לזחול, לרוץ ולשחות: תנאי הקבלה והמיונים ל-669

אלו שלבי המיון שתצטרכו לעבור כדי לשרת ביחידת 669:

  1. נתונים ראשוניים: להוציא בצו הראשון פרופיל 97 וציון דפ"ר 50 ומעלה.
  2. לעבור יום סיירות: המלש"בים בעלי הנתונים המתאימים יקבלו זימון ליום סיירות. זהו יום מיון שבוחן יכולות פיזיות ומנטליות הנדרשות בסיירות הלוחמים השונות בצה"ל. ביום הזה אתם צפויים להיבחן על ריצת ספרינט, סחיבת אלונקה, חפירת בור והתמודדות עם דילמות קבוצתיות ואישיות.
  3. לעבור גיבוש שייטת / גיבוש אחוד (מטכ"ל): מי מכם שיימצא מתאים ליחידות העילית של צה"ל לאחר יום הסיירות, יקבל זימון לגיבוש. הגיבוש אורך חמישה ימים ובוחן את התאמתכם ליחידות הלוחמה המובחרות (אגוז, 669, שייטת, מגלן, שלד"ג, דובדבן וסיירת מטכ"ל). גם ביום זה יבחנו את היכולות הפיזיות שלכם, אבל גם יעמיקו ויבחנו דפוסי חשיבה שונים שלכם, כמו למשל חשיבה מחוץ לקופסה, יכולות זיכרון ועוד.
  4. לעבור יום מיון יחידתי: עברתם את הגיבוש? השלב הבא הוא יום מיון, שבמסגרתו תיכנסו לבריכה בעומק 2.20 מטר ותתבקשו להשלים משימות המאפיינות את השירות ביחידה, כדי לבחון את יכולתכם להתמודד עם מצבי לחץ במים.
  5. בדיקות רפואיות ותחקיר ביטחוני: השלב האחרון בהחלט, שבו יבדקו אם אתם כשירים מבחינה רפואית לשרת ביחידה ואם אפשר לתת לכם את הסיווג הביטחוני הנדרש ביחידה חשאית.

למלש"ביות הנחושות שבינינו - חדשות טובות! החל משנת 2022 גם אתן יכולות להתמיין ליחידה זו.


יחידת 669 לא יכולה להציל את הדפ"ר שלכם - אבל הכנה טובה כן

חילוצים, פינויים וחתולים: קצת על יחידה 669

יחידה 669 היא היחידה הטקטית לחילוץ מיוחד ואחד מארבע יחידות העילית של צה"ל. היחידה משתייכת לחיל האוויר, ומטרתה לחלץ לוחמים ופצועים בשטח. היחידה הייתה שותפה לחילוצים מורכבים ורגישים, שאולי על חלקם שמעתם. בנובמבר 2018, למשל, הוקפצו לוחמי 669 לחלץ כוח מודיעין (אמ"ן) שהיה בפעילות מבצעית חשאית באזור ח'אן יונס שברצועת עזה. לעיתים היחידה מוקפצת לסייע גם לכוחות אזרחיים, כמו במקרה של אסון נחל צפית, באפריל 2018. לוחמי היחידה הגיעו למקום בזריזות והצליחו לחלץ בני ובנות נוער רבים שנקלעו לשיטפון.

לוחמי יחידה 669 צריכים להיות בכוננות תמידית, לא פעם בתנאי חוסר ודאות. לעיתים כוחות היחידה מוזנקים, ורק במסוק, בדרך אל היעד, מקבלים את כל פרטי המשימה שיצאו אליה. במקרים רבים היחידה יוצאת לפעילות מעבר לגבולות ישראל, עמוק בשטחי האויב. 

יחידה 669 משתפת פעולה עם שאר היחידות המיוחדות בצבא באירועים מורכבים ורגישים. מצד אחד, זו היחידה שאף אחד לא רוצה לפגוש - כי זה אומר שמשהו במבצע הסתבך. מצד שני, אם משהו במבצע הסתבך - אלו האנשים הראשונים שירצו לראות מגיעים לשטח.

לוחמי היחידה נדרשים למגוון רחב של יכולות: צניחה, טיפוס בחבלים, הגשת טיפול רפואי ראשוני (עד לרמת ביצוע ניתוחי שדה!), חילוץ אווירי עם מסוקים, חילוץ ביבשה עם כלי רכב וחילוץ מהים עם מסוקים וכלי שיט. בקיצור, מדובר בחיילים שצריכים לדעת להפגין תושייה, לאלתר ולעבוד עם מה שיש, וכמובן - להצליח להתמודד עם סיטואציות מורכבות ומלחיצות.

הידעתם? הסמל של היחידה הוא חתול עם עיניים ירוקות, המסמל את יכולות הלוחמים לנחות על הרגליים בכל מצב. זו גם הסיבה שמכנים את לוחמי 669 "החתולים".


צלילה, צניחה ורפואה: ההכשרה ביחידת 669

שירות מורכב דורש הכשרה מורכבת, ואכן, ההכשרה של 669 היא אחת מההכשרות הלוחמים הארוכות ביותר בצה"ל, שנמשכת 18 חודשים. תחילת הדרך של לוחמי 669 היא בטירונות 08, שזו הטירונות ברמה הגבוהה ביותר ללוחמים בחיל הרגלים. לאחר ההכשרה של לוחמי קומנדו, הלוחמים עוברים הכשרות נוספות שיסייעו להם להתמודד עם חילוצים גם בתנאים קשים במיוחד: לימוד של מיומנויות לחימה וכישורי הישרדות, תפעול של מגוון רחב של נשקים, אימוני מסוקים, קורס חובשים, צלילות, ניווטים, טיפוס על צוקים בעזרת חבלים ועוד. תהליך ההכשרה הוא בעצם המשך של מיון הלוחמים - לא כל מי שהחל את ההכשרה יסיים אותה. אם תעברו בהצלחה את המסלול, תתבקשו לחתום על שירות קבע של 24 חודשים.

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.