גאמ"א סייבר: על מה המהומה?

מסלול גאמ"א סייבר הוא אחד המסלולים היוקרתיים של חיל המודיעין, והשירות בו משלב אלמנטים של כתיבת קוד, אלגוריתמים, הצפנה ועיסוק בפרויקטים טכנולוגיים מסווגים. 

הקבלה למסלול דורשת יכולות טכניות גבוהות, חשיבה לוגית, ידע מקדים בתחומי החומרה, בתכנות ובסייבר (לא בהכרח בכל אחד מהם, אבל לפחות בחלקם), ואף התאמה אישיותית. היכולות האלה נבדקות דרך שורה של מיונים ארוכים ולא פשוטים. המיונים הם מיונים מסננים התלויים זה בזה - במילים אחרות, עליכם לעבור בהצלחה כל שלב כדי להתקדם לשלב הבא. 

אז בואו ניגש לעניין ונדבר על שלבי המיון של המסלול - ועל איך אתם עוברים אותם. 


שלב ראשון: תנאי קבלה

כדי לקבל זימון למיונים של גאמ"א סייבר עליכם לעמוד בתנאים הבאים:

 1. דפ"ר 60 ומעלה.
 2. פרופיל צבאי - 25 ומעלה.
 3. 5 יחידות לימוד מחשבים ומעלה.

עומדים בכל התנאים ולא קיבלתם זימון? ← דברו עם מרכז השירות של חיל המודיעין בטלפון 3535* ונסו לבקש שישלחו לכם זימון. 


שלב שני: שאלון אינטרנטי 

אם הנתונים שלכם יימצאו מתאימים, יישלח אליכם שאלון אינטרנטי דרך אתר מתגייסים. בעמוד הכניסה לשאלון האינטרנטי יופיע תאריך - עד לתאריך זה תוכלו להיכנס לשאלון, להוסיף מידע ולשנות נתונים. השאלון מורכב משני סוגי שאלות:

 1. שאלות אישיות - המקצועות שאתם לומדים, ציונים ויחידות לימוד בכל מקצוע, תחומי העניין שלכם, תוכניות שבהן אתם משתתפים מעבר לשעות הלימודים ואפילו פרויקטים עצמאיים שיצא לכם לעשות (כמו בניית תוכנה בזמנכם הפנוי).
 2. שאלות מקצועיות - יוצגו לפניכם מושגים מעולמות התוכנה (שפות תכנות, רשתות, מערכות הפעלה, מושגים הנוגעים לאבטחת מידע ועוד) ותתבקשו לציין באילו מהמושגים אתם שולטים ובאילו לא כל כך.

איך מגדילים את הסיכוי לעבור את השלב? טיפים למילוי השאלון האינטרנטי 

המידע האישי שתספקו בשאלון ומושגי התוכנה שתסמנו כמוכרים יכולים להשפיע על האופי והתוכן של שלבי המיון הבאים. לכן, כדי לעבור את השלב בהצלחה מומלץ לעקוב אחר הטיפים הבאים:  

  • לשֶקר אין רגליים כששואלים אתכם כמה יחידות אתם עושים, מה הציונים שלכם ואם אתם מכירים שפת תכנות כזו או אחרת, תכתבו רק את האמת. גם אם פה ושם יש לכם ציונים פחות טובים, עדיף שהפרטים האלה יהיו גלויים מאשר שיעלו על זה ששיקרתם. 
  • תסמנו רק נושאים שאתם יודעים ברמה בסיסית ומעלה - בשאלון המקצועי תתבקשו לסמן את רמת ההיכרות שלכם עם מושגים שונים מעולם המחשבים. כדאי לסמן רק מושגים ושפות שאתם מכירים ברמה בסיסית ומעלה. אין טעם לסמן מושגים שאתם בכלל לא מכירים, מהסיבה הפשוטה שהמושגים שתסמנו יכולים להשפיע על המשך המיונים, ומהר מאוד יתגלה אם אתם לא באמת שולטים בהם.
  • יש לכם אקסטרה זמן? תלמדו - אם אתם בטוחים שתוכלו ללמוד נושא מסוים עד לשלב המיון הבא (באינטרנט או באמצעים אחרים), תוכלו לסמן אותו כנושא שאתם מכירים ולהקדיש את הזמן שיש לכם עד השלב הבא ללמידה מעמיקה. כמובן, תמיד טוב גם להמשיך ולחזק את הנושאים שאתם כבר יודעים, כי סביר להניח שהם יופיעו בשלבים הבאים. 

