כל עבודה בהישג ידך
 

הכנה מקצועית למרכז הערכה

ליצירת קשר: 03-53-77-361
info@machon-noam.co.il
למדו עוד על


ממליצים
אני ממליץ לכל חבר קולגה או מחפש עבודה לגשת למכון נועם. בעבר זכיתי בעבודה בזכותם ועד היום מרגיש שגריר כבוד שלהם- מצויינים!!
מאי 2015 – הכנה למבחני מיון


מרכז הערכה הוא יום מיון מרוכז למועמדים לאותה משרה או למשרות דומות בארגון מסוים. הוא יכול להיות יותר גמיש במבנה שלו מיום מיון רגיל, אבל הוא כמעט תמיד יכלול דינמיקה קבוצתית שהיא כמובן הומוגנית. הכנה במכון נועם מאפשרת חשיפה לתרגילים וסימולציות המתאימות לתפקיד והמכון אליו אתם מוזמנים ומסייעת בשיפור תחושת הביטחון.

הכנה למרכז הערכה במכון נועם כוללת

  • דינמיקה קבוצתית – ההכנה אורכת 2-3 שעות, בקבוצה של 6 עד 10 אנשים. מעביר את ההכנה מדריך מקצועי של מכון נועם שבדרך כלל בהכשרתו פסיכולוג קליני או תעסוקתי. התרגול, ההדרכה, והבנת כללי המשחק, מחזקים את תחושת הביטחון ומגדילים משמעותית את הסיכוי להצליח.

  • ראיון עבודה – הכנה לראיון עבודה אורכת שעה וחצי אחד על אחד מול פסיכולוג קליני או מדריך מקצועי עם ניסיון רב בשוק העבודה. ההכנה מחזקת את היכולת להתמודד עם שאלות קשות ועם מראיין עוין.

  • מבחני אישיות – התנסות בביצוע מבחני האישיות הרלוונטיים לתפקיד אליו אתם מתמיינים שאורכת כ-3 שעות. לאחר מכן תקבלו משוב ממדריך מקצועי על ביצועיכם והמלצות לשיפור. הכרות מוקדמת עם מבחני האישיות והכנה נותנות יתרון משמעותי בביצוע מוצלח של מבחנים אלו.

  • מבחנים פסיכוטכניים – מאבחנת פסיכוטכנית תכיר לכם את סוגי המבחנים הצפויים להופיע במיונים שאליהם אתם עומדים לגשת ותדריך אתכם על האופן המומלץ והיעיל ביותר לפתרון מבחנים אלה. על מנת שתוכלו לקבע את הידע שרכשתם, תקבלו גישה לערכת הכנה מקוונת הכוללת מבחנים רבים לתרגול ופתרונות עם הסברים וטיפים. 


  "להכנה יש חשיבות גבוהה לפני המבחן. היא עוזרת לנבחן לדעת מה יהיה בערך במבחן הן בחלק האישי והן בחלק הפסיכוטכני"
נבחן לתפקיד מהנדס, באדם מילא – מאי 2017

מטרת מרכז הערכה  

מרכז ההערכה מיועד להעריך את התנהגותם החברתית של מחפשי עבודה ואת יכולתם לתרום, להשפיע, לשתף פעולה ולקבל החלטות כחלק מצוות. בנוסף, המבחנים במרכז ההערכה מיועדים כדי לאבחן יכולת עמידה בלחץ והתנהגויות חריגות, כגון תוקפנות או סגירות.

דינמיקה קבוצתית מהווה בדרך כלל מרכיב עיקרי במרכז ההערכה, אך מבחני האישיות, הראיון והמבחנים הפסיכוטכניים חשובים לא פחות. החברות המובילות במשק וכן ומכוני מיון רבים משתמשים במרכז הערכה כתהליך מיון וסינון של עובדים חדשים. לפניכם כמה דוגמאות לחברות ומכוני מיון המשתמשים במרכז הערכה:

מכוני מיון קינן שפי, גישה שונה, פילת, אדם מילא, טופ-שיא, AKT, תימה, אבני ראשה, אור יישומים, תיל, עמיתים, שמשון פולימר , מדיטון אדם , משטרה , פסיפס ועוד.
חברות סלקום, הוט, שטראוס, yes, פלאפון, טבע, applied materials, ארנסט אנד יאנג, מסר, סופר פארם, מגדל, אלקטרה, AIG, נירם גיתם, HP, הסוכנות היהודית, ויזה כאל, ידיעות אחרונות, כלמוביל, כאל, נטוויז'ן, צ'ק פוינט, קוקה קולה, רכבת ישראל, רשות המיסים, ריקליס, תנובה, בזק, טאואר

↑ חזרה לראש העמוד

איך לעבור מרכז הערכה?

הגורם המשפיע על הצלחה מרכז הערכה הוא תחושת הביטחון של מחפשי העבודה. מסתבר שלא כל הנבחנים חשים ביטחון בביצוע מבחני המיון השונים. חוסר הביטחון עלול לנבוע מסיבות שונות, כגון לחץ מהריאיון האישי, פגישה ראשונית עם סוגי מבחנים חדשים או קושי בביטוי מול קבוצת אנשים זרים. תחושת חוסר הביטחון עלולה לגרום ללחץ ולפגוע בביצועי הנבחן. נבחנים חסרי ביטחון יתקשו לתפקד במשימות המגוונות של מרכז הערכה.

