תחומי הפעילות של שלדג

שלדג הנה היחידה למשימות מיוחדות של חיל האוויר ואחת היחידות הסודיות ביותר בצה"ל. שלדג פועלת בעתות שגרה, במצבי מתח ובזמן מלחמה. פעילות היחידה מתבצעת בעזרת צוותים העונים לשם "צסק"א" – צוות סימון קרקע-אוויר.

יחידת שלדג מבצעת משימות קומנדו, כגון: פעילות בממד הקרקעי, במדינות אויב ובמרחבי לחימה מורכבים, לרבות מנהרות, המתבצעת באופן שבו לא ניתן יהיה לדעת שמישהו כלל פעל במקום.

בנוסף, מבצעת היחידה פעולות של איסוף מודיעין ותקיפה. כך למשל, מאתרים הלוחמים מטרות ומעבירים מידע לגביהן לאנשי צוות האוויר, מכוונים מהקרקע טילים חכמים לתקיפת מטרות אויב ועוד. הלוחמים יוצאים למשימות בשטח אויב, תוך שיתוף פעולה עם מסוקים ומטוסי תובלה.

כמו כן, פעולות היחידה מתבצעות תוך שימוש בטכנולוגיות לחימה מתקדמות והפעלת גופי צליפה, פריצה, מפעילי רובוטים וכלבים. מעבר לכך, לא ניתן להרחיב הדיבור על משימות הלחימה המוטלות על יחידת שלדג, היות ואלו כאמור משימות מסווגות.

השירות בתפקיד דורש מהלוחם מיצוי ופיתוח של מלוא יכולותיו הפיזיות והמנטליות. 

התכונות הנדרשות ללוחם ביחידת שלדג הן: כושר גופני מצוין, יכולת עבודה בצוות, יצירתיות, קור רוח, נחישות, דבקות במשימה ועצמאות. 


"תודה רבה לכם על הכל, בזכותכם הבן שלי קיבל ציון דפ"ר 90 במבחני הצו הראשון. קשה באימונים קל בקרב"

 

הכנה למבחני צו ראשון, פברואר 2018

איך מתקבלים לשלדג?

תנאי סף:

  • ציון קב"א - 52 ומעלה.
  • פרופיל רפואי- 82 ומעלה.

** מלש"בים המרכיבים משקפי ראייה ללא צילינדר, לפי מרשם של עד 1- יכולים להתקבל.

** עיוורון צבעים ואסתמה (למעט אסטמת ילדות) נחשבים לסעיפים פוסלים לקבלה ליחידה.


הליך המיון

לוחמי שלדג נבחרים בקפידה בתהליך מיון הכולל:

  1. יום סיירות - מעבר יום סיירות בהצלחה.
  2. גיבוש שלד"ג, סיירת מטכ"ל ו-669 -הגיבוש אורך חמישה ימים וכולל בדיקות רפואיות, ריאיון אישי ותחקיר ביטחוני.

בעקבות שיפור תהליך המיון, כל תחולקו ליחידות המובחרות באופן שונה. תדרשו לדרג את העדפותיכם ותקבלו את התשובה כבר לאחר הגיבוש. נכון לעכשיו, זכות הראשונים תשמר לשלדג אך יתכן מאוד וגם זה ישתנה בהמשך.


הכשרה במסלול שלדג ואפשרויות קידום

מועד הגיוס ליחידה הוא סוף נובמבר, למעט חובשים המתגייסים בחודש אוגוסט.

ההכשרה ללוחם ביחידת שלד"ג היא ארוכה, מפרכת ואינטנסיבית (אורכת כשנתיים). ההכשרה מתמקדת בלחימת קומנדו, לחימת שטח, שרידות גבוהה לרבות בתנאי מזג אוויר קשים ושימוש בטכנולוגיות הלחימה המתקדמות הקיימות בצה"ל ובעולם.

יחד עם זאת, מסלול הכשרה זה נחשב למאתגר, מגוון ומרתק. ההכשרה כוללת טירונות חי"ר, קורס לוט"ר (לוחמה בטרור), קורס צניחה, הכשרה ארוכה בתחום הניווט, סיור ולוחמה בתנאים שונים.

במהלך ההכשרה הלוחמים יתאמנו לקראת מצבים מורכבים, כגון הישרדות בשטח אויב, התקלות עם כוחות אויב וביצוע משימות סודיות.

בתום מסלול ההכשרה, הלוחמים מצוותים לצוותים בתפקידי פיקוד, לחימה, תכנון, איסוף מודיעים והדרכה ושליטה.


הכנה לצו ראשון - קב"א ודפ"ר גבוהים יותר

בשלב זה, למכון נועם אין הכנה ייעודית למיונים לשלדג, אולם עמידה בתנאי הסף שנקבעים בצו הראשון, מעלה את סיכוייכם להתקבל ליחידה.

מכון נועם ידוע בהכנה האיכותית שהוא מציע לצו הראשון. בעזרתה, תוכלו להגיע למבחנים ממוקדים, מוכנים ורגועים וכך להגיע לתוצאות אופטימליות במבחני הדפ"ר והקב"א.

ההכנה שלנו לצו הראשון כוללת:

    • הכנה אחד על אחד עם מדריכה פסיכוטכנית - המדריכה תלמד אתכם שיטות יעילות ומוכחות לפתרון השאלות, תצייד אתכם בטיפים חשובים וכן תספק לכם מידע נוסף בנוגע לצו הראשון.
    • הכנה אונליין למבחני הדפ"ר שבצו הראשון - בערכה תרגול רב ובלתי מוגבל של כל הפרקים שבמבחן:  מבחני צורות, מבחנים כמותיים, מבחנים מילוליים סימול עברי. כמו כן, בערכה 5 סימולציות מלאות למבחני הדפ"ר, לתרגול יעיל לקראת הצו הראשון.
    • הכנה לראיון האישי עם מדריך מקצועי (אונליין או במכון נועם) - בשלב הראשון, תיערך סימולציית ריאיון. לאחר מכן, המדריך ייתן לכם משוב מפורט אודות התנהלותכם, עם נקודות לשימור ולשיפור וטיפים.

מבחני הצו הראשון, קובעים לאלו תפקידים תשובצו בשירותכם הצבאי ומבחנים אלו הם חד-פעמיים. אל תחמיצו את חלון ההזדמנויות שלכם לקבלת תפקיד משמעותי בצבא - התייחסו למבחנים ברצינות והתחילו להתכונן!


למדו עוד על:

המדריך המלא לצו ראשון

ציון קב"א צו ראשון

ציון דפ"ר צו ראשון

ריאיון אישי צו ראשון

אבחון והקלות דפ"ר

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.