שלב שלישי: יום מבחנים 

אם עברתם את השאלון, תקבלו זימון לכנס. הכנס הוא למעשה יום מבחנים שמתקיים במתקן מיון של חיל המודיעין. בשלב זה יבחנו את הידע שלכם במחשבים ובתכנות באמצעות שאלונים אמריקאיים ממוחשבים. 

יום המבחנים מתחיל בהרצאה קצרה על מסלול גאמ"א סייבר, על חיל המודיעין ועל תהליך המיון. לאחר מכן תתחיל סדרה של מבחנים:

מבחן למידת נושאים חדשים

מבחן זה נמשך שעתיים ומורכב בעצם משני מבחנים (שעה לכל מבחן):

 • פרוטוקול תקשורת: המבחן הראשון עוסק בפרוטוקול תקשורת. הפרוטוקול מבוסס על TCP, והשפה דומה מאוד לשפת Assembly - כך שרצוי לעבור על שני הנושאים האלה לפני יום המבחנים!
 • שפה מומצאת: המבחן השני עוסק בהתמודדות עם שפה מומצאת. לפני המבחן תקבלו דף הסבר עם החוקים של השפה המומצאת. מומלץ לקרוא אותו בעיון עוד לפני שהמבחן מתחיל (אבל אל תדאגו, אפשר לחזור אליו גם במהלך המבחן).


בסיום המבחן הזה תקבלו הפסקה של חצי שעה, ומשם תמשיכו למבחן הבא. 

מבחן ידע ובקיאות

מבחן זה נמשך שלוש שעות ומורכב מ-10 פרקים, כל אחד מהם עוסק בתחום אחר הנוגע לתוכנה, לחומרה, לרשתות ולמערכות הפעלה. השאלות יכולות לעסוק ב-Low Level (כמו Assembly) וב-High Level (כמו שפות C# ,Java ו-Python). תחומים נוספים שאתם עשויים להישאל עליהם הם תכנות מונחה עצמים (OOP) ואבטחת מידע (כמו RSG וסוס טרויאני). המבחן הוא תיאורטי בלבד, כך שלא תתבקשו לכתוב קוד או להציג יישום של הידע.

טיפ קטן: במבחן זה תתבקשו לענות רק על התחומים שאתם בקיאים בהם באמת. לפני כל פרק תוכלו להציץ בכל השאלות ולהחליט אם אתם מעוניינים לענות עליו. אם בחרתם לדלג על פרק, לא תוכלו לחזור אליו שוב. כך או כך, חשוב לבחור לענות רק על פרקים בנושאים שאתם מכירים היטב (גם אם הם מעטים) ולהימנע מניחושים ומהימורים.

שאלון 300 

המבחן האחרון ביום זה הוא שאלון 300. לעומת המבחנים האחרים, שאלון 300 הוא מבחן אישיותי ולא מקצועי. המבחן משמש את הצבא כדי לבסס היכרות ראשונית איתכם ולבחון היבטים שונים הנוגעים לדפוסי החשיבה ולנטיות האישיות שלכם. המבחן מורכב מיותר מ-200 היגדים (פעם הוא כלל 300 היגדים ולכן קוראים לו ככה), כמו "קשה לי כשמותחים עליי ביקורת", או "שגרה משעממת אותי". מה שאתם צריכים לעשות זה לבחור את מידת ההסכמה שלכם עם כל אחד מההיגדים ("מסכים/ה מאוד", "מסכים/ה", "מסכים/ה חלקית", "לא מסכים/ה", "כלל לא מסכים/ה"). במבחן הזה אין הגבלת זמן, אבל בדרך כלל משלימים אותו בשעה פחות או יותר.

טיפ קטן: ההיגדים חוזרים על עצמם בניסוחים שונים, אפילו בהבדל של מילה או שתיים. המטרה היא לבדוק את העקביות שלכם, ולכן חשוב לקרוא היטב כל היגד. אחרי כמה עשרות היגדים זה יכול להיות מתיש, אז שימו לב שאתם שומרים על ריכוז גבוה. 


שלב רביעי: סדנה מעשית

אחרי יום המבחנים מגיע השלב של הסדנה המעשית. הסדנה אורכת בסך הכול שבע עד שמונה שעות, ונערכת במתקן מיון של חיל המודיעין. במהלך הסדנה ייבדק הידע המעשי שלכם באמצעות משימות בתחומי מחקר ופיתוח, בהתבסס על הידע התיאורטי שהפגנתם בשלבים הקודמים. כל המשימות מתבצעות ברשת סגורה (שלא מחוברת לרשת האינטרנט), ובהדרכה של אנשי מקצוע. ברגע שתשלימו משימה אחת, תתחילו מייד את המשימה הבאה.

