מיולי 2023 אין אפשרות להירשם עוד למבחן אמי"ר. המבחן שמחליף אותו הוא מבחן אמיר"ם.

איך לומדים ביעילות מילים חדשות לקראת מבחן אמירם ואמיר?

מבחן אמיר"ם ומבחן אמי"ר בוחנים את רמת האנגלית האקדמית שלכם, ומסיבה זו, הרבה מהמילים המופיעות בהם לקוחות מעולמות אקדמיים שונים, כמו מדעי הרוח, הטבע והחברה - בקיצור, מילים שאנחנו פחות נוטים להיתקל בהן ביום-יום. אז מה עושים? איך נכון ללמוד מילים חדשות ולהטמיע אותן בזיכרון שלנו בצורה טובה ומהירה?

נתחיל בטעות הנפוצה שרובנו עושים - משננים מילים חדשות ואת הפירושים שלהן. זוהי הדרך הכי פחות יעילה ללמידת מילים חדשות, כי היא משתמשת בזיכרון לטווח קצר: זיכרון זה מוגבל מבחינת מספר הפריטים שהוא יכול לאחסן. ברגע שהזיכרון לטווח קצר שלנו מתמלא, כל מידע חדש שנרצה להכניס למאגר שלו, יבוא על חשבון מידע שכבר קיים בו וידחק אותו החוצה. גם שימוש בכרטיסיות פועל לפי אותו עיקרון, ולכן גם שיטה זו אינה יעילה.

אז מה כן? הדרך היעילה ביותר ללמוד מילים חדשות, היא להפעיל את הזיכרון לטווח ארוך ואת הזיכרון הפעיל (שנקרא גם זיכרון העבודה). הקיבולת של סוגי זיכרון אלה גדולה בעשרות מונים מזו של הזיכרון לטווח קצר. איך עושים את זה? קושרים את המילה החדשה למשהו מוכר ומעבדים אותה בצורות שונות, כך שהיא תותיר בנו רושם חזק יותר שלא יישכח במהירות כמה רגעים לאחר מכן. יש לנו טיפים בשבילכם, שיעזרו כם לעשות את זה כמו שצריך.

אז תכל'ס איך עושים את זה?

♦ מחפשים מילה קרובה באנגלית - נסו לחשוב על מילה דומה באנגלית, שאתם כבר מכירים, שתזכיר לכם את המילה החדשה שאתם רוצים ללמוד. למשל את המילה Findings שפירושה מִמְצָאים (כמו בניסוי מדעי), השימושית מאוד במאמרים אקדמיים וחוזרת פעמים רבות במבחני אמירם ואמיר - תוכלו לזכור את פירושה בעזרת המילה Find (למצוא). מילה מוכרת יותר, המזכירה אותה בתצורה ובמשמעות שלה.

♦ מוצאים קרבה לשפה העברית - כפי שבוודאי אתם יודעים, לא מעט מילים מהשפה האנגלית השתרשו בשפה העברית ונעשו חלק ממנה. אתם מכירים לא מעט מהן - אובייסלי ;) תוכלו להיעזר בהן כדי להעשיר את אוצר המילים שלכם. למשל המילה Reverse, שמשמעותה אחורה (כמו מצב רוורס ברכב).

♦ מפרקים מילים ארוכות - כלי עזר שידרוש מכם היכרות עם כמה כללי תחביר בסיסיים, שיכלו לסייע לכם "לפרק" הרבה מילים ארוכות, שבמבט ראשון נראות מסורבלות. למשל, את המילה Irreversible אפשר לפרק כך: 

Ir-revers-ible ← קידומת Ir באנגלית היא שלילה, הסיומת ible (הנגזרת מהמילה able) משמעותה "יכול". ברגע שמורידים את קצוות המילה, אפשר לזהות שהחלק המרכזי של המילה, זו מילה שאנחנו משתמשים בה גם בעברית, והזכרנו אותה קודם: Reverse. לאחר שאנחנו "מבודדים" את המילה, הרבה יותר קל לזהות את פירושה: בלתי ניתן להשיב לאחור, כלומר, בלתי הפיך. 

♦ משתמשים באסוציאציות - אם נתקלתם במילה שאף אחת מהשיטות הקודמות לא התאימה לה - נסו להטמיע את המילה בזיכרון באמצעות המצאת קישור אסוציאציה למילה. למשל המילה Due to שמשמעותה עקב: המילה דומה למילה דיוטי פרי (Duty Free). מה הקשר בין שתי המילים האלו? אין ממש. אבל כאן נכנסת היצירתית שלכם. תוכלו לזכור את המשמעות דרך משפט כזה: I like to travel abroad due to the Duty Free.

