כוכב מלא כוכב מלא כוכב מלא כוכב מלא כוכב חצי מלא
(8) קראו עוד

שלב א' במיוני קורס צוערי חוץ למשרד הכלכלה

שלב המיונים הראשון לקורס צוערי החוץ של משרד הכלכלה כולל מבחנים פסיכוטכניים ומבחן באנגלית, הנערכים באופן מקוון בזמן כולל של בין שעה וחצי לשלוש שעות. 

המבחנים הפסיכוטכניים נועדו לבחון כישורים קוגניטיביים שונים, ובהם: חשיבה מילולית, חשיבה כמותית, חשיבה צורנית, זריזות ודיוק. הבחינה באנגלית תבדוק את רמת השליטה שלכם בשפה, היות שכדיפלומטים לעתיד מצופה מכם לשלוט היטב בכתיבה, קריאה ובדיבור באנגלית.

שאלות לדוגמא

לפני שנסביר איך כדאי להתכונן למבחנים, רצינו לתת לכם כמה דוגמאות לשאלות המופיעות במבחן. בחרו את התשובה הנכונה, וגלו אם צדקתם.   

חשיבה מילולית - לוגיקה

מחצית מעובדי המפעל גרים בשכירות. חמישית מעובדי המפעל גרים בתל-אביב. שליש מעובדי המפעל אוהבים לעבוד בתעשייה. לארבע-חמישיות מעובדי המפעל יש ילדים. מנתונים אלו נובע ש:

תשובה נכונה
תשובה לא נכונה

זוהי שאלת העוסקת בשברים ובחפיפה ביניהם.

1/2 גרים בשכירות

1/5 גרים בת"א

1/3 אוהבים לעבוד בתעשייה

4/5 בעלי ילדים

נדון במסקנות:

 1. אף עובד מפעל שיש לו ילד אינו גר בשכירות - לא נכון.
  אם 4/5 הם בעלי ילדים ו-1/2 גרים בשכירות, חייבת להיות חפיפה מסוימת בין הקבוצות.
 2. כל עובדי המפעל שגרים בשכירות אוהבים לעבוד בתעשייה - לא נכון.
  אם 1/2 גרים בשכירות ו-1/3 אוהבים לעבוד בתעשייה, לא יתכן שכל ה-1/2 יכללו בתוך ה-1/3 היות ו-1/2 גדול מ-1/3.
 3. מחצית מעובדי המפעל שגרים בת"א אוהבים לעבוד בתעשייה - לא בהכרח. מחצית מאלו שגרים בת"א הם 1/10 (חצי מ-1/5). חלק זה יכול להיכלל ב-1/3 האוהבים לעבוד בתעשייה, אך זה לא הכרחי. (1/3 + 1/10 < 1).
 4. יש עובדים במפעל שאוהבים לעבוד בתעשייה ולהם ילדים - נכון!
  אם ל-4/5 יש ילדים ו-1/3 אוהבים לעבוד בתעשייה אז חייבת להיות חפיפה בין הקבוצות (1/3 + 4/5 > 1).

התשובה היא - יש עובדים במפעל שאוהבים לעבוד בתעשייה ולהם ילדים.

חשיבה כמותית - סדרות

מצאו את המספר החסר בסדרה.

 ? | 3- | 17 | 2 | 12 | 7

תשובה נכונה
תשובה לא נכונה

הסדרה שלפנינו היא סדרת הפרשים.

חישוב ההפרש בין כל שני איברים עוקבים יראה כי ההפרש גדל בכל פעם ב-5 (בערך מוחלט), ואילו הסימן מתחלף, פעם (+) ופעם (-).

פתרון לשאלת סדרות, מבחן נציבות צוערי חוץ לדוגמא


אם נוסיף 25 למספר האחרון בסדרה (3-), נקבל את המספר 22.

לכן התשובה הנכונה היא 22.

השלמת משפטים באנגלית - Sentence Completion

choose the answer which best completes the sentence.

Napoleon Bonaparte gave Nicholas Appert a reward of 12,000 francs for finding a way to _____ food in airtight bottles, so that soldiers will be able to carry fresh food while they are on the move.

תשובה נכונה
תשובה לא נכונה

נפוליאון בונפרטה העניק לניקולס אפר פרס בסך 12 אלף פרנקים על כך שמצא דרך _____ מזון בבקבוקים אטומים, כך שחיילים יוכלו לשאת אוכל טרי בזמן שהם בתנועה.