הסדנה המעשית מתחלקת לשני תחומים: 

פיתוח תוכנה

התחום הראשון הוא פיתוח תוכנה בשפות High Level כמו java או #C. הרוב המוחלט של השאלות יעסוק ב-OOP (תכנות מונחה עצמים), כך ששווה לחזור על הנושא וגם לתרגל כתיבת קטעי קוד.

 

טיפ קטן: כשאתם מתכוננים למבחן, נסו להיות "על הזמנים", כי במבחן עצמו יש זמן קצוב (וקצר יחסית) לכל שאלה.

תרגיל Black Box (קופסה שחורה)

אנחנו לא רוצים להלחיץ, אבל זה המבחן שנחשב למבחן הקשה ביותר בצה"ל. מבחן זה משלב סייבר, מחקר ורשתות. זהו מבחן תכנות מעשי שבנוי מ-10 שלבים, והמטרה בו היא לבצע פריצה ללא ידע של קוד המקור.

בעולם ההנדסה, ניתן להסתכל על קופסה שחורה כפונקציה שמבצעת פעולה מסוימת ומחזירה תוצאה בהתאמה. אנחנו לא בדיוק יודעים את דרך פעולתה הפנימית, אבל אנחנו יודעים מה הקלט שנכנס אליה ומה הפלט שיוצא ממנה. באופן דומה, במבחן זה תקבלו נתוני קלט ופלט ותצטרכו לנתח מה עושה ה"קופסה השחורה".

טיפ קטן: המבחן דומה לאתגרי CTF (CaptureTheFlag). באתגרים אלו, המשתתפים צריכים לפרוץ לשרתים מסוימים בשביל לגנוב מידע ולמצוא את ה"דגל". בכל שלב אפשר למצוא רמזים לשלבים הבאים שמתחבאים בקטעי טקסט, בתמונות או בקבצים בשרת. אפשר לתרגל כאן אתגרי CTF, ומומלץ לתרגל גם אתגרי CTF מסוג Reverse engineering. כלים כמו Wireshark ו-010 Editor יכולים לעזור לכם להתכונן. 


שלב חמישי (א'): ריאיון מקצועי

אם הגעתם לשלב הזה, אתם במרחק נגיעה משירות בגאמ"א, אבל זה לא הזמן להוריד את הרגל מהגז. השלב הזה בעצם מתחלק לשניים: ריאיון מקצועי ומיון אישיותי. שני החלקים מתבצעים במקביל, כך שהצלחה בחלק הראשון לא מעידה בהכרח על הצלחה בחלק השני. 

הריאיון המקצועי מתקיים באופן מקוון ואורך כ-60-30 דקות. חשוב לדעת שכל מועמד ומועמדת מקבלים מספר שונה של ראיונות מקצועיים, בהתאם למספר המסלולים שאליהם הם נמצאו מתאימים. אם למשל קיבלתם חמישה ראיונות והחבר שלכם קיבל רק ריאיון אחד, ככל הנראה נמצאתם מתאימים לחמישה מסלולים ואילו הוא רק למסלול אחד. תוכן הראיונות משתנה ממסלול למסלול, ולכן לא ניתן לפרט על כל ריאיון. ובכל זאת, נוכל לענות על כמה שאלות נפוצות שיעזרו לכם לצלוח אותו:

 • במה הריאיון עוסק? 

במסגרת הריאיון ינסו להבין בזמן אמת את צורת החשיבה שלכם. יבקשו מכם לכתוב פונקציה שמבצעת פעולה מסוימת, לענות על חידה, להשתמש בפסאודו-קוד או לענות על שאלה לוגית שאינה מעולם התכנות. כמובן, תוך כדי הראיונות יעלו הרבה מושגים מעולם המחשבים.

 • האם הריאיון יהיה גם אישי?

לא במיוחד (הריאיון האישי שמור לחלק הבא). אם ישאלו אתכם שאלות אישיות, הן יהיו רלוונטיות לתפקיד. למשל, יכול להיות שתתבקשו לדבר על פרויקטים שעשיתם ועל היעדים שלכם. 

 • האם יכולים לשאול אותי על נושאים ומושגים שאני לא מכירה?

הריאיון מתמקד ברובו במסלול שאתם מתמיינים אליו, כך שסביר להניח שהריאיון יעסוק בנושאים שאתם מכירים ושהצטיינתם בהם בשלבי המיונים הקודמים, ובכל זאת תמיד טוב להרחיב ולחדד את הידע.

