מאפריל 2024 אין אפשרות להירשם עוד למבחן אמי"ר או מבחן אמיר"ם. המבחן שמחליף אותו הוא מבחן אמירנט.

מהו מבחן אמיר?

מבחן אמי"ר (מבחן מיון רמות) נועד לסווג את רמת השליטה שלכם באנגלית. המבחן כולל שלושה פרקים, ולכל אחד מהם יוקצבו 25-20 דקות. בכל פרק יופיעו שאלות ניסוח מחדש, שאלות השלמת משפטים ושאלות הבנת הנקרא. שאלות הניסוח מחדש והשלמת המשפטים יופיעו בדרגת קושי עולה. 


איך מצליחים במבחן אמיר?

Play

אף על פי שמטרתו של מבחן אמי"ר היא לבחון את רמת השליטה שלכם באנגלית, אינכם נדרשים לשלוט בה ברמת שפת אם כדי להצליח. כלומר, שליטה גבוהה באנגלית תעזור לכם, אבל היא לא תנאי הכרחי להצלחה במבחן. כדי להצליח דרושים כמה כישורים בסיסיים, שאפשר בהחלט לאמץ בזמן קצר.

  • יכולת קריאה בסיסית באנגלית - היכולת לקרוא במהירות מסייעת, אך היא אינה תנאי הכרחי להצלחה.
  • הכרת אוצר מילים ייעודי ומצומצם שמותאם לבחינה (בין 1,500 ל-3,000 מילים, שאת חלקן אתם כבר יודעים) - קריאה תסייע לכם להרחיב את אוצר המילים, אך רק אם תתרגלו אותה מדי יום במשך חצי שנה לפחות לפני מועד הבחינה. אם נותרו לכם רק חודשים או שבועות ספורים עד הבחינה, מוטב שתשקיעו את הזמן בלימוד אוצר מילים ייעודי ומצומצם. השתדלו ללמוד מעט מילים מדי יום, ולא מספר גדול של מילים בפרק זמן קצר. כמו כן, הקפידו שהתרגול לא יהיה פסיבי ויתבסס על שינון; השתמשו בכרטיסיות והיעזרו בחברים שיבחנו אתכם על המילים. 
  • שליטה בחוקי דקדוק בסיסיים - בעיקר בנושאי מבנה המילה, מבנה המשפט וסוגי משפטים. היכרות עם חוקים אלו תחסוך לכם זמן קריאה ותסייע לכם להתעלם ממידע מיותר.
  • אם אינכם יודעים את התשובה, נחשו - במבחן אמי"ר תשובה שגויה אינה מפחיתה נקודות, ולכן מומלץ לנחש ולא להשאיר שום שאלה ללא מענה.

דוגמאות לסוגי השאלות במבחן

שאלות השלמת משפטים 

שאלות השלמת משפטים בוחנות שליטה באוצר מילים ויכולת הסקה.

השלימו את המילה החסרה במשפט. בחרו את התשובה המתאימה ביותר מבין ארבע התשובות המוצעות.

Highly effective in treating bipolar disorder, cognitive behavioral therapy ______ decreases depressive and manic episodes but also boosts patients confidence

תשובה נכונה
תשובה לא נכונה

פתרון והסבר

במשפט יש כמה מילים קשות ולא מוכרות. שאלות השלמת משפטים אכן בוחנות את אוצר המילים של הנבחנים, אך במקרים רבים אפשר לענות עליהן נכונה מבלי להבין כל מילה במשפט. במקרה זה, למשל, די להבין את מבנה המשפט, ובפרט את תפקידן של המילים but also ("אלא גם"). צמד מילים זה מתאים לאחר השימוש ב"לא רק", באופן שיוצר קשר של הוספה בין שני דברים. למשל, "גיא הוא לא רק חכם, אלא גם יפה".

מכאן שהתשובה הנכונה היא (B).

תרגום השאלה

"טיפול קוגנטיבי התנהגותי, אשר יעיל מאוד בטיפול בהפרעה דו-קוטבית, לא רק מפחית התקפים דיכאוניים ומאניים, אלא גם עוזר להעלות את ביטחונם העצמי של החולים".

תרגום המסיחים:

(A) גם; (B) לא רק; (C) או; (D) בזמן ש-/בעוד ש-


צפו בסרטון על למידת אוצר מילים והשתפרו בהשלמת משפטים


שאלות ניסוח מחדש 

שאלות ניסוח מחדש בוחנות את היכולת להבין את הרעיון המרכזי במשפט ולזהות אותו במשפט שמנוסח אחרת.

מבין ארבע התשובות המוצעות בחרו את התשובה הדומה ביותר מבחינת התוכן והמשמעות למשפט המופיע בשאלה.