 

 

Play

3 קטגוריות מילים שכדאי שתכירו לקראת המבחן שלכם

אין גבול לכמות המילים שאפשר לנסות ללמוד לקראת המבחן, אבל בהחלט יש גבול לכמות הזמן וליכולת שלכם - בדיוק בגלל זה כדאי לערוך סינון יעיל של המילים שחשוב להתמקד בהן במהלך הלמידה שלכם. בואו נעבור על 3 קטגוריות של מילים שכדאי להכיר ולזכור כשמתכוננים למבחן אמירם ואמיר: 

1. מה קשור - מילות קישור

מילות קישור מסייעות לנו להבין את סוג הקשר הקיים בין שני משפטים, שתי פסקאות ואפילו בין מילים בודדות. אלו מילים שכדאי להכיר, מכיוון שגם אם לא הבנתם את כל המילים בפסקה, זיהוי מילת הקישור והשימוש שלהן יכול לעזור לכם להבין את הרעיון הכללי שלה. למשל, פירוש המילה although הוא אף על פי. כלומר, הופעה המילה מעידה על קשר של ניגוד בין חלקו הראשון של המשפט, לבין חלקו השני. פירוש המילה thus הוא לפיכך, מה שמעיד על קשר של סיבה ותוצאה או מסקנה שעולה מן הכתוב.

2. תרתי משמע - כפל משמעות

ישנן לא מעט מילים נרדפות באוצר המילים של אמירם ואמיר, ובמהלך המבחן אתם עלולים להיתקל באותה המילה מספר פעמים במשמעויות שונות. לכן כשאתם לומדים מילה חדשה, הקפידו ללמוד את כל הפירושים האפשריים של אותה המילה. למשל, למילה argue יש שני פירושים: האחד הוא להתווכח; השני, השימושי יותר באנגלית אקדמית, הוא לטעון. קיימת סבירות גבוהה שהמילה הזו תופיע בבחינה דווקא במשמעות השנייה שלה – לטעון.

3. חופש הביטוי - ניבים וביטויים

לעיתים היכרות עם כל מילה בנפרד אינה מספיקה לשם הבנת המשפט, בייחוד במקרים של ניבים או ביטויים שבהם חיבור המילים מייצר משמעות אחרת מאשר זו של כל מילה בנפרד. לדוגמא, פירוש הביטוי in order to הוא כדי. אם נפרק את הביטוי ונפרש כל מילה לחוד, נקבל את המילים: בתוך, הזמנה, עבור... זכרו! כשאתם נתקלים ברצף מילים שאינו יוצר משפט הגיוני - חשדו שייתכן שמדובר בניב או בביטוי. שימו לב, שלא תמיד אפשר לזהות ביטויים בדרך זו, ובדיוק מסיבה זו חשוב להכיר וללמוד ביטויים נפוצים מראש.

המלצה שלנו: עדיף להתמקד בלמידה של ביטויים וניבים מאשר ללמוד מילים ארוכות ומסובכות. מילים מורכבות וקשות יש המון, לא נוכל ללמוד את כולן, והסבירות שדווקא המילים שלמדתם יהיו אלה שיופיעו במבחן שלכם נמוכה. במקום זאת, נסו להבין את פירוש המילה הנדירה שמופיעה מולכם מתוך ההקשר של הטקסט ומתוך מה שנמסר לכם בשאלה עצמה. ברוב המקרים, תוכלו לפתור את השאלה אפילו מבלי לדעת את הפירוש המדויק של המילה.  


כמה מילים באנגלית ללמוד ביום?

מומלץ להקדיש בכל יום חצי שעה ללמידת מילים חדשות ולחזרה על מילים שנלמדו עד כה. כדי להצליח להתמיד בכך לאורך זמן - אפשרו לעצמכם לקחת יומיים חופשיים מהמשימה בשבוע. מומלץ להתחיל ללמוד אוצר מילים מוקדם ככל האפשר, כך שתספיקו ללמוד כמה שיותר מילים חדשות וחשובות עד למועד המבחן.

אם תקפידו על תוכנית הלמידה הזו - תוכלו ללמוד 10 מילים חדשות ביום, שהן 50 מילים בשבוע (יומיים מנוחה, זוכרים?) ו-200 מילים בחודש.

סרטון: שיעור קצרצר בהבנת הנקרא 

Play
אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.