 

לעבור את הריאיון המקצועי: טיפים חשובים

     • תחשבו בקול רם - כאמור, המטרה של הריאיון היא לא רק לבדוק את רמת הידע שלכם, אלא להבין איך הראש שלכם עובד. תתארו את הלך המחשבה שלכם כדי שהבוחנים יוכלו להתרשם מהחשיבה היצירתית והלוגית שלכם בדרך לפתרון.
     • תיקחו את הזמן אם אתם נתקעים, הכול בסדר! המראיינים לא מצפים שתגיעו לתשובה ברגע אחד, אבל הם כן מצפים שלא תוותרו לעצמכם. אז נכון, זה קצת מלחיץ שיושבים וצופים בכם, אבל תנסו להתעלם מזה ותיקחו את הזמן כדי לחשוב על התשובה. 
     • תשמרו על רוגע - ייתכן שהמראיינים ינסו להלחיץ אתכם ולהוציא אתכם מאיזון, בניסיון לבדוק אם אתם קורסים תחת לחץ או מאבדים מהר את הביטחון. אל תיתנו להם להיכנס לכם לראש, ותישארו כמה שיותר רגועים וממוקדים. 
     • אם טעיתם, תחשבו שוב - טעיתם? לא נורא. עכשיו השאלה היא איך אתם מתמודדים עם הטעות הזאת. בגדול, החוכמה היא להפגין תושייה ולבקש עוד קצת זמן כדי לחשוב על תשובה חדשה. תראו שאתם נחושים, רגועים ולא מוותרים לעצמכם בקלות. 

שלב חמישי (ב'): מיון אישיותי

במקביל לריאיון המקצועי, תעברו גם מיון אישיותי. המיון האישיותי מורכב משני שלבים מקוונים: 

מבחני אישיות

 מבחני האישיות משתנים בהתאם למסלול שאתם מתמיינים אליו. אלו כמה מהמבחנים שאתם עשויים לפגוש:

   • שאלון TAT - שאלון TAT הוא שאלון תיאור תמונות. במסגרת המבחן יוצגו לפניכם תמונות ובהן סיטואציות עמומות שניתן לפרש בכמה דרכים, ותתבקשו לתאר את הסיטואציה בתמונה, ובהרבה מקרים לתאר גם מה קרה לפני ההתרחשות בה או מה עתיד לקרות אחריה. 
   • השלמת משפטים - במבחן זה יוצגו לפניכם משפטים חסרים שצריך להשלים. הדרך שבה תחליטו להשלים את המשפטים תסייע לבוחנים ללמד על השקפת עולמכם ועל עולמכם הפנימי.
   • שאלון אישי - השאלון האישי מורכב משאלות אודותיכם, כמו מצבכם המשפחתי, פעילויות שאתם לוקחים בהן חלק, התנדבויות ועוד. בנוסף, הוא כולל גם שאלות אישיות יותר הנוגעות לחוויות מעצבות שעברתם, להתנסויות שונות, להצלחות ולכישלונות שהיו לכם וכן הלאה. 
   • מבחן אמינות - מבחן זה נועד לבדוק את מידת היושרה וההגינות שלכם ולנסות לחלץ מידע אישי שיכול להיות בעייתי מבחינת צה"ל. במסגרת המבחן יוצגו בפניכם היגדים שונים בתחומים כמו מוסר עבודה ויחסים בין-אישיים, ותתבקשו לסמן את מידת ההסכמה שלכם איתם. 

 

איך מגיעים מוכנים למבחני האישיות?

ריאיון עם פסיכולוג/ית

אחרי מבחני האישיות תמשיכו לשיחה עם פסיכולוג או פסיכולוגית של חיל המודיעין. שיחה זו תתמקד בהיבטים אישיים בחייכם, כמו קשרים עם משפחה וחברים, התמודדות עם מכשולים בחיים, הצלחות והישגים ועוד. הפסיכולוג או הפסיכולוגית עשויים גם להעלות נושאים שבאו לידי ביטוי במבחני האישיות שלכם. 

שימו

לא בכל המסלולים צריך לעבור ריאיון עם פסיכולוג או פסיכולוגית, אז לא להיבהל אם לא קיבלתם זימון.


שלב שישי: סיווג ביטחוני

שלב אחרון בהחלט בדרך שלכם לגאמ"א סייבר! עברתם את המיונים, וכעת נותר רק לעבור סיווג ביטחוני. שימו לב שבגאמ"א לוקחים את עניין הסיווג והסודיות ברצינות יתרה, ואפילו חיילים שכבר משרתים ביחידה עושים בדיקת פוליגרף בכל חצי שנה.

