מבחן לדוגמא - כל מה שצריך לדעת לפני שמתחילים

המבחן לדוגמא נועד לספק לכם הצצה למה שמצפה לכם במבחן תיל.  

המבחן כולל 16 שאלות בנושאים נבחרים ממבחן תיל, ומשכו הוא 12 דקות. בסופו יוצג בפניכם דו"ח תוצאות מפורט, הכולל פתרונות והסברים מלאים לכל אחת מהשאלות.

מהו מבחן תיל? 

מבחן תיל הוא מבחן פסיכוטכני ממוחשב, המהווה חלופה לפסיכומטרי ומשמש כמבחן קבלה במכללות רבות ברחבי הארץ. המבחן הוא מבחן רב-ברירה (אמריקאי), וטווח הציונים בו נע בין 800-200. על פי רוב מבחן תיל יכלול את הפרקים הבאים: סדרות, בעיות מילוליות בחשבון, תיבות נוגעות, צורות, לוגיקה, זריזות ודיוק. בחלק מן המכללות יופיעו פרק או פרקים נוספים מבין הפרקים הבאים: אנלוגיות, אנגלית, טכני, הסקה כמותית ואישיות.   


שם אחד, מבחנים שונים

מבחן תיל הוא שם גנרי למבחן הקבלה שנערך במכללות רבות, אולם בפועל כל מכללה מתאימה את המבחן למסלולי הלימוד שהיא מציעה. המשמעות היא שלא רק שמבחן תיל של מכללה אחת לא יהיה זהה לזה שנערך במכללה אחרת, אלא שבאותה מכללה עשויות להתקיים כמה גרסאות של מבחן תיל.   

ההבדלים בין הגרסאות יבואו לידי ביטוי בסוג הפרקים, בהיקפם וברמת הקושי של השאלות.   

סוג הפרקים - אף שכל מכללה מתאימה את מבחן תיל לצרכיה שלה, יש כמה פרקים שנמצאים כמעט בכל הגרסאות. כך למשל, לא משנה באיזו מכללה תיבחנו, המבחן שתעברו יכלול פרק של סדרות, פרק של בעיות מילוליות בחשבון ופרק של זריזות ודיוק. לעומת זאת, מבחן אישיות או פרק אנגלית הם פרקים ייחודיים, שברוב המכללות לא תיתקלו בהם. עם זאת, אם אתם נבחנים ברופין או בסמי שמעון, כדאי שתהיו מוכנים למבחן אישיות, ואם אתם מתכוונים ללמוד בקמפוס שטראוס הכינו את עצמכם למבחן באנגלית.  

היקף הפרקים ורמת קושי - אלמנטים נוספים שמבדילים בין הגרסאות של מבחן תיל הם היקף הפרקים ורמות הקושי. במבחן של מכללות שמציעות בעיקר מסלולים טכניים וטכנולוגיים הפרק הכמותי צפוי להיות רחב יותר וברמת קושי גבוהה יותר, ולעומת זאת במכללות שמציעות בעיקר מסלולים הומניים הוא עתיד להיות מצומצם יותר וברמת קושי נמוכה יותר. במקרים שבהם המכללה מציעה כמה סוגים של מסלולי לימוד, היא עשויה לקיים כמה גרסאות של מבחן תיל, שבכל אחת מהן הדגש הוא אחר. מכללת HIT היא הדוגמה הטובה ביותר לכך - המכללה מקיימת כמה גרסאות של מבחן תיל, המשתנות בהתאם למסלולי הלימודים.   

לסיכום, כדי להגיע מוכנים למה שמצפה לכם, חשוב שתדעו אילו נושאים כלולים במבחן של המכללה שאתם עומדים להיבחן בה ותוודאו שרמת השליטה שלכם בהם טובה.

לערכות ההכנה המותאמות שלנו, לפי מכללות: HITהמרכז האקדמי לב, קמפוס שטראוסהמרכז האקדמי שערי משפטרופין, וסמי שמעון.

מעוניינים בהכנה מותאמת למבחן שנערך במכללה שלכם? 


מהם האתגרים במבחן תיל? 