 

.Diabetes is responsible for many heart disease related deaths

תשובה נכונה
תשובה לא נכונה

פתרון והסבר

כמו בשאלת השלמת המשפטים, גם בשאלה זו יש מילים שרוב הנבחנים לא בהכרח מכירים. וגם כאן מציאת מבנה או קשר בולט בשאלה תאפשר לנו לפתור אותה, גם אם לא הבנו כל מילה ומילה. בשאלה יש קשר של סיבה ותוצאה: diabetes היא הסיבה, והתוצאה היא מקרי מוות רבים.

כעת נעבור על התשובות בחיפוש אחר קשר דומה.

בתשובה A יש קשר של סיבה ותוצאה, אולם אפשר לפסול אותה כי המילה many (הרבה) מוחלפת בה במילה most (רוב). מקרי מוות רבים אינם שקולים לרוב מקרי המוות.

בתשובה B יש קשר של סיבה ותוצאה, ולא נעשית החלפה של המילה many במילה אחרת. זוהי התשובה הנכונה.

את תשובה C אפשר לפסול מאחר שאין בה אזכור למקרי מוות רבים. המילה many לא הוחלפה במילה אחרת אלא נעלמה לגמרי. כמו כן, בשאלה נכתב ש-diabetes אחראית למקרי מוות רבים. מהשימוש במילה must בתשובה (3) משתמע ש-diabetes אחראית לכל מקרי המוות.

בתשובה D אין כלל קשר של סיבה ותוצאה.

תרגום השאלה

"סוכרת אחראית למספר רב של מקרי מוות המקושרים למחלות לב".

A. "סוכרת אחראית לרוב מקרי המוות המקושרים למחלות לב".
B. "מקרי מוות רבים המקושרים למחלות לב נגרמים על ידי סוכרת".
C. "על מנת למות ממחלת לב, אדם חייב להיות סוכרתי".
D. "מותם של סוכרתיים אחראיים רבים מקושר למחלות לב".שאלות הבנת הנקרא

שאלות הבנת הנקרא בוחנות הבנה של הרעיון המרכזי בקטע או בפסקה מסוימת ופירוש של מילים בהקשר ספציפי.

בכל חלק שני קטעי קריאה של 350 מילים בממוצע, ולאחריהם 5 שאלות. הקטעים הם בנושאים אקדמאיים: על מדינה רחוקה, על תופעה חברתית עכשווית וכדומה. לא נדרש מכם כל ידע קודם בנושא.

Play

הידעתם?

מתוך שלושת הפרקים במבחן, רק שני פרקים משמשים לקביעת הציון הסופי. הפרק השלישי נקרא "פרק הפיילוט" והוא נועד לבטל פערי רמות בין המועדים השונים. באמצעות פרק זה, החוזר במועדים שונים, מצליח המרכז הארצי להשוות בין מועמד שנבחן בבחינה קשה למועמד שנבחן בבחינה קלה. 

רוצים לחסוך לעצמכם קורסי אנגלית באקדמיה?


בחינות אמיר ממועדים קודמים 

תרגלו 5 מבחני אמי"ר של המרכז הארצי לבחינות ולהערכה עם פתרונות, שיעזרו לכם לאמוד את רמתכם:

מבחן אמי"ר מספר 1

מבחן אמי"ר מספר 2

מבחן אמי"ר מספר 3

מבחן אמי"ר מספר 4

מבחן אמי"ר מספר 5


מועדי מבחן אמיר

מבחן אמי"ר נערך בארבעה מועדים במשך השנה.

להלן המועדים העדכניים ל-2023:

תאריך המבחן סיום הרשמה

מיקום
הבחינה

בחינה בתנאים מותאמים

23,25.12.22

2.11.22

צפון, מרכז, ירושלים, דרום

 

עד 3 שבועות לאחר מועד הבחינה הרגילה

2-3.4.23 5.2.23 צפון, מרכז, ירושלים, דרום
5.7.23 17.5.23
4-5.9.23 11.7.23
8,10.12.23 17.10.23


שימו לב - יש לחכות 35 ימים לפחות לפני שניגשים לבחינת אמי"ר פעם נוספת (או לפני שניגשים לאמי"ר לאחר בחינת אמיר"ם). אם תיגשו לפני שיעברו 35 ימים בחינתכם תיפסל וכספכם לא יוחזר.

← למידע נוסף על מועדים והרשמה לאמי"ר ולאמיר"ם


קורסי אנגלית במהלך התואר 

רפורמת האנגלית של המועצה להשכלה גבוהה משנת 2019 קובעת שכל סטודנט חייב לקחת לפחות שני קורסי אנגלית במהלך הלימודים לתואר ראשון. חלק ממוסדות הלימוד האקדמיים כבר החלו ביישום הרפורמה, ואלו שעדיין לא החלו ביישומה, יצטרכו לעשות זאת עד שנת 2025.

