מילים באנגלית שכדאי ללמוד

מאחר שמבחן אמי"ר ומבחן אמיר"ם בודקים את רמת האנגלית האקדמית של הנבחן, אוצר המילים במבחנים אלה לקוח מתחומים אקדמיים שונים דוגמת מדעי הרוח, הטבע והחברה. בהתאם לכך, הגוף אשר כותב את המבחנים, המרכז הארצי לבחינות והערכה, נוטה להשתמש במילים באנגלית העוסקות בעולם המדע והמחקר, כמו ניסויים וממצאים.


מאגר המילים בערכה

מכוני הכנה רבים מציעים לתלמידיהם לשנן רשימות ארוכות של מילים מסובכות באנגלית, לעיתים אף ללא כל קשר לתכנים המופיעים במבחני אמי"ר ואמיר"ם. לעומתם, אנו במכון נועם ביצענו ניתוח מעמיק של מבחנים אלה ויצרנו מאגר מילים, ניבים וביטויים הנובע מניתוח המבחנים ומהיכרות מעמיקה עימם. כך, הרכבנו רשימה של המילים הנפוצות ביותר בבחינה. כמו כן, אספנו את מילות הקישור, הפעלים המורכבים, הניבים והביטויים השימושיים ביותר לבחינות אמי"ר ואמיר"ם, וריכזנו אותם ברשימה מקיפה אחת של מעל 1500 מילים, ניבים וביטויים.

להלן מספר דוגמאות הלקוחות ממאגר המילים, הניבים והביטויים שלנו:

1. המילה findings שפירושה מִמְצָאים (כגון ממצאים של ניסוי מדעי) מזכירה בתצורתה את המילה find שפירושה למצוא. חשוב להכיר מילה זו מאחר שהיא שימושית בכל תחום מדעי: נוכל להיתקל בה בשאלה או קטע קריאה במבחן אשר עוסקים בביולוגיה, פסיכולוגיה, גיאולוגיה או ארכיאולוגיה. לכן, בחרנו לכלול את המילה findings ברשימת המילים ללימוד אנגלית שלנו.

 

דוגמא:

.The findings of the experiment completely transformed scientific thinking


2. למילה argue שני פירושים. פירוש אחד, המוכר יותר, הינו להתווכח.

 

דוגמא:

.I think you are right, so I’m not going to argue with you

 

הפירוש שני, אשר מוכר פחות אך שימושי יותר באנגלית אקדמית הינו לטעון.

דוגמא:

.The drunk driver is going to argue that the accident was not her fault

 

שימו לב! כאשר הינכם לומדים מילה למבחן אמי"ר או אמיר"ם, יש להקפיד וללמוד את כל הפירושים הקיימים לאותה מילה. כך למשל, חשוב להכיר את הפירוש הראשון לפועל to argue – שהוא להתווכח, אך קיימת סבירות גבוהה שהפועל יופיע בבחינה דווקא במשמעותו השניה – שהיא לטעון. מאגר המילים של מכון נועם, מציג את כל הפירושים האפשריים לכל אחת מהמילים המופיעות בו.


3. מילת הקישור Therefore שייכת לקטגוריה של סיבה/תוצאה ופירושה לכן.

 

דוגמא:

.You work hard. Therefore, you will pass the test

 

מילות קישור מסייעות לנו להבין את סוג הקשר אשר קיים בין שני משפטים או בין שתי פסקאות. המרכז הארצי לבחינות והערכה מרבה להשתמש במילות קישור במבחני אמי"ר ואמיר"ם, ולכן חשוב להכירן ולשלוט בהן. מאגר המילים של מכון נועם, כולל עשרות מילות קישור, המשויכות לקטגוריות שונות, כגון מילות קישור המציינות קשר של הוספה, ניגוד, סיבה, תוצאה ועוד.


4. פירוש הביטוי in order to הינו על מנת/כדי. בביטויים, היכרות עם כל מילה בביטוי אינה מספיקה לשם הבנת משמעותו של הביטוי. אם נפרק את הביטוי in order to ונפרש כל מילה לחוד, נקבל את המילים- בתוך, הזמנה, ל.... עלינו להבין שכאשר רצף מילים אינו יוצר משפט הגיוני, חלק מהמילים הן ביטוי. כמו כן, חשוב להכיר מבעוד מועד את הביטויים הנפוצים בשפה האנגלית.