ללא ספק, האתגר הגדול ביותר במבחן תיל הוא מגבלת הזמן. לכאורה, כשמדובר במבחנים פסיכוטכניים לא מדובר באתגר יוצא דופן, שכן כולם מוגבלים בזמן. אלא שלא כמו במבחנים פסיכוטכניים אחרים, במבחן תיל לא תוכלו לדעת כמה שאלות יש בכל פרק וכמה זמן מוקצב לו. דבר זה יקשה עליכם להחליט כמה זמן להקדיש לכל שאלה, ויצמצם את יכולת התמרון שלכם בין השאלות באותו פרק (למשל, לחזור לשאלה שדילגתם עליה). לכן יהיה עליכם לעבוד בזריזות, מבלי לפגוע באיכות התשובות. 

אתגר נוסף נוגע לרמת האינטנסיביות של המבחן. מבחן תיל אורך כשלוש שעות, והוא כולל שורה של נושאים הלקוחים מעולמות שונים. בין השאר תוכלו למצוא בו שאלות בתחום הכמותי, הצורני, הלוגי והמרחבי. בחלק מן המכללות יכלול המבחן גם חלק אישיותי ובאחרות מבחן באנגלית. השילוב בין משך המבחן למגוון הנושאים שבו מייצר עומס רב ורמת אינטנסיביות גבוהה, וכדי להתמודד איתם בהצלחה יידרשו מכם ריכוז גבוה ושליטה טובה בחומר. 


האם צריך להתכונן למבחן תיל? 

כן. אומנם רוב המכללות מצהירות שאין צורך להתכונן למבחן, אבל כדי להתמודד עם האתגרים של מבחן תיל נדרשת מיומנות גבוהה, שאפשר להשיג רק באמצעות תרגול והכנה מוקדמת.

הכנה למבחן מאפשרת לרענן את הזיכרון בנושאים שאתם כבר מכירים ולחזק את השליטה בנושאים שאתם מתקשים בהם. כמו כן, היא תאפשר לכם להתרגל למגבלת הזמן, וגם תצייד אתכם בשיטות פתרון יעילות שיסייעו לכם להתמודד איתה. 

הכנה מותאמת תגדיל את הסיכויים שלכם לעבור את המבחן. 

שאלות נפוצות 

איך מתאמים את מבחן תיל?

כדי לתאם את מועד הבחינה יש ליצור קשר עם משרדי חברת תיל או להתקשר לטלפון: 03-5787444.

שימו לב: בשל משבר הקורונה המבחנים למרבית המכללות מתבצעים באופן מקוון, באמצעות המחשב האישי. לשם כך יש להצטייד במצלמת רשת ומיקרופון. עם זאת חלק מהמכללות מאפשרות לבצע את המבחן במכללה, לבירור בנושא זה פנו למכללה אליה אתם נבחנים. 

איך מממשים זכאות להקלות למידה?

כדי לממש את ההקלות שאתם זכאים להן עליכם ליידע את חברת תיל טרם המבחן. במבחן תיל תוכלו לקבל את ההקלות הבאות: שימוש במחשבון או במילונית (עבור מבחן באנגלית בלבד) ותוספת זמן של 25%.

האם כדאי לנחש תשובות במבחן?

ככלל, במבחן תיל לא קונסים על תשובות שגויות. במקרים שבהם כן יינתן קנס, הדבר יצוין בהוראות המבחן. לכן, קראו אותן בעיון.  

לכן אם לא צוין שאתם עתידים לקבל קנס על תשובות שגויות, נחשו. 

כמה זמן אורך מבחן תיל?

משכו של מבחן תיל משתנה ממכללה למכללה וממסלול לימוד אחד לאחר, אולם המבחן אורך כ-3 שעות בממוצע. במעבר בין פרקי הבחינה תוכלו לצאת לשירותים ולהפסקות קצרות. 

האם אפשר להשתמש במחשבון במבחן?

לא תוכלו להשתמש במחשבון בזמן המבחן, אבל יחולקו לכם דפי טיוטה. 

לא עברתי את הבחינה. אפשר להיבחן שוב?

אם אתם רוצים להיבחן פעם נוספת בתיל, תוכלו לעשות זאת שלושה חודשים לאחר מועד המבחן הראשון. ברוב המכללות תוכלו להיבחן פעמיים בלבד, אולם יש מכללות שמאפשרות לגשת למבחן שלוש פעמים. עם זאת, חשוב שתדעו שלא תוכלו להיבחן במבחן תיל יותר מ-3 פעמים בתקופה של 13 חודשים. 

 

מעוניינים להתקבל ל-HITהדסהקמפוס שטראוסהמרכז האקדמי לברופין, או סמי שמעון


אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.