כוכב מלא כוכב מלא כוכב מלא כוכב מלא כוכב חצי מלא
(27) קראו עוד

מהם השלבים שצריך לעבור בדרך לקורס קציני בטיחות בתעבורה בישראל?

יש שלושה שלבים מרכזיים, שיהיה עליכם לעבור כדי להשיג את הרישיון ממשרד התחבורה: 

שלב א' - מבחנים ממוחשבים

המבחנים הממוחשבים נערכים במכון פילת, ובסך הכול אורכים כשלוש שעות. אין צורך להגיע למכון פילת פיזית - המבחנים נערכים אונליין, וניתן לבצעם מהבית. מה שכן, חשוב שתוודאו שיש לכם מצלמת רשת וחיבור יציב לרשת. 

אלו המבחנים שתידרשו לעבור:

 • מבחנים פסיכוטכניים – המבחנים הפסיכוטכניים ידועים גם בשם מבחנים קוגניטיביים, וכשמם כן הם - מבחנים שתכליתם לבחון את היכולות הקוגניטיביות שלכם. בין השאר הם יבחנו את יכולות החשיבה, הניתוח וההסקה שלכם. המבחנים כוללים שורה של נושאים, כגון מבחנים מילוליים וצורניים, מבחנים שבודקים תפיסה מרחבית ויכולות טכניות ועוד.  
 • מבחן אישיות – מבחן האישיות מבקש לבחון את מידת ההתאמה שלכם לתפקיד קציני בטיחות בתעבורה. בעיקר הדברים אמורים בתכונות האופי שלכם ובנטיות התנהגותיות שיש להן רלוונטיות לתפקיד.     
 • מבחן אמינות – מבחן זה נועד לאתר נטיות, פרטים ודפוסי התנהגות שעלולים להיות בעייתיים מבחינת המעסיק שלכם, משרד התחבורה.   

שלב ב' - ריאיון עם פסיכולוג

ריאיון אישי מול פסיכולוג מטעם פילת. הריאיון יעזור לבנות תמונה מלאה יותר לגביכם ולגלות פרטים שאולי לא נחשפו במבחני האישיות והאמינות. הריאיון יתקיים בזום, וימשך כחצי שעה. 

שלב ג' - קורס קורס קציני בטיחות 

אם הגעתם לשלב זה, סימן שאתם כבר ממש מתקרבים אל היעד. בקורס קציני בטיחות בתעבורה תלמדו נושאים עיוניים ומעשיים כגון נהיגה נכונה ומונעת, הנדסת תנועה, נוהלי בטיחות, דיני תעבורה, כלכלת תחבורה וכו'. 
בסוף הקורס תצטרכו להגיש פרויקט גמר, והצלחה בו תבטיח את קבלת הרישיון שכל כך רציתם להשיג. 


איך ערכת ההכנה שלנו תעזור לכם להתכונן למבחנים הפסיכוטכניים?

 מסירים חלודה ומשלימים פערי ידע - ייתכן שחלק מנושאי המבחנים מוכרים לכם מלימודים קודמים, אבל גם אם זה המצב, סביר להניח שכבר עבר הרבה מאוד זמן מאז שתרגלתם אותם. מסיבה זו בדיוק צירפנו לערכת ההכנה שלנו קובצי הדרכה, שיעזרו לכם להסיר חלודה, להשלים פערי מידע אם יש כאלו, ובעיקר להתרענן בחומר. 

  מתרגלים את כל הנושאים - התרגול בערכת האונליין יחשוף אתכם לכל הנושאים הצפויים במבחן, ויאפשר לכם להתכונן לכל סוגי השאלות ורמות הקושי הצפויות במבחנים הפסיכוטכניים. בסיום כל תרגול תוכלו לתחקר את הביצועים שלכם במבחן, בעזרת דו"ח תוצאות מפורט, אשר כולל פתרונות והסברים מלאים. בעזרת הדו"ח תוכלו לזהות את הנושאים שבהם אתם צריכים להשתפר כדי להצליח במבחן, וגם ללמוד מהטעויות שלכם. 

 מתכוננים למבחני האישיות - אומנם הערכה מתמקדת במבחנים הפסיכוטכניים, אבל תוכלו למצוא בה גם חומרים תיאורטיים על מבחן האישיות שצפוי לכם, וכן מבחן אישיות ממוחשב לתרגול. המבחן כולל יותר מ-200 היגדים, ובסופו, כמו בסוף כל מבחן בערכה, תקבלו דו"ח מפורט שיעזור לכם להבין כיצד לשפר את המענה שלכם במבחן האמיתי. 

 משפרים את הזריזות - הגבלת הזמן היא אחד האתגרים הגדולים במבחנים בפילת. כדי להכין אתכם בצורה הטובה ביותר אליה, התרגול בערכה נערך אף הוא בהגבלת זמן. דבר זה נועד להרגיל אתכם לעבוד בצורה יעילה וזריזה, מה שיקל עליכם מאוד את ההתמודדות עם הגבלת הזמן בבחינה. 

