ולקבל רישיון פרמדיקים.
  • ההבדל העיקרי בין התואר לתעודה הוא שהתואר מקנה אפשרויות תעסוקה נוספות - מלבד עבודה כפרמדיקים, הבוגרים יכולים להשתלב כעוזרי רופאים, להתברג בתפקידי הדרכה והנהלה בארגוני הצלה וחירום ובמוסדות רפואה ציבוריים ופרטיים, וכן להמשיך לתארים מתקדמים במדעי הרפואה.
  • פרמדיקים ותיקים שמבקשים להשלים תואר ראשון יכולים לעשות זאת בהיקף לימודים מצומצם.
  • בכל אחד ממסלולי הלימודים, הבוגרים מקבלים תעודת פרמדיק EMS המקובלת בכל העולם. החל מ-2013 הוחלט שתעודת הפרמדיק תהיה מוגבלת לשלוש שנים - לשם חידושה יש לעבור קורס רענון המפוקח ע"י רופאים מומחים לרפואה דחופה. 

עוזרים לכם להתכונן למבחן ההתאמה ולראיון הקבלה


אז מהם שלבי המיון?

1. מבחן פסיכוטכני ממוחשב במכון אדם מילא - מבחן שנועד להעריך את הכישורים הקוגניטיביים שלכם. במסגרת המבחן תישאלו שאלות בתחום המילולי, הכמותי והצורני. 

2. יום ראיונות - יתקיים באחת מתחנות מד"א. במהלך היום תעברו ריאיון אישי וכן תתבקשו לערוך פרזנטציה לפני המועמדים האחרים בנושא שתקבלו מראש. 

3. דינמיקה קבוצתית - תרגיל קבוצתי שנועד להעריך את מידת ההתאמה החברתית שלכם לתפקיד. 


בשורה התחתונה: איפה פרמדיקים עובדים ומהן אפשרויות הקידום?

פרמדיקים אפשר למצוא בשורה של ארגונים. בראש ובראשונה, פרמדיקים עובדים באחד מארבעת ארגוני ההצלה שפועלים באופן רשמי בישראל: מד"א, איחוד הצלה, הצלה ישראל וחלצ (איתור חילוץ והצלה).

מלבד ארגונים אלו, ניתן למצוא פרמדיקים גם בבתי חולים ובשירותי רפואה פרטיים (כמו אסותא או טרם), חברות אבטחה, מכוני הדמיה, אמבולנסים פרטיים, מתקנים ביטחוניים, קופות חולים וכו'.

הקידום בתפקיד הוא תלוי ותק והשתלמויות מקצועיות. במד"א, למשל, הדרגה הראשונה היא דרגת מז"ר (מזר ראשון), שניתנת לפרמדיקים בעלי ותק מצטבר של עד שנתיים. הדרגה באה, מז"ש (מזר שני), ניתנת לבעלי ותק מצטבר של שלוש עד שבע שנים שהשלימו לפחות חמש השתלמויות מקצועיות. הדרגה הגבוהה ביותר, דרגת רמ"ז (רב מזר), ניתנת לפרמדיקים בעלי 35 שנות ותק לפחות. 


ומה לגבי התנדבות במד"א?

מד"א הוא ארגון התנדבותי בהגדרתו, ויש בו עשרות אלפי מתנדבים בתפקידים שונים. המתנדבים של מד"א מצטרפים לצוותי האמבולנסים ומטפלים בנפגעים.

במסגרת התנדבותם מתנדבי מד"א יוצאים להשתלמויות מקצועיות כמו נט"ן (ניידת טיפול נמרץ) וקורס מדריכי עזרה ראשונה, ועם הזמן יכולים להתקדם בתוך הארגון. 

אם אינכם פרמדיקים ואתם מעוניינים להתנדב במד"א, עליכם להגיש בקשה אונליין, ולאחר מכן לעבור ריאיון אישי. אם נמצאתם מתאימים להתנדבות, תתבקשו לעבור קורס חובש חירום בעלות של 180 ש"ח ולהתחייב למינימום 16 שעות התנדבות בחודש למשך שנתיים. 

דרך נוספת להתנדב היא באחד המסלולים הבאים:

 • מחויבות אישית - נוער שמעוניין להתנדב במד"א יכול לעשות זאת דרך תוכנית המחויבות האישית. ראשית, יש לגשת לקורס פרחי מגן דוד אדום בסוף כיתה ח'. הקורס נמשך שלושה ימים מרוכזים בעלות של 50 ש"ח. בסיום הקורס ניתן להגיש בקשה להתנדבות, ומכיתה י' להתנדב במסגרת המחויבות האישית. 
 • שירות לאומי - כאמור, אפשר להתנדב במד"א גם במסגרת השירות הלאומי, בהתחייבות של 12 חודשים לפחות ובהיקף של 30 שעות בשבוע. במסגרת השירות ניתן גם לגשת לקורס פרמדיקים של מד"א, בהתחייבות להתנדבות בת שנתיים.

 

פרטים נוספים על הקורסים או ההדרכות של מד"א, אפשר למצוא באתר הקורסים של מד"א או בחיוג לטלפון מד״א 8101*.

 

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.