איך מקבלים זימון למיונים למודיעין?

שירות במודיעין הוא חלום של הרבה מאוד מלש"בים, ובגלל הביקוש הרב דרישות הסף לקבלת זימון למיונים הן מהגבוהות בצה"ל ומצריכות מוכוונות מלאה כבר מהתיכון.

יש 3 תנאים בסיסיים לקבלת זימון למיונים:

 1. ללמוד לבגרות ברמה של 5 יח"ל ויותר במקצועות הבאים: מתמטיקה, מדעי המחשב, פיזיקה, כימיה, אנגלית, אלקטרוניקה, הנדסת תוכנה, ערבית ועוד. ככל שתלמדו יותר מקצועות מרשימה זו, כך יגדלו הסיכויים שלכם לקבל זימון למיונים.
 2. להוציא נתוני איכות גבוהים: דרישת הסף לקבלת המיון היא דפ"ר 50, אך רוב התפקידים במודיעין דורשים ציון דפ"ר 70. כמו כן, קיימים מספר מסלולים נבחרים שדרישות הסף שלהם גבוהות יותר, למשל מסלול שחקים-חבצלות.
 3. להשתתף בפעילויות ייחודיות: תוכניות העשרה, פרויקטים מיוחדים, תחרויות ואולימפיאדות עם זיקה לתחומי מדעי המחשב, שפות ומדעים מדויקים; התנדבות ייחודית וכל פעילות אחרת שמעידה על משיכה לתחום ועל נכונות להשקעה מרובה.

חשוב לזכור: הצבא לא מקבל נתונים ממשרד החינוך, ולכן חשוב שתציינו את כל הבגרויות שאליהן אתם ניגשים כאשר אתם ממלאים את שאלון צו ברשת וכן בריאיון האישי. ייתכן שבחלק מהמיונים תידרשו להציג את ציוני הבגרות שלכם וכן ציונים מכיתה י"א.

לא קיבלתם זימון למיונים? אם אתם עומדים בכל הדרישות, אתם יכולים למלא את טופס בקשת המיון לחיל המודיעין, ולשלוח מייל למיט"ב לכתובת meitav@digital.idf.il 

יש לכם שאלות נוספות? חייגו ל-3535*, מרכז השירות של חיל המודיעין בימים א'-ה' בשעות 17:30-7:30.


יום מיון כלל חמ"ן - מה חשוב לדעת?

יום המיון למסלולי כלל חמ"ן (חיל מודיעין) הוא יום מיון כללי לכמה מסלולים במודיעין: מסלולים טכנולוגיים, מסלולי שפות, מסלולי מחקר, מסלולי פענוח ומסלולי לחימה (ראו בהמשך דוגמאות לתפקידים). על פי רוב, יום המיון נערך באופן מקוון.

המבחנים שמצפים לכם ביום המיון 

  • מבחנים פסיכוטכניים – כוללים מבחני זריזות ודיוק, אנלוגיות מילוליות, הבנת הנקרא, הוראות, צורות ועוד. 
  • מבחני אישיות – כוללים שאלון 300, שאלוני העדפות על תפקידים, דיווח על ידע קודם (שנות השכלה, תוכניות העשרה וכו').
  • מבחנים מתקדמים – מבחנים נוספים שניתנים למועמדים על סמך שקלול הנתונים הייחודיים שלהם משני החלקים הקודמים. כפועל יוצא מכך, מלש"בים שונים ייבחנו במבחנים שונים. דוגמאות למבחנים שמאפיינים את שלב זה: תכנות, פענוח מפות, שפות מומצאות ועוד.

לתפקידי מודיעין מסוימים יתקיימו מיונים נפרדים מיום המיון הכללי, ובהם המסלולים שחקים, חבצלות וגאמ"א, כמו גם מסלול קצונה ייעודית במודיעין.

התפקידים שיעשו לכם את הצבא - ואת האזרחות


לאילו מסלולים מתמיינים ביום מיון כלל חמ"ן?