ערכת הכנה למבחן האמינות הממוחשב

ערכת האונליין למבחן האמינות כוללת חלק תיאורטי וחלק מעשי. בחלק התיאורטי תוכלו למצוא הסברים על מבנה המבחן, על 14 תחומי האמינות שנבדקים בו וכן על הרציונל העומד מאחוריו. בחלק המעשי כוללת הערכה תרגול ממוקד בכל אחד מ-14 תחומי האמינות, וכן 3 סימולציות מלאות, שהן הדבר הקרוב ביותר למבחן האמיתי שצפוי לכם. בסוף כל תרגול תקבלו דו"ח תוצאות, שכולל פירוט השאלות שבהן המענה שלכם היה בעייתי וכן הנחיות למענה נכון.   

רוצים להצליח גם במבחן האמינות הממוחשב? סמנו V בתיבה "הכנה אונליין לאמינות" וקבלו את ערכת אמינות במחיר מוזל!

הכנה אישית לריאיון

הריאיון הוא הדבר האחרון העומד בפניכם לפני קבלתכם לקורס קציני הבטיחות בתעבורה. כדי להכין אתכם למה שצפוי לכם בשלב מלחיץ זה, תתחיל ההכנה בסימולציה, המדמה את הריאיון שאתם צפויים לעבור בפילת. את הסימולציה יקיים מנחה מקצועי מצוות המכון, והדגש בו יושם על שאלות שרווחות בראיונות לקציני בטיחות בתעבורה. בסוף הריאיון יעבור איתכם המנחה על התשובות שנתתם, וייתן לכם משוב מפורט על כל אחת מהן. בין השאר יתאר המנחה את הרושם שהותרתם, וייתן לכם טיפים שיעזרו לכם לשפר את המענה שלכם בריאיון האמיתי. נוסף על הסימולציה, תקבלו גישה לקובצי הדרכה תאורטיים שעוסקים בראיונות עבודה. 

רוצים לדעת איך לענות על כל השאלות הקשות בריאיון? סמנו V בתיבה "הכנה לריאיון" 

על מסלול הקבלה לקורס קציני הבטיחות

משרד התחבורה עורך מיונים קפדניים לקורס קציני בטיחות בתעבורה, הנחשב לקורס הגבוה והארוך מבין קורסי התחבורה. מיוני קורס קציני בטיחות בתעבורה נערכים כיום במכון פילת.

ההכשרה של קציני בטיחות בתעבורה בישראל מתבצעת על ידי משרד התחבורה והיא נחשבת מקיפה ויסודית בשל תחומי האחריות והתפעול הרבים של קציני הבטיחות. במהלך הקורס נלמדים תחומים הדורשים רמת שליטה גבוהה, למשל נהיגה מתקדמת, נהיגה מונעת, נוהלי בטיחות, הנדסת תנועה, היבטים פסיכולוגיים בנהיגה ועוד.


את הקורס ניתן לבצע במכללות שונות כגון: מכללת עתיד, מכללת המסלול הנכון, דרכים 2000 ועוד. הקורס כולל 532 שעות אקדמיות מעשיות ועיוניות, ובסופו תצטרכו להגיש פרויקט גמר. לאחריו תקבלו תעודת גמר, ועם החלטת משרד הרישוי יינתן ההיתר להעניק לכם הסמכה כקציני בטיחות בתעבורה.

המסיימים בהצלחה את הקורס זוכים במקצוע מגוון מעולם הרכב, ובמסגרת מילוי תפקידם עוסקים בתחומים רבים:

  • בדיקה שוטפת של כלי הרכב הנמצאים תחת אחריות החברה ומידת תקינותם.
  • פיקוח על אופן הנהיגה של נהגי רכבי המוסד.
  • אכיפת החוקים והסברה על נהיגה נכונה ובטוחה.
  • חקירת אירועי בטיחות ותאונות בכבישים.
  • הסדרי נוהלי בטיחות.

על מנת להתקבל לקורס, על המתמודדים לעבור מבחני התאמה וראיון אישי במכון פילת.

 

שאלות נפוצות

מהם תנאי הסף לקבלה לקורס קציני בטיחות בתעבורה?
 • תושב ישראל
 • בוגר 12 שנות לימוד
 • בעל רישיון נהיגה בדרגה C1 או יותר
 • בעל תעודת מכונאי רכב סוג 2
 • בעל כתב הסכמה לניהול מוסך או טכנאי רכב
 • מעבר מבחן התאמה בהצלחה
כמה שעות כולל הקורס של קציני בטיחות בתעבורה?

הקורס כולל 532 שעות, הכוללים לימודים עיוניים ומעשיים.

איפה מתקיים בישראל קורס קציני בטיחות בתעבורה?

קורס קציני בטיחות בתעבורה מתקיים במכללות שונות ברחבי הארץ, כגון רשת מכללת עתיד, מכללת המסלול הנכון, מכללת דרכים 2000 ועוד. 

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.