 

דוגמא לשימוש בביטוי in order to במשפט:

.In order to pass the test, you need to work hard


5. את הפועל המורכב to turn something down ניתן לפרש בשני אופנים. פירוש אחד הינו להנמיך (למשל להנמיך ווליום, עוצמת חימום וכולי), כמו במשפט הבא:

.Please turn the TV down while the guests are here

 

פירוש שני הינו לסרב/לדחות, כמו בדוגמא הבאה:

.I turned the job down because I don't want to move to the north

גם במקרה זה, לא מספיק להכיר כל מילה בפועל המורכב על מנת להבין מה פירושו. אם ננסה לתרגם את המילים שמרכיבות את הפועל – to turn something down נקבל את המילים: לסובב, משהולמטה. פעלים מורכבים נפוצים מאד באנגלית, ולכן, בחרנו לכלול במאגר אוצר המילים של מכון נועם גם רשימה של פעלים מורכבים נפוצים.


כפי שניתן לראות, המילים, הניבים והביטויים המופיעים במאגר הינם מגוונים ומותאמים במיוחד למבחני אמי"ר ואמיר"ם. אנו במכון נועם מעדיפים למידה ממוקדת של מילים וביטויים אלה, על פני למידה של מילים ארוכות, קשות ומסובכות במיוחד. זאת ממספר סיבות: ראשית, ישנן מילים רבות כאלה, כך שגם אם ננסה – לא נוכל ללמוד את כולן. שנית, הסבירות שמילים אלה יופיעו במבחן היא נמוכה מאד. לבסוף, כאשר מופיעות בבחינה מילים קשות ונדירות, ברוב המקרים ניתן יהיה לפתור את השאלה גם מבלי לדעת את פירושן."


למידה יעילה

טעות נפוצה היא פשוט לשנן את המילים שברשימה ואת פירושיהן. זוהי הדרך הכי פחות יעילה ללמוד מילים חדשות, כי היא משתמשת בזיכרון לטווח קצר. זיכרון זה מוגבל מבחינת מספר הפריטים שהוא יכול לאחסן. לכן, ברגע שזיכרון זה יתמלא, סביר להניח שלמידת מילה חדשה תבוא על חשבון שכיחת מילה ישנה. גם שימוש בכרטיסיות פועל לפי אותו עיקרון, ולכן אינו יעיל. הפתרון הוא להפעיל את הזיכרון לטווח ארוך ואת הזיכרון הפעיל (אשר נקרא גם זיכרון העבודה) בתהליך למידת והטמעת מילים חדשות. הקיבולת של סוגי זיכרון אלה גדולה עשרות מונים מאשר זו של הזיכרון לטווח קצר.

על מנת לערב בתהליך למידת המילים את הזיכרון לטווח ארוך ואת הזיכרון הפעיל, עלינו לקשר את המילה החדשה למשהו מוכר ולעבד אותה במספר אופנים כך שהיא תותיר בנו רושם חזק יותר שלא יימחה תוך מספר שניות.

אנו במכון נועם, פיתחנו טכניקה יעילה שתעזור לכם להרחיב את אוצר מילים שלכם. בערכת ההדרכה שלנו, תמצאו כלים, הסברים ודוגמאות ללימוד מילים.

סרטון: כיצד ללמוד אוצר מילים באנגלית בצורה יעילה?


סרטון: שיעור קצרצר בהבנת הנקרא 


כמה זמן מומלץ להקדיש ללימוד אוצר מילים?

מומלץ להקדיש חצי שעה מדי יום ללמידת מילים חדשות ולחזרה על מילים שנלמדו עד כה. כדי להצליח להתמיד במשימה לאורך זמן, תנו לעצמכם יומיים חופשיים בשבוע. מומלץ להתחיל ללמוד אוצר מילים מוקדם ככל האפשר, כך שתספיקו ללמוד כמה שיותר מילים חדשות וחשובות עד מועד המבחן.

כמה מילים באנגלית ניתן ללמוד ביום?

אם מקדישים חצי שעה ביום ללימוד אוצר מילים, ועושים זאת כהלכה, ניתן ללמוד 10 מילים חדשות ביום, שהן 50 מילים בשבוע (כאשר יומיים בשבוע נחים ולא לומדים מילים חדשות) ו-200 מילים בחודש.

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.