באה לעזרת חייל: על התפקיד של מש"קית ת"ש

לא מעט חיילים מגיעים לצבא עם סיפור אישי מורכב - זה יכול להיות בעקבות בעיות במשפחה, מצוקה כלכלית והתמודדות נפשית, או שמדובר בחיילים בודדים, חיילים עולים וכן הלאה. ברוב המקרים הנושאים האלה עולים כבר בצו הראשון, ואז בעצם אותם מלש"בים מועברים לטיפול של מש"קיות ת"ש בלשכת הגיוס, והן עוזרות להם להגיע לתפקיד שהתנאים שלו מתאימים לנתונים ולצרכים האישיים שלהם. אבל הטיפול של המש"קית לא נעצר כאן - בכל בסיס יש לפחות מש"קית ת"ש אחת שמלווה את החיילים שצריכים הקלות בתנאי השירות (מה שנקרא הת"ש). המש"קית נמצאת בקשר שוטף איתם ועם המפקדים שלהם, ובמידת הצורך גם עורכת ביקורי בית.

מעבר ליחסי האנוש המעולים שהתפקיד דורש, חשוב שהמש"קיות ת"ש גם יהיו מאוד מסודרות ומאורגנות, כי הן יצטרכו להתעסק בלא מעט טופסיאדה. הבשורות המשמחות הן שהצבא עבר מהפכה דיגיטלית בשנים האחרונות, והיום הגשת הבקשות למש"קית והטיפול שלה בהן מתועדים במערכת ת"ש בטאצ' - דבר שממש מייעל את עבודת המש"קיות. ברגע שהבקשות מאושרות, החיילים מקבלים אחד או יותר מהפתרונות שהצבא מציע (בהתאם לצרכים שלהם): תוספת שכר, יציאות מוקדמות הביתה, דיור לחיילים בודדים וכו' (לפתרונות נוספים שהצבא מציע לחיילים - קליק כאן).


נתוני פתיחה: תנאי הקבלה לתפקיד מש"קית ת"ש

אלו הנתונים שיכולים להביא לכן את התפקיד:

פרופיל: 25

דפ"ר: 40

• ציוני יום המא"ה:

  • יחסי אנוש - 3
  • בגרות ובשלות - 3
  • ניהול וארגון - 3
  • עבודת צוות - 3

טוב לדעת 

יש גם מש"קי ת"ש! רבים מהם משובצים, בסיום הקורס, ביחידות של חיילים חרדים (למשל גדוד נצח יהודה).


תחילת הדרך: טירונות וקורס ת"ש

אם תתגייסו להיות מש"קיות ת"ש, תגיעו ישירות מהבקו"ם לטירונות 02, שנערכת בבית הספר למקצועות משאבי האנוש (בה"ד 11) שבעיר הבה"דים ומשכה נע בין שבועיים לחודש. במהלך הטירונות תתרגלו משמעת צבאית, תלמדו לתפעל נשק, תשתתפו בשיעורים שעוסקים בנהלים חשובים ובערכי צה"ל ועוד. 

לאחר הטירונות תמשיכו לקורס ת"ש, שאורך שבעה שבועות ונערך גם הוא בבה"ד 11. הקורס נועד לתת לכן את הבסיס המקצועי של התפקיד - תלמדו בו למשל על ההגדרות והזכויות של אוכלוסיות מיוחדות בצבא, על בניית הקשר עם החיילים ועל כל הכלים שעומדים לרשותכן כדי לתת מענה לקשיים שהם מתמודדים איתם. תהיה לכן גם התנסות בסימולציות של מצבים שהמש"קיות נתקלות בהם ביום-יום, וככל הנראה גם תסופחו לכמה ימים ליחידות שונות בצבא כדי לראות מקרוב איך מש"קיות ת"ש מתנהלות בשטח. בסוף הקורס תקבלו את השיבוץ שלכן לשירות הסדיר, וכמובן - את השרוך הסגול!

בהמשך השירות, אם תרצו ותימצאו מתאימות, יהיו לכן שתי אפשרויות קידום עיקריות - קצונה ופיקוד: התפקיד של קצינת ת"ש הוא לנהל את עבודת המש"קיות וללוות אותן מבחינה מקצועית; בפיקוד הכוונה למפקדות בקורס ת"ש, כלומר להיות אלו שמחנכות את הדור הבא של מש"קיות ת"ש 😊

מילון מונחים למש"קית ת"ש המתחילה

  • אישור עבודה - חיילים שהם או משפחתם מתמודדים עם בעיות כלכליות יוכלו לקבל אישור לעבוד בזמנם החופשי (כלומר כשהם לא נמצאים בבסיס). ברוב המקרים, הזכאות לאישור העבודה תתאפשר לחיילים שמשרתים במתכונת של יומיות (כלומר, חוזרים ללון בבית בכל יום). במקרים קיצוניים, חיילים שזקוקים לאישור עבודה ומשרתים רחוק מהבית, יועברו לתפקיד אחר כדי לאפשר להם לעבוד. 
  • הת"ש - אחד המושגים הנפוצים ביותר בתחום הטיפול בפרט בצבא - ראשי התיבות של הקלות בתנאי שירות. מדובר בסולם הקלות שהצבא מציע לחיילים שמתמודדים עם בעיות כלכליות, בריאותיות או נפשיות בעת שירותם. השלב הראשון בסולם הוא הת"ש 1, שמשמעותו היא שהחייל או החיילת לא ישובצו במערך הלוחם. השלב האחרון והגבוה ביותר בסולם הוא הת"ש 7, שמשמעותו היא שירות במתכונת של יומיות (גם בלי תורנויות לילה), במרחק של עד 100 ק"מ מהבית.
  • זכויות חיילים בודדים - יש לא מעט זכויות והטבות שחיילים בודדים זכאים לקבל, הינה כמה מהן: דמי כלכלה (מענק חודשי בנוסף למשכורת הצה"לית החודשית), מגורים בדירת אל"ח (דירה שצה"ל שוכר בשיתוף האגודה למען החייל, שהמגורים בה מיועדים לחיילים בודדים); יום חופש לצורך סידורים אחת לחודשיים; מימון טיסה לחיילים שהוריהם גרים בחו"ל (פעם אחת בשירות); תווי קנייה בחגים ועוד. 
  • חופשה מיוחדת - חופשה של עד 45 יום שאפשר לצאת אליה כדי לפתור בעיה זמנית מהותית, למשל כדי לעבוד בעקבות מצב כלכלי קשה ואקוטי, לסעוד בן או בת משפחה מדרגה ראשונה שמתמודדים עם מצב רפואי קשה, להתכונן למבחן חשוב (בגרות או פסיכומטרי) ועוד. יש כל מיני סוגים של חופשה מיוחדת: אישית, לימודים, חו"ל ועוד. 
  • תשמ"ש - תשלומי משפחה. סכום כסף שהצבא מעביר מדי חודש לחיילים הזכאים לכך, נוסף על המשכורת הצבאית. ברוב המקרים מדובר בחיילים שמשפחתם הוכרה כסובלת ממצוקה כלכלית או בחיילים נשואים שנישאו לפני הגיוס או במהלכו. 


שימו : מימוש של כל הקלה בתנאי השירות שהצבא מציע כרוך בהצגת המסמכים והאישורים הדרושים ובקבלת אישור ממפקדים בדרגים שונים.

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.