חוסר ביטחון חברתי עלול להשפיע על הדינמיקה הקבוצתית, המהווה חלק עיקרי במרכז ההערכה. בכל קבוצה ניתן למצוא נבחנים פעילים ומעורבים, ונבחנים שקטים ומסוגרים. נבחנים חסרי ביטחון חברתי יתקשו להביע את דעתם ולתרום. לנבחנים אלה חשובה מאוד ההכנה האישית למרכז התאמה לפני המבחן. נבחנים בעלי ביטחון חברתי ייהנו בחברת נבחנים אחרים, יהיו פעילים, רגועים, יתייחסו לאחרים בפרגון וידידותיות ויצליחו לבטא עצמם ביעילות וענייניות במרכזי הערכה. יכולת השפעה על אחרים נובעת מתחושת ביטחון וכוח שחש אדם בחברת מחפשי עבודה אחרים.  נבחן שהתמודד בעבר עם אנשים, שלמד לא לוותר על עמדותיו בקלות, יפתח תחושת כוח ויחזק את יכולתו להשפיע.

הכנה למרכז הערכה במכון נועם מאפשרת לנבחן להגיע רגוע, בטוח וממוקד לכל חלקי יום המיון. ההכנה מיועדת לכוון את הנבחן להתנהג בצורה נכונה ומועילה במהלך המבחנים השונים. מטרת ההכנה להדריך את הנבחן:
  • להתנהג במתינות, גם במקרה של תוקפנות מצד המראיין או אחד הנבחנים.
  • להשקיע במבחני האישיות, למרות הנטייה הטבעית לזלזל בהם.
  • לפעול בשיקול דעת, גם אם במהלך המבחן יש מצב שמעורר כעס.
  • להכיר את סוגי השאלות במבחנים הפסיכוטכניים ולדעת כיצד לפתור אותם. 


↑ חזרה לראש העמוד

סיטואציות נפוצות במרכז הערכה

דוגמא א':

בקורס הכנה למרכז הערכה, במהלך התרגול של מבחן הקבוצה, נבחן לתפקיד ניהול בחברת היי-טק השתלט על הדיון בכוח, כפה את דעתו על המשתתפים האחרים בגסות, והכתיב את נושא הדיון בלי כל התחשבות באחרים. התנהגותו נבעה מהלחץ בו היה מצוי ומחשש שלא יצליח להוכיח כושר מנהיגות בקבוצה. התנהגות כזאת במבחן עלולה לגרום, לפסילת המועמד ולהפסד המשרה.
תרגול המבחן הקבוצתי וההדרכה על ידי הפסיכולוג ב'מכון נועם' מאפשרים לנבחן לזהות את טעויותיו ההתנהגותיות לפני המבחן, ולהתנהג באופן ענייני ונכון במהלך המבחן.

דוגמא ב':

סטודנט צעיר לכלכלה בן 23, הגיע לקורס הכנה במכון נועם כדי להתקבל לתפקיד ניהולי בבנק. במהלך תרגול ריאיון מול פסיכולוג, הוא ניסה להרשים את הפסיכולוג על ידי תיאורים מנופחים ובלתי אמינים. הוא הציג בפני הפסיכולוג חזות של בעל ניסיון רב ובעל יכולת ניהולית, שאינם עולים בקנה אחד עם ניסיונו בפועל ועם גילו הצעיר. הסיבה להתנהגות זו הייתה החשש שמא גילו הצעיר וניסיונו המועט יפגעו בסיכוייו לקבל תפקיד ניהולי. תיאורו הבלתי אמין עלול היה להתגלות על ידי הפסיכולוג בשעת המבחן, לעשות רושם של חוסר ביטחון והעדר אמינות ולגרום לכישלונו.
הפסיכולוג המדריך במכון נועם איבחן את התנהגותו השגויה, הסביר לנבחן מהי הגישה שיש להציג במבחן וייעץ לו כיצד להתנהג באופן ענייני ונכון במהלך הראיון. ההכנה מאפשרת לנבחן לתרגל את המצב המדויק בו ייבחן, לבצע טעויות התנהגות שנובעות מלחץ וחשש מהפסיכולוג הממיין, ולתקן את התנהגותו במבחן.

כל אחד יכול להתנהג בתבונה אם יחליט וישקיע בכך מאמץ. הדבר נכון בחיי היום-יום וגם במהלך מרכז הערכה. כל נבחן יכול לשפר את יכולת השכנוע שלו במבחן הקבוצתי אם יתכונן ויתרגל את עצמו. כל נבחן יכול להתנהג בענייניות במהלך המבחן למרות הלחץ שבו הוא נתון. הטענה, שהתנהגות היא "אמיתית" רק כאשר הנבחן פועל בלי מחשבה והכנה, אינה נכונה.


בנוסף הכנו עבורכם כמה דפים שימושיים:
דינמיקה קבוצתית מבחנים פסיכוטכניים לדוגמא
ראיון עבודה קורות חיים
מבחני אישיות טיפים למרכז הערכה


מידע כללי
עזרה
מוצרים נבחרים
מבחנים בחינם
שותפויות ועסקי


 
Created by red-id