האם להתפטר או לעזוב את מקום העבודה?

התלבטתי כיצד לייעץ לו. הלב אמר: "אם זה מה שהוא באמת רוצה, שיתפטר, שיסע להודו, שיירגע, שייהנה, יחזור ויחפש עבודה חדשה." השכל אמר: "נכון יותר לדחות את היציאה להודו עד לאחר מציאת עבודה חדשה, לאדם בן 50 יהיה קשה למצוא עבודה והוא עלול להיקלע למשבר כשישוב מהטיול. עדיף לדחות את הפיטורים והטיול ולנסוע לחופשה בהודו במסגרת העבודה".

הקרב בין תחושת הלב והשיקול הרציונאלי קשה להכרעה בהחלטות רבות. כשאנו פועלים על פי תחושת הלב, אנו מרגישים מאושרים יותר. לדוגמה, אם הבוס שלך יפגע בך ותחליט כתוצאה מהיחס שלו להתפטר מהעבודה, תרגיש תחושת נעימה של שליטה וכוח. אם לעומת זאת תבלום את כעסך ותישאר בעבודה למרות היחס שלו, תרגיש מתוח ופגוע.

גם במקרה של עובד ההייטק, אם הוא יחליט להתפטר מיידית מעבודתו, בטווח הקצר, בחצי שנה הקרובה, הוא יהיה מאושר יותר, הוא ייהנה מהטיול וירגיש שליטה על חייו. לעומת זאת אם יחליט לדחות את הטיול להודו ואת ההחלטה על הפיטורים, הוא יאלץ להתאזר בסבלנות, לוותר על נטיית לבו, לעשות מאמץ נוסף בעבודה שאינה מעניינת אותו, מאמץ שעלול לעורר בו אכזבה.

החלטה על פי השכל קשה יותר, היא דורשת שליטה עצמית, מאמץ, משמעת, סבלנות, דחיית סיפוקים, ובגרות.

החלטה על פי הלב קלה יותר, ספונטאנית, משחררת, מלהיבה, נותנת תחושת כוח ושליטה בחיינו, אך היא מרגילה אותנו לקבלת סיפוק מיידי ולהתנהגות בלתי שקולה. החלטות על פי הלב הופכות אותנו לחלשים יותר.

בהחלטות מורכבות כמו עזיבת מקום עבודה, בחירת מקצוע, החלטה על פי תחושת הלב תגרום לנו תחושת כוח ושליטה, אך קיים חשש שנפגע בהתקדמותנו התעסוקתית. אם נחליט על פי השכל, נידרש למאמץ ולמשמעת עצמית אך נבטיח תוצאות טובות יותר בעתיד.

מאת דוד משולם, מנכ"ל מכון נועם
מתוך הטור "יחסי אהבה ועבודה" שפורסם בעיתון "מעריב".

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.