בטבלה זו תוכלו למצוא כמה מהמסלולים שאליהם ניתן להגיע דרך יום מיון כלל חמ"ן:  

סוג מסלול תחום אחריות מסלולים נבחרים
מחקר ופענוח איסוף מידע ומחקר מודיעיני באמצעות מערכות טכנולוגיות מתקדמות, ופענוח הממצאים לשם החלטה על הצעדים הביטחוניים שצריך לנקוט. 

אתרוג, אגו"ז, Webint, מט"ם (8200), מודא"ל, ביטחון מידע, מופ"ת (יחידה 9900)

שפות האזנה, תרגום ועיבוד של מידע מודיעיני במטרה ליצור תמונת מצב מודיעינית עדכנית ורחבה. מודיעין שפות לועזיות, אופק (מסלול קד"צ ללימודי ערבית/פרסית)
טכנולוגי פיתוח מערכות ותוכנות טכנולוגיות ואמצעי הגנה והתקפה בסייבר, בשיתוף פעולה עם יחידות מודיעיניות ומבצעיות בצה"ל.

מטאור ומומנט (יחידה 81), גוונים (מסלול ייעודי לבוגרי מגמת כימיה בתיכון), אניגמה

ומה עם חוקרי וחוקרות מודיעין אווירי/ימי? אף על פי שמדובר בתחומים משיקים, חוקרי מודיעין אווירי או ימי מתמיינים דרך חיל האוויר או חיל הים בהתאמה, ולא דרך חיל המודיעין.


מיונים למסלולים מיוחדים במודיעין

יום מיון כלל חמ"ן הוא כרטיס הכניסה לרוב התפקידים בחיל המודיעין. עם זאת, קיימים כמה מסלולים מובחרים שכדי להתקבל אליהם יש לעבור תהליך מיון נפרד ממיון כלל חמ"ן:

 • שחקים - מסלול המאגד שבעה תתי-מסלולים ושתי תוכניות לימוד לתואר ראשון. בוגרי המסלול משתלבים בהפקה, בעיבוד ובמחקר של מידע מודיעיני. למידע נוסף.
 • חבצלות - תוכנית יוקרתית המשלבת שירות קבע ותואר ראשון. למידע נוסף.
 • גאמ"א סייבר - מסלול המציע תפקידים מגוונים בעולמות של לוחמת סייבר. למידע נוסף.
 • קצונה ייעודית במודיעין שדה - הקצינים שיסיימו מסלול זה יהיו אחראים על ריכוז המידע המודיעיני הדרוש לפעילות מבצעית בגדוד/חטיבה.
 • יחידת 8200 - יחידה רבת פעלים, שחייליה עוסקים באיסוף מידע ובפענוחו. בניגוד לתפיסה הרווחת, אין מיונים ליחידה 8200. ניתן להגיע אליה רק לאחר מעבר מיונים והכשרה ראשונית בקורסי המודיעין השונים. למידע נוסף

כמה טיפים לקראת המיונים:

  • אל תהיו נעולים על עצמכם – תשקיעו בכל המבחנים, לא רק באלו שאתם חושבים שעשויים להיות רלוונטיים לתפקידים שמעניינים אתכם. ככל שתצליחו ביותר מבחנים, כך תוכלו להתאים ליותר יחידות – וזאת נקודת הפתיחה שהכי כדאי להיות בה.
  • תשמרו על מורל גבוה – חשוב, כאמור, להשאיר כמה שיותר אופציות פתוחות. לכן, גם אם אתם מרגישים שלא הלך לכם בחלק מהמבחנים, תשתדלו לא לתת לזה להשפיע על הביצועים שלכם ביתר המבחנים. יש שפע של תפקידים להתמיין אליהם, ואם נמצאתם לא מתאימים לתפקיד מסוים – זה לא אומר שאתם לא מתאימים לתפקידים אחרים.
  • תהפכו את הלא מוכר למוכר – תקראו על המיונים, תנסו להבין באילו מקומות צפויים לכם קשיים ותתכוננו בהתאם. זה יעזור לכם גם להפחית את הלחץ לקראת המבחנים, וגם להתבלט במקום שלא קל להתבלט בו (לכל המועמדים יש נתוני איכות גבוהים). אם הגעתם לכאן – סימן שאתם בדרך הנכונה 😊

    

רוצים לבחור באיזה תפקיד לשרת או שיבחרו בשבילכם?