ישנם שני סוגים של קורסי אנגלית בתואר הראשון:

♦ קורס תוכן באנגלית הוא קורס השייך לתוכנית הלימודים בתואר שלכם, וזה אומר שהוא יכלול תכנים הרלוונטיים לתואר שלכם, יקנה לכם נקודות זכות לתואר והציון בו ייכלל בממוצע הציונים שלכם. נוסף על כך, ההשתתפות בקורס לא תחייב אתכם בתשלום מעבר לשכר הלימוד הבסיסי, כיוון שהקורס ייחשב כחלק ממרכיבי התואר שלכם.

קורס רמה באנגלית הוא קורס שפה שלא שייך לתוכנית הלימודים בתואר שלכם ולכן גם לא יזכה אתכם בנקודות זכות לתואר. הקורס יכלול תכנים כמו דקדוק, אוצר מילים והבנת הנקרא. כמו כן, הדרישות וההתנהלות בו לא שונות מאלו שקיימות בקורסים אחרים, ולעיתים הן אף תובעניות יותר: חובת נוכחות בשיעורים, הגשת מטלות במהלך הסמסטר וגם מבחן שאליו תצטרכו להתכונן בתקופת המבחנים. בנוסף, כיוון שהקורס אינו מזכה אתכם בנקודות זכות לתואר, כל קורס רמה שתידרשו לעשות יחייב אתכם בתשלום נוסף (עלות כל קורס משתנה ממוסד למוסד). והדובדבן שבקצפת - מוסדות אקדמיים רבים דורשים להשלים את קורסי הרמה עד סוף שנת הלימודים הראשונה, דבר שעלול להכביד עליכם מאוד כסטודנטים חדשים.


ציוני מבחן אמיר והקשר שלהם לקורסי האנגלית שתצטרכו לקחת

טווח הציונים במבחן אמי"ר נע בין 50 ל-150. הציון שתקבלו במבחן אמי"ר (ולחלופין במבחן אמיר"ם או בפרק האנגלית בפסיכומטרי) יקבע את רמת האנגלית שלכם, וישפיע על מספר הקורסים באנגלית שתידרשו ללמוד בתואר בהתאם

לרפורמת האנגלית של המועצה להשכלה גבוהה.

הרפורמה של המל"ג משנת 2019 קובעת שכל סטודנט חייב לקחת לפחות שני קורסי אנגלית במהלך לימודיו לתואר ראשון. חלק מהמוסדות האקדמיים כבר החלו ביישום הרפורמה, ואלו שעדיין לא, יצטרכו לעשות זאת עד שנת 2025.

 

ציון 134 ומעלה קובע רמת "פטור" באנגלית. במוסדות שעוד לא החלו ליישם את הרפורמה של המועצה להשכלה גבוהה, המשמעות של רמת פטור היא שתהיו פטורים לגמרי מלימודי אנגלית בתואר. אולם, במוסדות שהחלו ליישם את הרפורמה, סטודנטים ברמת פטור יידרשו לקחת שני קורסי תוכן בשפה האנגלית.

אם הציון שתקבלו יהיה נמוך מ-134, תידרשו להשתתף בקורסי רמה באנגלית כדי להגיע רמת פטור. זאת, בין אם המוסד שבו תלמדו החל ליישם את הרפורמה ובין אם הוא עדיין לא.

מספר קורסי הרמה שתדרשו לקחת נקבע לפי הציון שלכם, ובמוסדות שהחלו ליישם את הרפורמה הוא ישפיע על מספר קורסי התוכן שתצטרכו לקחת: סטודנטים שיידרשו לקחת שני קורסי רמה לפחות, לא יידרשו לקחת גם קורסי תוכן באנגלית. סטודנטים שיידרשו לקורס רמה אחד בלבד, יידרשו לקחת גם קורס תוכן אחד באנגלית, כדי להגיע להשלמת המינימום של 2 קורסי אנגלית במהלך התואר. 


במבחן הזה - כל נקודה חשובה

בין אם מוסד הלימודים הפוטנציאלי שלכם החל ברפורמה, ובין אם לא - כדאי להביא בחשבון שפער של נקודות בודדות בציון יכול לעשות את ההבדל:

