האדם שבטנק ינצח: הלוחמים של חיל השריון 

כשחושבים על חיל השריון, חושבים בדרך כלל על טנקים. וליתר דיוק, על טנק מרכבה סימן 4 :) מדובר בטנק עם עוצמת אש גבוהה, טכנולוגיה מתקדמת ומערכת מיגון אקטיבי מפני טילים. כמו שאומרים, לטנק כזה יש כוח של מחלקת חי"ר שלמה. אבל מה שחשוב להוסיף, זה שכדי להפעיל את הכוח הזה - צריך לוחמים חדים ומקצועיים שישלטו בטנק מבפנים.

בכל טנק יש צוות של ארבעה לוחמי שריון, שעובדים יחד בשיתוף פעולה צמוד כדי לפגוע במטרות האויב:

  • תותחן - אחראי על ירי הפגזים בטנק. התותחן נעזר בכוונות מיוחדות כדי לכוון בצורה מדויקת את הירי למטרות האויב, גם ביום וגם בלילה.
  • טען-קשר - הטען טוען את הפגזים, וגם מתפעל את מערכות הקשר בטנק (כדי לשמור על קשר עם אנשי הצוות בתוך הטנק וגם עם טנקים אחרים).
  • נהג - הנהג יושב בתובת הטנק (שאר אנשי הצוות נמצאים בצריח) ומשם הוא מוביל ומנווט את הטנק, תוך תמרון בתנאי שטח שונים ובמהירויות שונות.
  • מפקד הטנק - ראש הצוות של הטנק. המפקד בקיא בכל מקצועות הטנק, ואחראי לעשות הערכות מצב שמבוססות על קריאה וניתוח של השטח.

מי רוצה להיות שריונר: תנאי הקבלה לשריון

כדי להיות לוחמי חוד בשריון, צריך לעמוד בתנאי הקבלה הבאים:


הדרך לצפרגול: הטירונות וההכשרה בשריון

ההכשרה של לוחמי השריון נערכת בבסיס שיזפון (בצפון הרי אילת). היא אורכת בסך הכול שמונה חודשים ומורכבת משני חלקים:

טירונות - הלוחמים עוברים טירונות 04, שנמשכת ארבעה חודשים. טירונות שריון נפתחת בפרק הרובאות, שבו לומדים על תפעול הנשק, שדאות, לחימה בשטח פתוח, הגשת עזרה ראשונה ועוד. במהלך החלק הזה גם מתחלקים לחטיבות: חטיבה 7, חטיבה 188 וחטיבה 401. בהמשך עוברים לפרק המקצועות, שבו כל טירון מקבל את התפקיד שלו בטנק: תותחן, טען-קשר או נהג. בשלב זה גם מאתרים את הטירונים שמתאימים לפיקוד, ובעצם מסמיכים אותם לבצע את כל התפקידים בטנק. הטירונות מגיעה לסיומה במסע כומתה, שבסופו נערך טקס ההשבעה של הטירונים באתר יד לשריון בלטרון. בטקס הם כמובן מקבלים את הכומתה השחורה של חיל השריון 🙂

 

אימון מתקדם - שלב זה נקרא גם צמ"פ (צוות, מחלקה, פלוגה), ונמשך ארבעה חודשים. באימון המתקדם החיילים ממשיכים להתמקצע בתפקיד שלהם וגם לומדים איך לעבוד כצוות טנק אורגני. הלוחמים שאותרו לפיקוד למעשה עושים "החלפת תאים" - הם בכל פעם מתנסים בתפקיד אחר בטנק. במסגרת השלב הזה עוברים גם "שבוע מלחמה", שמטרתו לתת ללוחמים התנסות מבצעית מעשית, קרובה למציאות ככל האפשר: בשבוע זה משתמשים באש וחיה ובונים תוכנית עבודה כדי לכבוש יעדים שהוגדרו מראש. בסוף האימון המתקדם הלוחמים מקבלים את סיכת לוחם השריון, שמכונה "צפרגול" (הלחם של צפרדע ותרנגול, שנובע מצורת הסיכה).


לאחר האימון המתקדם הלוחמים משובצים בגדודים של אחת משלוש החטיבות. הגדודים פרוסים בלבנון, בסוריה, בעזה ובאיו"ש. הלוחמים שאותרו לפיקוד ימשיכו לקורס מפקדי טנקים (קמ"ט), שנמשך כארבעה חודשים ומתקיים גם הוא בשיזפון. בסוף הקורס הלוחמים מקבלים את סיכת המט"ק (מפקד הטנק) ומשתבצים באחת מארבע אפשרויות: פיקוד בהכשרה לשריון; פיקוד בפלוגות המבצעיות ובגדודים; פיקוד בקורס קמ"ט; או יציאה לקורס קצינים.

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.