יחידת הכלבנים בצה"ל - ההולכים בראש 

עוקץ היא ללא ספק אחת היחידות הכי מיוחדות בצה"ל - היחידה שבה משרתים לוחמי ולוחמות קומנדו לצד כלבים וכלבות. בעוקץ כל לוחם או לוחמת מצוותים לכלב או כלבה מגזע רועה גרמני, בלגי או הולנדי, שנבחרו עבורם בקפידה. יחד הם הופכים לצמד בלתי נפרד, יוצאים למשימות מבצעיות מסווגות ומורכבות בשגרה ובחירום, ומובילים את הכוח המתמרן.

יחידת עוקץ פועלת הן באופן עצמאי והן לצד כוחות מיוחדים נוספים בכל גזרות הלחימה. לאורך השנים, לוחמי היחידה השתתפו באלפי מבצעים, שבהם לכידת מבוקשים וביצוע מעצרים. היחידה מחולקת לשלוש פלגות מרכזיות:

  • תקיפה: פלגת התקיפה מפעילה כלבים לצורכי איתור ותקיפת מחבלים, וכן לצורך סריקת השטח כדי לתת לכוח המתמרן התרעה מפני סכנות.
  • חנ"ם (חומרי נפץ): פלגת החנ"ם מפעילה כלבים לצורך סריקת השטח ואיתור של מטענים וחומרי חבלה.
  • מגן: פלגת לוחמות, שמפעילות את הכלבים לצורך איתור אמצעי לחימה (אמל"ח) בגזרת יהודה ושומרון, ולצורך ביצוע פעולות איתור והצלה באתרי אסון. 


ביחידה יש צוותים נוספים, אך ייעודם מסווג.

הידעת? בכל שנה ב-30 באוגוסט מתקיים טקס זיכרון לכלבי עוקץ שנהרגו במהלך הקרב או נפטרו לאורך שירותם. הטקס מתקיים בבית הקברות שבבסיס היחידה במתקן אדם.


יחידת עוקץ - תנאי קבלה

המועמדים והמועמדות ליחידה צריכים להיות בעלי פרופיל רפואי 82 לפחות. לא נדרש ניסיון קודם עם כלבים, אך צריך כושר גופני גבוה ואינטליגנציה רגשית גבוהה. אלו נבדקים באמצעות מיונים, המשתנים בין לוחמים ללוחמות.

תנאי הקבלה ללוחמים

ללוחמים יש שתי דרכים עיקריות להגיע ליחידת עוקץ:

  • גיבוש עוקץ: מלש"בים שיעמדו בתנאי הסף וידרגו גבוה את היחידה בשאלון ההעדפות יזומנו ליום חשיפה ליחידה. בהמשך יזומנו לגיבוש עוקץ, שכולל אתגרים פיזיים ומנטליים. אלו שיעברו את הגיבוש יתקבלו ליחידה.
  • איתור דרך שבוע ראיונות: מלש"בים שיצאו לגיבוש ליחידות עיליות (סיירת מטכ"ל, שייטת 13, גיבוש טיס, צוללות וכו'), ויסיימו את הגיבוש במלואו אך לא יעברו אותו, יזומנו לשבוע ראיונות ליחידות מובחרות. במסגרת שבוע זה אפשר לבקש להתגייס ליחידת עוקץ. 

תנאי הקבלה ללוחמות

על לוחמות שרוצות להגיע לעוקץ להתגייס לתפקיד לוחמת חי"ר גבולות (בגדודים קרקל, ברדלס, אריות הירדן ולביא הבקעה). כדי להתגייס לתפקיד לוחמת חי"ר יש לעבור בהצלחה את יום המא"ה, לדרג גבוה את אשכול לוחמה בשאלון ההעדפות ולעבור מיון לוחמות.

עם תחילת הטירונות, החיילות שמעוניינות להתקבל לעוקץ יתבקשו לעבור בוחן כושר. אם תעברו אותו בהצלחה תגיעו לגיבוש עוקץ שנמשך יומיים. במסגרת הגיבוש ייבחנו היכולות שלכן ומידת התאמתכן למסלול עוקץ. בכל מחזור גיוס מתקבלות כ-15 לוחמות בלבד.

שימו : בעוקץ אומנם משרתים לוחמים ולוחמות, אך הפלגות אינן מעורבות. המיון, ההכשרה והשירות מופרדים לחלוטין. 


טירונות והכשרה ביחידת עוקץ

גם ההכשרה בעוקץ משתנה בין הלוחמים ללוחמות:

הכשרת לוחמים

הכשרת הלוחמים נמשכת 18-16 חודשים, וכוללת את השלבים הבאים:

  • טירונות: את מסלול ההכשרה מתחילים הלוחמים בטירונות 07 בפלגה ייעודית של עוקץ בבא"ח צנחנים. הטירונות הכוללת שדאות, כושר גופני, קליעה ועוד. 
  • סדרת קומנדו וטירונות יחידה (טירונות עוקץ): השלב הבא הוא הכשרת קומנדו במתקן אדם. שלב זה כולל תרגילי צניחה, ירי בנשק ארוך ובאקדח, שבועות לוט"ר, סבך והסוואה, תרגול לוחמה בשטח בנוי ובשטח פתוח, לוחמה תת-קרקעית וניווטים.
  • קורס לוחם עוקץ: בשלב זה הלוחמים מקבלים תפקיד מבצעי ומצוותים לכלב. יחד הם עוברים שמונה חודשים של הכשרה ייעודית לצד הכלב, עד סיום המסלול והעלייה לפלגה. 

הכשרת לוחמות

מסלול ההכשרה של לוחמות עוקץ נמשך כשנה, וכולל את השלבים הבאים:

  • טירונות ואימון מתקדם: טירונות ואימון מתקדם ברמת רובאי 07, יחד עם לוחמי ולוחמות חי"ר גבולות בביה"ס להגנת הגבולות בבסיס סיירים.
  • הכשרת קומנדו:  הלוחמות ממשיכות להכשרת קומנדו במתקן אדם, ופוגשות את הכלב שמצוות אליהן. הלוחמת והכלב עוברים הכשרה שנמשכת כחצי שנה עד סיום המסלול.

 

לאורך השירות הסדיר בסיס האם של הלוחמים והלוחמות הוא מתקן אדם. אם תרצו ותימצאו מתאימים, תוכלו להתקדם לתפקידי פיקוד, הדרכה וקצונה.

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.