על תפקיד הפקמ"צית

חדרי המבצעים בטייסות וביחידות המיוחדות של חיל האוויר הם חדרים שפועלים ללא הפסקה. בחדרים אלו מרכזים את כל המידע שנוגע לפעילות המבצעית של הטייסת, מתפעלים את ההמראות והנחיתות, מנהלים את התקשורת השוטפת מול מרכזי השליטה ומגדלי הפיקוח, וכן מכינים את חומרי העזר לאימונים ולטיסות המבצעיות. מי שעושה את כל הפעולות החשובות האלה היא עובדת חדר המבצעים בחיל האוויר, או בשמה המוכר יותר: פקמ"צית (פקידת מבצעים).

כדי לבדוק אם יש לכן את מה שצריך כדי להיות פקמ"ציות, בצה"ל ידרשו מכן לעבור תהליך מיון והכשרה לא פשוט. בואו נבין מה מחכה לכן שם:

מכאן מתחילות: תנאי הקבלה לתפקיד פקמ"צית

אם התפקיד נשמע לכן מעניין, כדאי לדעת שתנאי הסף לקבלה לתפקיד פקמ"צית בחיל האוויר הם:


עומדות בכל התנאים? יש סיכוי לא רע בכלל שתקבלו זימונים ליום המיונים של אשכול תעופה. אחד התפקידים שמתמיינים אליהם ביום הזה הוא תפקיד הפקמ"צית.

טיפ קטן: כדי להגדיל את הסיכויים לקבל זימון, מומלץ לדרג את אשכול תעופה בעדיפות גבוהה בשאלון ההעדפות!

הזימון הגיע: המיונים לתפקיד פקמ"צית

יום המיונים לאשכול תעופה נמשך כארבע שעות, והוא ממיין לתפקידים שונים בחיל האוויר (פקמ"צית, פקחית טיסה, חוקרת מודיעין אוויר, מדריכת סימולטור ועוד). יש שני סבבים של מיונים לאשכול - סבב קיץ (יולי-אוגוסט) וסבב חורף (נובמבר-פברואר).

ביום זה תעברו שני סוגים של מבחנים ממוחשבים: 

  • מבחני אישיות: מבחנים שנועדו לאתר תכונות אישיות ודפוסי התנהגות שמאפיינים שירות בתפקידים השונים של אשכול תעופה, כמו למשל מערכתיות והתנהלות תחת לחץ.
  • מבחנים קוגניטיביים: מבחנים שנועדו לבדוק יכולות קוגניטיביות כמו חשיבה מרחבית, זריזות, דיוק, מעקב אחר הוראות וכדומה. תוכלו למצוא שאלות לדוגמה מהמבחנים הפסיכוטכניים של אשכול תעופה ממש כאן

גם ביום המיונים תתבקשו לדרג את ההעדפות שלכן, והן, לצד ביצועי המבחנים, ישפיעו על השיבוץ שלכן!

אם תעברו את המבחנים, יחכו לכן עוד שני שלבים אחרונים: הסיווג הביטחוני והבדיקות הרפואיות. כיוון שתהיו חשופות למידע רגיש, תתבקשו לעבור סיווג ביטחוני. הסיווג הביטחוני מורכב משאלון ארוך בכתב, שבו תידרשו למלא פרטים רבים עליכן ועל חייכן. לאחר מכן תעברו ריאיון בעל פה, בו תישאלו על המידע שסיפקתן בשאלון. כמו כן, תתבקשו לעבור בדיקות רפואיות בירפ"א (יחידת רפואה אווירית), כדי לוודא שאתן כשירות רפואית לביצוע התפקיד. 

נכנסות לעניינים: מסלולי הכשרת פקמ"ציות

אז אחרי שתפקידו את האזרחות בבקו"ם ותעלו על מדי חיל האוויר, תמשיכו לטירונות 02, שנמשכת בין שלושה לחמישה שבועות. 

בסיום הטירונות תגיעו לקורס בן שמונה שבועות. בקורס תלמדו הרבה חומר תיאורטי, כמו מידע על מבנה חיל האוויר, תחומי התפקיד ונהלים הקשורים לניהול חדר המבצעים. בקורס יש כמובן גם חלק מעשי, הכולל התנסות במערכות שאיתן תעבדו במהלך השירות שלכן, וכן סימולציות שמדמות מצבים כמו סיוע למטוס שנתקל בתקלה, עדכון תחזית מזג האוויר, ניהול זמני טיסות וכדומה. את החצי הראשון של הקורס תעברו כל החניכות יחד, ובחצי השני של הקורס תשתבצו למערכים (מסוקים, מטוסי קרב, מפי"כ ועוד). בסיום הקורס תקבלו שיבוץ באחת הטייסות בבסיסי חיל האוויר.

ההכשרה לא נגמרת כאן, ואחרי השיבוץ תעברו הסמכה מקצועית בטייסת, שנמשכת בין חודשיים לשלושה חודשים. בסיום ההסמכה תקבלו את התואר הנחשק פקמ"ציות ותתחילו לתפוס משמרות. 


איך ייראה השירות שלי כפקמ"צית? 

חדר המבצעים פועל 24/7. לכן תפקיד הפקמ"צית הוא תפקיד שמתנהל במשמרות מסביב לשעון, וכל משמרת נמשכת כ-12 שעות. 

מעבר לתפעול השוטף של חדר המבצעים בטייסות, אתן עשויות לקבל גם תחומי אחריות ספציפיים לפי היחידה שבה שובצתן. למשל, אם שובצתן בטייסות קרביות, תרכזו טיסות מבצעיות ואף תתפעלו טיסות שמיועדות למטרות יירוט. לעומת זאת, אם שובצתן בטייסות מסוקים, תפקידכן יהיה לנהל משימות סיוע שונות. פקמ"ציות שמשובצות במפי"כ (מוצב פיקודי כנפי) צריכות לרכז את כל המידע המבצעי בבסיס ולהיות הגורם המקשר בין הטייסות לבין הגופים אזרחיים. מה שבטוח, משעמם לא יהיה לכן...

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.