שאלות נפוצות

האם בזמן המיונים למודיעין אפשר להתמיין גם למסלולים אחרים? 

בתור מועמדים לשירות במודיעין חשוב שתדעו שהמיונים לחיל מקבלים קדימות על הרוב המוחלט של היחידות והתפקידים בצה"ל. מבחינה מעשית המשמעות היא שהמיונים למודיעין "חוסמים" מיונים אחרים. כלומר, כל עוד אתם מתמיינים לחיל המודיעין, לא תוכלו להתמיין למסלולים ולתפקידים מחוץ לחיל, אלא אם כן אתם בעלי פרופיל עורפי והתקבלתם על בסיס מקום פנוי או שאתם מיחידי הסגולה שזומנו למיונים במסלולים הבאים:

 • תלפיות - מסלול שירות יוקרתי שאורכו תשע שנים, ומטרתו היא טיפוח ההנהגה העתידית של מערכת הביטחון.
 • טיס - קורס המכשיר טייסים ונווטים בחיל האוויר.
 • עתודה - מסלול המאפשר לימודי תואר ראשון על חשבון הצבא ושירות בתחום שלמדתם, כולל תוכנית "צמרת" לעתודה רפואית.


שימו  - 
אם אינכם מעוניינים בשום תפקיד בחיל המודיעין, שמורה לכם הזכות לחתום על טופס ויתור על המיונים, ובכך לפתוח לעצמכם את האפשרות להתמיין לשאר התפקידים בצה"ל. עם זאת, חשוב שלא לקבל החלטה פזיזה ולשקול בכובד ראש את הוויתור על כל היתרונות הכרוכים בשירות במודיעין.

מה ההבדל בין חיל המודיעין (חמ"ן) לבין אגף המודיעין (אמ"ן)?

חיל המודיעין הוא הזרוע הארגונית של אגף המודיעין. בזמן שאגף המודיעין אחראי על איסוף, ניתוח ומחקר של מידע מודיעיני לשימוש צבאי, חיל המודיעין מתמקד בגיוס והכשרה של מלש"בים לשלל התפקידים באגף. למרות ההפרדה הטכנית, שני הגופים הם חלק מקהילת המודיעין הישראלית (בדומה לארגון המוסד ולשב"כ).

 

מה עושים בטירונות אמ"ן?

אחד המאפיינים הייחודיים של שירות בתפקיד מודיעיני הוא ההכשרה הנפרדת לתפקידים השונים כבר משלב הטירונות.

בניגוד לשאר החילות, אם תתגייסו למודיעין תקבלו את כומתת החיל עוד בבקו"ם. לאחר השלמת שרשרת החיול תעלו לאוטובוסים ותיסעו לבסיס מפרשית לטירונות 02 בסמכות אמ"ן (למעט תוכנית חבצלות, שבמסגרתה עוברים טירונות 03 בבסיס ניצנים). להכשרת טירונים זו כמה מאפיינים מעניינים המבדילים אותה משאר ההכשרות:

  • בתוכני החובה של הטירונות משולבת הזווית הייחודית של שירות מודיעיני.
  • את הטירונות תעברו יחד עם החברים לקורס ההכשרה לתפקיד שאליו שובצתם.
  • במהלך הטירונות תעברו הכשרות מקצועיות בסיסיות, שמיועדות אך ורק למי שעתידים להיות חיילי אמ"ן.


לאחר הטירונות תמשיכו לקורסים השונים ולהכשרות המתקדמות, הנבדלים במשכם ובאופי השירות בהם (בסיס פתוח או סגור, למשל). 

 

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.