A. לפרוש

B. לשמר

C. לקדם

D. לזהות

נתחיל בליישם את עקרון העל הראשון: הבחנה בין עיקר לטפל. העיקר הוא מילים מוכרות, מילות קישור, והמילים הסמוכות למילה החסרה. ניתן להבין כי המילה החסרה היא פעולה הקשורה למילה food.
תשובה 1 נפסלת כי לא ניתן להוציא מזון לפרישה.
תשובה 3 נפסלת כי לא ניתן לקדם אוכל.
נותרנו עם שתי תשובות אפשריות: 2 ו-4.
כעת נתמקד במילת הקישור so, אשר מציינת קשר של סיבה ותוצאה. התוצאה היא מזון טרי (fresh food). מכאן, שהסיבה גורמת לאוכל להיות טרי. מה שגורם לאוכל להיות טרי אינו זיהויו (תשובה 4) אלא שימורו בתנאים מסוימים (תשובה 2).


איך מתכוננים למבחני שלב א' במיונים לקורס צוערים?

ערכת ההכנה שלנו מותאמת להכנה אופטימלית בזמן קצר יחסית. ההנחה שלנו היא שאת רוב החומרים למבחן אתם כבר מכירים ועם רובם כבר נפגשתם בעבר. מסיבה זו, לא נלאה אתכם בהסברים תיאורטיים מייגעים. במקום זאת, נצלול מיד לתרגול, שהוא הכלי בחשוב ביותר להתקדמות ולשיפור. התרגול ערכה מלווה בהסברים מפורטים, שיעזרו לכם לרענן את החומר, להסיר את חלודה, לסגל דרכי פתרון חדשות ולשפר את ההבנה בנושאים שבהם אתם מתקשים. 

הערכה מצוידת בכל הנושאים ובכל סוגי השאלות שצפויים להופיע בשלב א' של המיונים. התרגול בערכה מתבצע בהגבלת זמן, במטרה להרגיל אתכם לעבודה זריזה ומדויקת בתנאים של המבחן האמיתי. לאחר שתתרגלו את כל הנושאים שבערכה, תוכלו להתנסות בסימולציה מלאה, ולתרגל את החומר בתנאים הקרובים ככל האפשר לאלה שתפגשו במבחן האמיתי.

קבלו הצצה לשלב ב' 

כללנו בערכת ההכנה לשלב א' גם מידע והכנות לקראת מה שמצפה לכם בשלב ב' של המיונים: מבחן אישיות מעשי, חומרים תיאורטיים, סרטונים ודוגמאות לקראת מבחני האישיות, הריאיון האישי והדינמיקה הקבוצתית.


תוספת מומלצת לערכה: הדרכה אחד על אחד

מדריך או מדריכה מקצועיים ייפגשו אתכם במכון או בזום למפגש הדרכה אישי של 90 דקות. במפגש תוכלו להעמיק את ההבנה שלכם בנושאים הפסיכוטכניים השונים הכלולים במבחן, לעבור על כל השאלות שבהן התקשיתם במהלך התרגול בערכה, ללמוד טריקים לפתרון מהיר שיסייעו בהתמודדות עם מגבלת הזמן שבמבחן ולבנות תוכנית לימוד מותאמת אישית עד למועד הבחינה. 

נשמע טוב? סמנו ✔ בתיבת המכירה


שאלות נפוצות

אילו שלבים נוספים מצפים לכם במיונים לקורס צוערי משרד הכלכלה?

אם תעברו בהצלחה את שלב א' במיונים לקורס הצוערים צפויים לכם עוד שני שלבי מיון:

שלב ב' - שלב האבחון ההתנהגותי - בדומה לשלב א', גם שלב זה יתבצע באופן מקוון. הקישור להתחברות למערכת המבחנים יישלח אליכם ימים ספורים לפני מועד הבחינה. שלב זה כולל 3 תחנות:

 • שאלון האישיות הממוחשב הכולל סוגים שונים של מבחני אישיות שיסייעו לבוחנים לקבל הצצה למבנה אישיותכם ולתפיסת עולמכם. בשלב זה תתבקשו, לדוגמה, לכתוב סיפור בהשראת תמונה, לדרג היגדים בהתאם למידת ההסכמה שלכם איתם ועוד.
 • השאלון הביוגרפי הוא שאלון אישי שכולל שאלות בנושאים תעסוקתיים שונים כמו הניסיון שצברתם, התכונות שלכם והיחסים שלכם עם קולגות ומנהלים במקומות העבודה שלכם.
 • הריאיון האישי נערך על ידי פסיכולוג תעסוקתי מטעם מכון המיון, ומתבסס על הנתונים שמסרתם בשאלון האישיות הממוחשב ובשאלון הביוגרפי. במהלך הריאיון תישאלו על מהלך הקריירה שלכם ותשתתפו בסימולציות אישיות, שיתמקדו במצבים שונים מעולם התעסוקה, ושיבחנו את האופן קבלת ההחלטות שלכם ואת הדרך שבה אתם מתמודדים עימן.

