(כמעט) סודי ביותר - רקע כללי על יחידת שלדג

יחידת שלדג (יחידה 5101) פועלת תחת זרוע חיל האוויר כיחידת קומנדו בסיווג גבוה מאוד. השירות ביחידה משלב מיומנויות של לחימת קומנדו ושטח תוך שימוש באמצעי לחימה טכנולוגיים מתקדמים. בשנים האחרונות היחידה השתתפה בלא מעט מבצעים (ביחס לשאר היחידות המיוחדות בצה"ל) - בערך חמישה או שישה מבצעים בשנה. כל מבצע דורש חודשים רבים של הכנה לפני שהוא יוצא לפועל. לעיתים הצוותים עובדים על מבצעים שונים, שמתרחשים במקביל בכמה מקומות. לרוב מדובר במשימות שהתקבלו בחיל האוויר, אך הן דורשות טיפול עדין וממוקד יותר, שלא יכול להיעשות באופן אווירי.

רוב המבצעים של היחידה מתקיימים מחוץ לגבולות ישראל, עמוק בשטחי האויב ברחבי המזרח התיכון. כל לוחם צריך להיערך ולהיות מוכן לקבל החלטות במקום, גם במקרה שהוא נותר לבד בשטח. על כן נדרשת מהלוחמים מידה רבה של עצמאות, קור רוח והפעלת שיקול דעת במצבי לחץ.


סמל שלדג

באופן לא מפתיע, סמל היחידה הוא שלדג (סוג של ציפור). השלדג נבחר כסמל היחידה בשל שיטת הציד שלו: השלדג עף גבוה, מאתר ממרחק רב את הטרף שלו במים, מחכה לרגע הנכון, ואז צולל אליו במהירות חדה. מה שמסייע לו להצליח לתפוס את הטרף זה המקור הגדול שלו והזווית המפתיעה שממנה הוא מגיח, מה שלא משאיר לטרף הרבה סיכויים לשרוד. השלדג מופיע גם בסיכת הלוחם של היחידה, לצד כנפי צניחה.


בראבק - תנאי קבלה ותהליך מיון לשלדג

בשביל לקבל זימון למיונים אתם צריכים לעמוד בשני תנאי הסף הבאים:

מהם שלבי המיון לשלדג?

← תהליך המיון לשלדג מתחיל ביום סיירות, או בשמו הרשמי: יום שדה. זהו יום מיונים מרוכז שבו נערכים המיונים לכל היחידות המיוחדות של צה"ל (צוללות, 669, חובלים שלדג ועוד). במהלך היום יבחנו אתכם לפי כמה פרמטרים: יכולות פיזיות, חוסן נפשי, עבודת צוות ועוד. אם תימצאו מתאימים, תקבלו את תוצאות "היחידה" - שזה אומר שתקבלו זימון למיוני המשך לסיירת מטכ"ל ולשלדג. כמובן, מומלץ לדרג את יחידת שלדג גבוה בשאלון ההעדפות שתקבלו ביום הסיירות.

← השלב הבא הוא הגיבוש האחוד של סיירת מטכ"ל ושלדג. הגיבוש מתקיים פעמיים בשנה: בחודש מרץ או אפריל, ובחודש אוקטובר או נובמבר. במיון הזה יבחנו אתכם באופן ספציפי לפי מכלול היכולות שנדרשות מלוחם שלדג.

 אז מה מחפשים בגיבוש שלדג?

אלו כמה מהיכולות והמאפיינים שמחפשים אצל מלש"בים בגיבוש:

  • כושר גופני ברמה גבוהה
  • התאוששות מהירה ממאמץ גופני
  • סחיבת משקלים כבדים במיוחד
  • קור רוח במצבי לחץ
  • עבודת צוות
  • התמודדות עם קושי לאורך זמן
  • עצמאיות ויוזמה

 

← עברתם את גיבוש שלדג? מזל טוב! עכשיו נשאר לכם לעבור בדיקות רפואיות וסיווג ביטחוני. בהצלחה 😎


סוד ההצלחה - ההכשרה של שלדג

ההכשרה בשלדג נחשבת לאחת ההכשרות המרתקות והאינטנסיביות ביותר שיש בצה"ל. כמו שאמרנו, לוחם שלדג נדרש למיומנויות לחימה רבות ומגוונות, לכן ההכשרה שלו ארוכה במיוחד - 22 חודשים.

ההכשרה מתחילה בטירונות חי"ר, ממשיכה עם קורס לוחמת טרור (לוט"ר) ועוד קורסים מיוחדים ומסווגים בתחומי קומנדו, לחימת שטח, צניחה, ניווט, ג'יפים, לחימה באזור עירוני, שימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים והתמחויות נוספות. 

במהלך ההכשרה החניכים משתתפים בהדמיות של מצבים מורכבים הכוללים היתקלות ישירה עם אויב, הישרדות בשטחים עוינים והתמודדות עם משימות מבצעיות מורכבות. ללוחמי שלדג אפילו יש מתקן אימונים מיוחד, המדמה אזור לחימה עירוני, שנועד לסייע ללוחמים בתרגול המשימות בצורה כמה שיותר קרובה למציאות.

בסיום ההכשרה הלוחמים מקבלים, סוף כל סוף, את סיכת הלוחם של שלדג.


מוכנים לכל תרחיש - שירות סדיר בשלדג ואפשרויות קידום

לוחמי שלדג מסייעים לחיל האוויר בכמה דרכים: אוספים מידע מודיעיני, משמידים מטרות ומסמנים מפקדות ומתקנים של האויב. הם בעצם מאפשרים לטייסים לבצע תקיפות אוויריות בתנאים הנדרשים, כדי שלטייסים תהיה את העליונות האווירית הנחוצה.

במהלך השירות הלוחמים נמצאים בשגרה בבסיס פלמחים של חיל האוויר. השירות הסדיר של לוחם שלדג שונה משירות של חייל חי"ר: לעומת חייל חי"ר, שנמצא בשגרה שוטפת של מבצעים ומשימות, ביחידת שלדג מתכוננים במשך חודשים רבים למבצע אחד.

לקראת המבצע, כל לוחם עובר תחקור מעמיק על פרטי המשימה והתרחישים השונים שיכולים לקרות. עושים את זה כדי שכל לוחם יכול לתפקד באופן עצמאי בשטח, במקרה שמשהו משתבש.

לא בכל משימה מפקד הצוות מצטרף ללוחמים בשטח; לעיתים הוא מוביל את המשימה מהחפ"ק (חדר פיקוד קדמי), שם הוא יכול לראות את כל הנתונים והתמונה הכללית בצורה רחבה יותר. עם הזמן, הלוחמים לומדים לתפקד כמעין מפקדים בשטח ולקבל החלטות קריטיות בזמן אמת.

כל חיילי שלדג מחויבים לחתום על שנה של שירות קבע. אפשר גם להתקדם לתפקידי הדרכה וקצונה, רק צריך להביא בחשבון שמכיוון שמדובר ביחידה קטנה, הסיכוי לפקד הוא יחסית קטן לעומת יחידות אחרות.

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.