תחילה תידרשו למלא שאלון של עשרות דפים, שמלא בשאלות עליכם, על חייכם ועל האנשים הקרובים אליכם. בשלב הבא תעברו ריאיון, שבמהלכו יאמתו איתכם את הפרטים שמילאתם ויבחנו את אמינותכם. הריאיון יעסוק בעיקר במידע שעליו נשאלתם בשאלון, אך יכול לגלוש גם לנושאים נוספים שקשורים אליכם. במקרים מסוימים ייצרו קשר עם חלק מהאנשים שעליהם סיפרתם בשאלון (למשל מורים או חברים).

טיפ קטן: האדם הנורמטיבי מסוגל לעבור סיווג ביטחוני בלי בעיות, אבל דבר מרכזי שיכול להפיל כל מועמד ומועמדת הוא להיתפס בשקר. אז תהיו כנים - אתם לא רוצים ליפול בשלב האחרון רק בגלל שקר לבן שסיפרתם!


אז איך מתכוננים למיונים בחינם?

היתרון המשמעותי של תחומי התוכנה והסייבר הוא שאפשר ללמוד אותם לבד, וכל מה שצריך זה חיבור לאינטרנט, חשיבה אנליטית וגישה טובה למחשבים. באינטרנט יש שפע של מקורות מידע מעולים וחינמיים שאפשר לתרגל בהם כתיבת קוד וללמוד שפות תכנות בצורה נוחה ואינטראקטיבית. הינה כמה מהאתרים ששווה להכיר:

   • W3Schools - באתר יש המון דוגמאות וקטעי קריאה ללימוד שפות תכנות שונות. הוא מתאים למי שרוצה ללמוד באופן עצמאי ומהיר, אבל כדאי לציין שאין בו סרטוני הסבר.
   • Programiz - האתר מכיל סרטונים ודוגמאות לקטעי קוד, וכולל הסברים מפורטים מהבסיס ועד לעקרונות מורכבים.
   • GeeksforGeeks - אתר שמלא במדריכים ללימוד שפות תכנות ואלגוריתמים. יש באתר גם פורום פעיל שאפשר לשאול בו שאלות ולדבר עם מתכנתים אחרים. 
   • FreeCodeCamp - באתר זה תמצאו קורסים מקצועיים ברמה גבוהה וכמובן - בחינם.
   • DigitalOcean - אתר שפונה לאנשים בעלי ניסיון וידע בתחום, ויש בו הרבה מדריכים ממוקדים ללימוד ותרגול.
   • InterviewBit - באתר הזה יש מאגר של שאלות בתכנות שלקוחות מתוך ראיונות לחברות הגדולות בשוק (מיקרוסופט, גוגל ועוד). השאלות מחולקות לרמות קושי שונות ומסווגות לפי אחוזי הצלחה. 

 

ועוד כמה טיפים אחרונים...

     • תתמקדו בשפה אחת - כדי לא להתפזר, כדאי לבחור שפה אחת ולהתמקד בה - בין שזו שפה שאתם כבר מכירים ובין שזו שפה שאתם לומדים מאפס. עדיף ללמוד לעומק שפה אחת מאשר ללמוד כמה שפות באופן שטחי בלבד. 
     • תתנסו בפרויקטים עצמאיים - אחרי שבחרתם שפה, מומלץ לנסות לבנות באמצעותה פרויקט עצמאי. בניית הפרויקט תוסיף לניסיון שלכם, תעמיק את ההבנה שלכם בשפה, וגם תעיד דברים טובים על כישרון הלמידה העצמית ועל היוזמה שלכם.
     • תשאלו שאלות - אם יש לכם שאלות או שאתם תקועים בבניית פרויקט, תיעזרו במקורות המידע הרבים שיש בתחום כדי למצוא תשובה. כך תוכלו גם להרחיב את הידע שלכם וגם ללמוד להתמודד עם בעיות וקשיים.
     • והכי חשוב - תתמידו! - קרה לכם פעם שהתחלתם ללמוד תחום מסוים, וזנחתם אותו ברגע שגיליתם שהוא לא כזה פשוט? זה קורה לכולנו, אבל המפתח להצלחה הוא התמדה. מומלץ לקבוע בלו"ז זמן ללמידה, ואם אפשר - להגיע אליו עם כמה שיותר סקרנות ועניין :)

עכשיו נחזור להתחלה:

איך משיגים ציון דפ"ר שמתאים למודיעין?

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.