מה בעצם עושה מאבחנת מדעי ההתנהגות?

מערך מדעי ההתנהגות (ממד"ה) עוסק בייעול וטיפוח המשאב האנושי בכל רחבי צה"ל. בתור מאבחנות מדעי ההתנהגות, אתן תיקחו חלק בתהליכים שמובילים אנשי מקצוע כמו פסיכולוגים, סוציולוגים ויועצים ארגוניים במטרה לפתח את המערכת הצבאית, לאתר את האנשים המתאימים לתפקידים שונים ולפתור בעיות חברתיות בצבא. 

התפקיד מחולק לארבע פרקטיקות, ואתן תעסקו באחת או יותר מהן: 

  • פא"ר (פיתוח ארגוני) - ענף הפיתוח הארגוני עוסק בשיפור מצב היחידה. במסגרת התפקיד תבצעו סקרים בתחום מדעי ההתנהגות, תעבירו שאלונים לחיילים וקצינים בכירים ותנתחו את הנתונים שעולים מהם. את הממצאים תעבירו הלאה לראש המחלקה במטרה להביא לשינויים חיוביים ביחידה. 
  • מיון - פרקטיקה הנוגעת בהעברת מבחנים וניהול ימי מיון, כמו גיבושים ליחידות מיוחדות או מבד"קים לחיילים שרוצים לצאת לקצונה. כמאבחנות, אתן תהיו הדמות הסמכותית שמלווה את החיילים במהלך המיונים.
  • הערכת קצונה בכירה - ניהול מרכזי הערכה והעברת שאלון סוציומטרי למפקדים, קצינים ונגדים בכירים, במטרה לזהות את האנשים הנכונים לקידום. 
  • מחקר - סיוע במחקרים שנערכים בבסיסים במטרה לפתור סוגיות שונות בצה"ל. אתן תסייעו לקצין ממד"ה באמצעות כלים מעולם מדעי ההתנהגות כמו תצפיות בשטח, הזנת נתונים, ראיונות, עיבוד נתונים ועוד. 


ברוב המקרים התפקיד שלכן ישלב גם עבודה משרדית הכוללת משימות כמו הזנת נתונים ועיבוד נתונים, וגם עבודה בשטח הכוללת עמידה מול קהל וניהול שיחות חתך. 

מאבחנות מדעי ההתנהגות נמצאות בכל בסיסי צה"ל, ולכן השיבוץ יכול להיות בבסיסים פתוחים או סגורים בכל יחידות הצבא ובכל רחבי הארץ. אם תרצו בכך ותתאימו, תוכלו להתקדם למסלול קצונה או הדרכה במקצוע. 


איך מתקבלות לתפקיד מאבחנת מדעי ההתנהגות?

כדי להתקבל לתפקיד, עליכן לעמוד בתנאי הסף הבאים: 


מעבר לתנאים האלה, אין מיונים נוספים שצריך לעבור. כמובן - כדי להגדיל את הסיכויים שלכן לקבל את השיבוץ כדאי שתדרגו אותו בעדיפות גבוהה בשאלון ההעדפות :)


קצת על ההכשרה המקצועית לתפקיד

עם הגיוס לתפקיד תגיעו לבה"ד 11 שבעיר הבה"דים, ושם תעבירו שבעה שבועות שמשלבים גם טירונות וגם קורס הכשרה.

תתחילו בטירונות 02, שאורכת שלושה שבועות. מייד לאחר מכן תמשיכו לקורס הכשרה בן ארבעה שבועות - בכל שבוע תעסקו באחת מארבע הפרקטיקות של התפקיד. במסגרת ההכשרה תלמדו כלים חשובים הנוגעים למערך מדעי ההתנהגות, תחזקו מיומנויות כמו דיבור מול קהל, וכן תצאו לסיורים ביחידות ותתנסו בתפקיד בשטח. 

בסיום ההכשרה תקבלו שרוך חום, תג עם הכיתוב "מאבחנת מדעי ההתנהגות", סיכת יחפ"צון (היחידה לפסיכולוגיה צבאית), וכמובן - את השיבוץ שלכן לתפקיד! ברגע שתגיעו לבסיס החדש שלכן תעברו חפיפה על ידי המאבחנות שכבר משרתות שם, ותתחילו את עבודתכן כמאבחנות מדעי ההתנהגות :)

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.