לקבלת המפקדת: מבוא למ"כית הטירונים

מ"כית היא מפקדת כיתה, שאחראית על כ-15 טירונים ועל הטירונות שלהם. המ"כיות הן חלק ממערך מגל, מערך ההכשרה המקצועי של צה"ל לטירונות, והן מלמדות את הידע המקצועי (תפעול נשק, שדאות ועזרה ראשונה) ואת התוכן הערכי (רוח צה"ל, משמעת וכללי התנהגות צבאיים) שכל חייל וחיילת צריכים לדעת. המ"כיות גם צריכות לדאוג לכך שהצרכים הבסיסיים של החיילים נענים - משעות שינה ואוכל ועד זמן להפסקות וציוד צבאי. הן הכתובת לכל עניין נוסף שיכול לעלות בטירונות: עניינים רפואיים, תנאי שירות, בעיות בבית וכו'. ובקיצור, בתור מ"כיות תהיו אחראיות על החיילים מהרגע שהם קמים ועד הרגע שהם הולכים לישון (ואם הם לא הולכים לישון - תצטרכו לטפל גם בזה).


הימתחו להקשב: תנאי הקבלה של מ"כית טירונים


כדי להיות מפקדת נדרשים לא מעט כישורים: יכולות פיקוד והדרכה, חשיבה טכנית ועבודת צוות טובה. לכן עליכן להוציא ציונים טובים גם במבחנים הבאים ביום המא"ה:

    • הפעלה טכנית: 2 ומעלה
    • השקעה והתמדה: 2 ומעלה
    • הדרכה: 3 ומעלה
    • יחסי אנוש: 3 ומעלה
    • פיקוד: 3 ומעלה
    • עבודת צוות: 3 ומעלה
    • בגרות ובשלות: 3 ומעלה


לפני שתתחילו לחלק פקודות - אתן צריכות להגיע למיונים מוכנות


פתחו שעונים: ההכשרה של מ"כית

אם תתקבלו לתפקיד, תתחילו את השירות שלכן בטירונות 03 (בהמשך אתן בעצמכן תעבירו לחיילים טירונות 02). הטירונות אורכת חודשיים וחצי, ולאחריה מגיע קורס ההכשרה, שאורך שלושה חודשים. הטירונות והקורס נערכים בבסיס מגל בצריפין. במסגרת הקורס הטירונות תלמדו את כל התכנים המקצועיים שתידרשו להעביר, וכמובן גם תוכני הדרכה ופיקוד שיסייעו לכן בהמשך להתמודד עם מגוון האוכלוסיות שתפגשו בשירות. בין היתר גם תעברו שבוע חונכות ירי, שבמהלכו תלמדו איך לחנוך טירונים במטווח.

ומה עם מ"כ?

יש גם בנים השמשרתים כמ"כים במגל. מדובר במלש"בים בעלי פרופיל 72 ומעלה שמסיבה מסוימת לא יכולים לשרת בקרבי (למשל - בן יחיד שלא קיבל אישור לקרבי). בשונה מהבנות, הבנים לא יודעים על שיבוצם למסלול זה לפני הגיוס.


עיניים אליי: מ״כיות בשירות הסדיר

בסיום ההכשרה תשתבצו בבסיסים שונים ברחבי הארץ. אומנם התפקיד בבסיסו נשאר אותו הדבר, אבל אופי השירות עשוי להשתנות בהתאם לשיבוץ. אם תשובצו למשל במחו"ה אלון, שהוא בסיס של חיל החינוך בצפון, אתן תפקדו על אוכלוסיות מיוחדות (עולים חדשים, חיילי מכ"ם ועוד). ואם תשובצו בקצה השני של הארץ, בעיר הבה"דים שנמצאת בדרום, אתן צפויות לפקד על מגוון רחב של טירונים וטירוניות מכל הארץ.

ומה בנוגע למ"כית חיל האוויר? 

הגיוס וההכשרה לתפקיד מ"כית חיל האוויר לא נעשה דרך מערך מגל, אלא דרך גיוס של חיל האוויר. מפקדי הטירונים של חיל האוויר מתחלקים לשניים: מ"כ שטח ומ"כ הדרכה. מ"כ שטח מפקד על כוחות ההגנה בבסיסי חיל האוויר ומ"כ הדרכה דומה יותר למ"כ טירונים - מכשיר את טירוני החיל לטירונות 02. ההכשרה שלהם כוללת טירונות 03 וקורס של 12 שבועות שמתקיים בביסל"ח. 

תתקדמו: אפשרויות הפיתוח והקידום של מ"כיות

אם יהיו לכן את הנתונים הנדרשים ואת הרצון - תוכלו להתקדם לתפקידי קצונה. אבל גם אם קצונה פחות מדברת אליכן, תדעו שתפקיד המ"כית פותח עבורכן עוד הרבה אפשרויות להתפתחות, מלבד קצונה. תוכלו להתקדם לתפקיד סמלת מחלקה, מד"אגית, מש"קית קליעה ועוד. תפקיד הקידום שלכן ייבחר לפי החוזקות הבולטות שלכן במסגרת התפקיד ומידת העניין שלכן בתפקיד הקידום.

יש עוד תפקיד שמעניין אותך? חפשי אותו כאן

 

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.