במקרים מסוימים תערך גם דינמיקה קבוצתית מקוונת או פרונטלית במרכז הערכה.

התחילו להתכונן לשלב ב'

שלב ג' - שלב ועדת הבוחנים - ועדת הבוחנים דומה במהותה לראיון עבודה, אך בשונה ממנו, הפעם יראיינו אתכם כמה מראיינים מתחומי מומחיות שונים. כדי להתכונן לשלב זה מומלץ לחזור על עיקרי דרישות הקורס, וכן על דרישות התפקיד המקצועיות. המועמדים שיצלחו שלב זה, יתקבלו באופן רשמי לקורס הצוערים. 

במה מתמקד קורס הצוערים למשרד הכלכלה?

קורס הצוערים האחרון למשרד הכלכלה נפתח בספטמבר 2023, התקיים במלון בירושלים ונמשך 17 שבועות (כארבעה חודשים) בתנאים שאינם תנאי פנימייה (ללא מגורים). 

תכני הקורס עסקו בקידום נושאים, כגון קידום ויצוא סחר, איסוף מידע כלכלי, עידוד השקעות, עידוד מו"פ תעשייתי, רכש גומלין וניהול משא ומתן של הסכמי סחר ועוד. כמו כן, הצוערים נדרשו לנהל משימות אישיות וקבוצתיות, לערוך פרזנטציות שונות, ללמוד להופיע בפני תקשורת, לפתח מודעות רב-תרבותית ועוד.

מה מצפה לכם בסיום קורס הצוערים למשרד הכלכלה?

המועמדים שיסיימו את קורס הצוערים בהצלחה ישובצו לתקופת הכשרה בת 3 שנים בממוצע בתפקידי מטה באגפים השונים של מינהל סחר חוץ בירושלים. לאחר קבלת המינוי בוועדת נציבות שירות המדינה, יצאו בוגרי הקורס לתקופת שירות בחו"ל. 

לפני היציאה לחו"ל יוכלו בוגרי הקורס לדרג את המדינות שבהן ירצו לשרת. במרבית המקרים, בוגרי הקורס היוצאים לשליחות הראשונה משרתים בסין, הודו, אמריקה הלטינית ואפריקה. עם זאת, אין חובה לצאת לשליחות בחו"ל ואפשר להמשיך לשרת גם בתפקידים בארץ. 

בוגרי הקורס מחויבים לשירות המשרד הכלכלה למשך 5 שנים לפחות.

מהם תנאי הסף לקבלה לקורס הצוערים במשרד הכלכלה?

תנאי הסף לקבלה הם:

 • תואר ראשון בכל תחום, אך רצוי בתחומים הבאים: כלכלה, מנהל עסקים, הנדסה או מקצועות טכנולגיים. 
 • אזרחות ישראלית, לרבות של בן/בת הזוג. 

כישורים ומיומנויות שיהפכו ליתרון בעת בחינת הקבלה של המועמדים:

 • ידע והתמצאות בנושאי סחר בינלאומי, קשרים מסחריים בחו"ל ובשווקים בינלאומיים. 
 • כושר הבעה בעברית בכתב ובעל פה ברמה גבוהה. 
 • ידיעת השפה האנגלית על בוריה. יתרון לבעלי שפה נוספת (סינית, גרמנית, ספרדית, רוסית, צרפתית). 
 • יכולת משא ומתן. 
מהו השכר הצפוי במהלך קורס הצוערים ולאחריו?

הצוערים המשתתפים בקורס ההכשרה משתכרים כבר מהיום הראשון. השכר בקורס נע בין 7,500-6,500 ש"ח, תלוי בניסיון הצוער, ברקע שלו ובגורמים אחרים. 

בעת תקופת העבודה בתפקידים במשרד הכלכלה בארץ יגיע השכר עד 9,000 ש"ח ברוטו, שוב, בהתאם לניסיון הצוער ולתפקיד שאותו הוא ממלא.

בזמן השליחות בחו"ל השכר נע בין 35,000-25,000 ש"ח ברוטו, בהתאם למדינת היעד, אופי התפקיד ומהותו ועוד.

 

 

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.