הערכות של מכון נועם מול המתחרים

     מכון נועם מתחרים
טכנולוגיה תרגול ללא הגבלה! הגבלה של כמות התרגול
מחיר 589-889 ש"ח 949-1369 ש"ח
חושבים ירוק חוסכים בדפים ובמחיר שימוש רב בנייר
הסברים והדרכות 5 סימולציות בנות 8 פרקים כולל הסברים מפורטים ומקיפים פתרונות תמציתיים
תוקף הערכה אתם בוחרים!! שבוע, חודש, 6 חודשים 3 עד 6 חודשים

מידע כללי על הפרק המילולי בפסיכומטרי

הפרק המילולי במבחן הפסיכומטרי מהווה 40% מציון הבחינה, והוא מחולק לשני חלקים: מטלת כתיבה ופרקי חשיבה מילולית.

מטלת הכתיבה היא החלק הפותח את הבחינה הפסיכומטרית. ציון מטלת הכתיבה מהווה 25% מציון הפרק המילולי. במטלת הכתיבה, על הנבחן לכתוב חיבור. לכתיבת החיבור מוקצבות 30 דקות. במטלה זו, באה לידי ביטוי יכולת הנבחן לגבש רעיון ולהציגו בצורה עיונית, מנומקת ומשכנעת. בחיבור הפסיכומטרי, הנבחן נמדד במימד התוכן ובמימד הלשון (כלומר, שימוש נכון בסימוני פיסוק ומילות קישור, עברית תקינה ואוצר מילים עשיר). 

חלקו השני של הפרק המילולי כולל פרקי חשיבה מילולית. בכל בחינה יש לפחות שני פרקי חשיבה מילולית, וייתכן שאף שלושה, שאז אחד הפרקים הוא פרק פיילוט. כל אחד מפרקי החשיבה המילולית בבחינה הפסיכומטרית מכיל 23 שאלות, והזמן המוקצב לפתירת כל פרק הוא 20 דקות. בפרקי החשיבה המילולית נבחנים כישורי השפה העברית השונים, יכולת הבנת הנקרא ועושר לשוני, כמו גם כישורים לוגיים, יכולת ניתוח טיעון והסקת מסקנות.


מבנה הפרק המילולי

כאמור, הפרק המילולי מכיל 23 שאלות. הפרק בנוי מהשאלות הבאות בסדר המובא להלן:

    • אנלוגיות: 6 שאלות. בשאלות אלה מוצג זוג מילים בעל קשר מסוים. עלינו לאתר קשר זה ולבחור, מבין התשובות המוצעות, את התשובה שבה מופיע זוג מילים אשר מקיים את אותו הקשר או את הקשר הדומה לו ביותר. שאלות אלה בודקות את היכולת להגדיר במדויק את הקשר בין משמעויות המילים ואת היכולת לזהות את אותו הקשר בזוג מילים נוסף. כמו כן, לעיתים נבדק בחלק קטן משאלות אלה עושר אוצר המילים של הנבחן. במסגרת הערכה תוכלו לתרגל אנלוגיות פסיכומטרי רבות.
    • שאלות הגיון: 8 שאלות. חלק זה מורכב ממספר סוגי שאלות בהן נבדקת יכולת הנבחן לעבד מידע מורכב, לנתחו ולהסיק ממנו מסקנות. בחלק זה מובאות פסקאות קצרות הכוללות טיעון המורכב, לרוב, מנתונים ומסקנות. על הנבחן לזהות את ההנחה העומדת בבסיס המסקנה, לזהות חלקים מהטיעון, לגזור ממנו מסקנה ועוד. במסגרת ההסברים בערכה תלמדו כיצד יש לפתרון שאלות לוגיקה בפסיכומטרי ומה ההגיון מאחורי שאלות ההגיון.
    • השלמת משפטים: השלמת המשפטים בפסיכומטרי כוללת 3 שאלות. חלק זה כולל שלוש שאלות בהן מובא משפט אשר חלקים ממנו חסרים, ועל הנבחן לבחור בתשובה אשר משלימה את המשפט בצורה הגיונית. שאלות אלה בודקות את היכולת לזהות קשרים לוגיים במשפט ובין חלקיו השונים, לצד הבנת הנקרא וריכוז. שאלות אלה מופיעות ברצף בין שאלות ההבנה והסקה. מיקומן בפרק מעיד על רמת הקושי שלהן.
    • הבנת הנקרא: 5-6 שאלות. בחלק זה מובא קטע קריאה באורך משתנה ובנושאים מגוונים. על הקטע נשאלות מספר שאלות. חלק מהשאלות כלליות ועוסקות ברעיון המרכזי של פסקה כלשהי או של הקטע כולו, וחלקן ממוקדות, ועוסקות בפרט מסוים שמופיע בקטע או במשמעותה של מילה מסוימת.

שימו לב! כל סוג שאלות מסודר ברמת קושי עולה, מהקל אל הקשה, למעט שאלות הבנת הנקרא, אשר מסודרות לפי סדר הופעת התשובה בקטע.

← תרגול סימולציות לפסיכומטרי

← הכנה מלאה לפסיכומטרי


אוצר מילים לפסיכומטרי

במסגרת שינוי מתכונת הבחינה בשנת, 2012 הורדו מפרקי החשיבה המילולית שני סוגי שאלות - שאלות מילים וביטויים ושאלות החלפת אותיות (פ.ט.ל) - אשר בדקו שליטה באוצר מילים ודרשו אוצר מילים נרחב. עם זאת, העושר הלשוני של הנבחן עדיין נבדק במטלת הכתיבה ולעיתים גם בסוגי שאלות אחרים בפרק המילולי. כך למשל, לעיתים מופיעה מילה קשה ולא מוכרת בשאלת אנלוגיות.

על כן, אין לוותר על הרחבת אוצר המילים והעושר הלשוני שלכם, אך יש להתאים זאת לאופי הבחינה.


כיצד לגשת לפרק המילולי

הפרק המילולי עמוס במלל, ולדעת רבים מהווה את הפרק בו לחץ הזמן מורגש ביותר. על כן, יש לתכנן בקפידה את סדר העבודה, לצד ניהול זמן מוקפד, על מנת למצות את היכולת לענות נכונה על מספר מרבי של שאלות. הדרך היעילה ביותר להבין מהו הסדר הנכון בו כדאי לפתור את הפרק המילולי וכמה זמן להקצות לכל נושא היא לבצע מספר ניסיונות בפרקי תרגול שונים ובהם לבחון שיטות שונות.

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.