ציון הקורסים הנדרשים במוסד שלא החל ליישם את הרפורמה הקורסים הנדרשים במוסד שהחל ליישם את הרפורמה
134 ומעלה לא נדרשים קורסים 2 קורסי תוכן באנגלית (במוסדות שטרם החלו ברפורמה תקבלו פטור מהקורסים)
133-120 קורס רמה אחד: מתקדמים ב' 2 קורסים: קורס רמה מתקדמים ב' + קורס תוכן באנגלית
119-100 2 קורסי רמה: מתקדמים א' + מתקדמים ב' 2 קורסי רמה: מתקדמים א' + מתקדמים ב'
99-85 3 קורסי רמה: בסיסי + מתקדמים א' + מתקדמים ב' 3 קורסי רמה: בסיסי + מתקדמים א' + מתקדמים ב'
84-70 4 קורסי רמה: טרום בסיסי ב' בסיסי + מתקדמים א' + מתקדמים ב' 4 קורסי רמה: טרום בסיסי ב' + בסיסי + מתקדמים א' + מתקדמים ב'
69-50 5 קורסי רמה: טרום בסיסי א' + טרום בסיסי ב' + בסיסי + מתקדמים א' + מתקדמים ב' 5 קורסי רמה: טרום בסיסי א' + טרום בסיסי ב' + בסיסי + מתקדמים א' + מתקדמים ב'

אז גם אם אתם חושבים שתוכלו לעמוד בתנאי הסף המינימליים, כדאי שתשקלו להשקיע בהכנה מוקדמת למבחן בשביל להוציא ציון גבוה. הבדל של כמה נקודות יכול להיות משמעותי מבחינת הקורסים שתצטרכו לקחת, וההבדל הזה יכול לחסוך לכם שני משאבים יקרים בחיים הסטודנטיאליים: זמן וכסף.

← למידע נוסף על פטור מקורס שפה באנגלית וציוני אמי"ר ואמיר"ם  

שאלות נפוצות

מה ההבדל בין מבחן אמי"ר לאמיר"ם?

מבחן אמי"ר הוא מבחן בכתב ומבחן אמיר"ם הוא מבחן ממוחשב. כמו כן, בשונה ממבחן אמי"ר, מבחן אמיר"ם הוא מבחן אדפטיבי המתאים את רמת השאלות המוצגות בו לרמתו של הנבחן. הנוסח במבחני אמי"ר יהיה זהה וקבוע. תוצאות מבחן אמי"ר יוכלו לשמש אתכם בקבלה לכל מוסד לימודים שהוא, בעוד שתוצאות מבחן אמיר"ם יוכלו לשמש אתכם לקבלה למוסד הלימודים שבו נבחנתם בלבד.

כמה זמן אורכת הבחינה?

הבחינה אורכת כשעה ללא הפסקות.

מה להביא למבחן אמי"ר?
  • תעודת זהות.
  • שני עפרונות מסוג HB/2 (לא ניתן להשתמש בעפרונות אחרים), מחק ומחדד.
  • את טופס הזימון לבחינה בו כתוב באיזה בניין ובאיזו כיתה אתם נבחנים.
  • כדאי שעון עצר (סטופר), אבל לא כזה שמצפצף ומפריע.
  • אפשר להביא שתיה וחטיף קל כדי לשמור על עירנות ואנרגיה.
  • רצוי להתלבש במספר שכבות של בגדים אם יהיה בחדר המבחן חם או קר מדי (כדי שלא
  • יהיה לכם חם או קר מדי בחדר המבחן).

מה אסור להביא לבחינה?

  • אסור להביא טלפון סלולרי.
  • אסור להביא מילונים.
מה ציון הפטור במבחן אמי"ר?

ציון 134 ומעלה.

איך נרשמים למבחן אמי"ר?

אפשר להירשם למבחני אמי"ר באמצעות אתר מאל"ו.

כמו כן, אפשר לשלוח טופס הרשמה מודפס – את הטופס יש לבקש ממרכז הזימונים של מאל"ו בטלפון 02-6759555 או במייל zimunim@nite.org.il. את טופס ההרשמה יש לשלוח למאל"ו בדואר בלבד (לא בפקס)  לכתובת ת"ד 26015 ירושלים 9126001.

האם ציון המבחן שלי תקף ביותר ממוסד לימודים אחד?

הציון שתשיגו במבחן אמי"ר עשוי לשמש אתכם בקבלה לכל מוסד לימודים במשך 7 שנים מיום הבחינה. ציונכם יועברו למוסדות הלימודים לפי בקשתכם.

בכמה קורסי אנגלית אצטרך להשתתף?

בטבלה הבאה תוכלו לראות בכמה קורסים תצטרכו להשתתף, בהתאם לציון שלכם במבחן אמי"ר:

ציון אמי"ר קורס 
84-50

קורס טרום בסיסי א' (69-50)

קורס טרום בסיסי ב' (84-70)

99-85 בסיסי
119-100 קורס מתקדמים א'
133-120 קורס מתקדמים ב'
150-134 רמת פטור 

 

*ציון סף לקבלה לאוניברסיטאות - 85 ומעלה. 

**ציון סף לקבלה לטכניון - 105 ומעלה. 

 

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.