כוכב מלא כוכב מלא כוכב מלא כוכב מלא כוכב חצי מלא
(24) קראו עוד

שלב א' במיוני קורס צוערים למשרד החוץ

יום המיונים הראשון לקורס צוערים של משרד החוץ כולל מבחנים פסיכוטכניים, בחינה באנגלית, ואם ציינתם שאתם דוברים שפה נוספת - תיבחנו גם בה.

המבחנים הפסיכוטכניים נועדו לבחון כישורי חשיבה שונים: חשיבה כמותית, חשיבה מילולית, הבנת הוראות, חשיבה לוגית, חשיבה צורנית, דיוק וזריזות. הבחינה באנגלית נועדה לבדוק את רמת השליטה שלכם בשפה, כיוון שבתור דיפלומטים לעתיד מצופה מכם לשלוט היטב בדיבור, בקריאה ובכתיבה באנגלית.  

לפני שנסביר כיצד יש להתכונן למבחנים, הנה כמה דוגמאות לשאלות. לחצו על התשובה הנכונה וגלו אם צדקתם.   


שאלות לדוגמא

חשיבה מילולית - אנלוגיות

במבחן זה מופיעות מילים המקיימות ביניהן קשר לוגי מסוים. בכל אפשרות תשובה מופיע צמד מילים נוסף בעל קשר לוגי כלשהו. יש לזהות את צמד המילים המקיים את הקשר הלוגי הדומה ביותר לצמד המילים בשאלה. 

חרישה : תלם

תשובה נכונה
תשובה לא נכונה

התשובה הנכונה היא חפירה : תעלה. חרישה יוצרת תלם (חריץ באדמה) כפי שחפירה יוצרת תעלה. 

חליבה אינה יוצרת חלב. חליבה היא פעולת הוצאת החלב מבעל החיים. אמנם אחרי שחולבים מתקבל חלב, אך הוא לא נוצר בעקבות החליבה. שרשור לא יוצר מעטפה. הקדמה לא יוצרת סיפור אלא מופיעה בתחילתו.

חשיבה כמותית - סדרות

עליכם למצוא מבין האפשרויות המוצעות את המספר/ים המשלימ/ים את הסדרה בשאלה.

 ? | 3- | 17 | 2 | 12 | 7

תשובה נכונה
תשובה לא נכונה

זוהי סדרת הפרשים.

חישוב ההפרשים בין כל זוג מספרים יראה כי ההפרש עולה בכל פעם ב-5 (בערך מוחלט), ואילו המקדם מתחלף, פעם (+) ופעם (-).

פתרון לשאלת סדרות, מבחן נציבות צוערי חוץ לדוגמא


אם נוסיף 25 לאיבר האחרון (3-), נקבל את המספר 22.

לכן התשובה הנכונה היא 22

שאלות השלמת משפטים באנגלית - Sentence Completion

This test consists of sentence whith a word or words missing. choose the answer which best completes the sentence.

While humans can hear _____waves of frequencies between 20 Hz to 20 kHz, the hearing range of dogs is much wider.

תשובה נכונה
תשובה לא נכונה

תרגום המשפט, פתרון והסבר

בעוד שבני אדם יכולים לשמוע גלי _____ בתדירויות הנעות בין 20 הרץ ל-20 קילוהרץ, טווח השמיעה של כלבים רחב בהרבה.

A.אגודל

B.צלב

C.אוקיינוס

D.קול

מילת הקישור while מעידה על קשר של ניגוד. מכיוון שחלק המשפט הראשון כבר מנוגד לחלק המשפט השני (נזהה זאת בעזרת הביטוי much wider, 'רחב בהרבה'), נחפש מהו הנושא שמנוגד בשני חלקי המשפט – hearing range ('טווח שמיעה'). המילה החסרה היא חלק מנושא זה, ולכן התשובה הנכונה תהיה ביטוי המתקשר לטווח שמיעה.


 


איך מתכוננים לשלב א' במיוני קורס צוערים?

המבחנים שמתקיימים בשלב א' הם בוודאי לא המבחנים הקשים ביותר שעברתם בחייכם, אך לא מומלץ שהמפגש הראשון שלכם איתם יהיה במיונים עצמם. כדי להצליח בהם נדרשת שליטה טובה בחומר ומיומנות גבוהה, ואלו מושגות בעזרת הכנה מוקדמת ותרגול.

לומדים תוך כדי תנועה 

שיטת הלימוד בערכת ההכנה מותאמת להכנה מיטבית בזמן קצר יחסית. ההנחה היא שאת רוב החומרים למבחן אתם מכירים, ולכן אין טעם להלאות אתכם במדריכים תיאורטיים ארוכים. על פני זאת הערכה מצוידת בתרגול רב, שהוא הכלי החשוב ביותר להתקדמות ולשיפור. את התרגול מלווים הסברים מפורטים, אשר יסייעו לכם להתרענן בחומר, להסיר את החלודה, ללמוד דרכי פתרון חדשות וכמובן לשפר את ההבנה בנושאים שאתם מתקשים בהם.  

לאורך התרגול בערכה תפגשו את כל הנושאים וכל סוגי השאלות שצפויים להופיע בשלב א' במיונים. כדי להכין אתכם לא רק לנושאים הצפויים במבחן אלא גם לתנאיו, תוכלו לתרגל בערכה במגבלת זמן. לאחר שתתרגלו את כל הנושאים באופן ממוקד, תוכלו לערוך סימולציה שלמה, שהיא הדבר הקרוב ביותר למבחן האמיתי. 

שימו לב, כל המבחנים בשלב א' נערכים באופן מקוון.

קבלו הצצה לשלב ב' 

ערכת ההכנה לשלב א' כוללת גם מידע והכנות לקראת שלב ב' של המיונים: מבחן אישיות מעשי, חומרים תיאורטיים וסרטונים ודוגמאות לקראת מבחני האישיות, הריאיון האישי והדינמיקה הקבוצתית.

הדרכה אחד על אחד למבחנים הפסיכוטכניים


מפגש הדרכה אישי בן 90 דקות עם מדריכה פסיכוטכנית מצוות ההדרכה של המכון. המפגש מתלווה לערכת האונליין, והוא מאפשר היכרות מעמיקה יותר עם הנושאים הצפויים במבחנים הפסיכוטכניים. בנוסף, הוא יאפשר לכם להעלות את כל השאלות והנושאים שבהם התקשיתם במהלך התרגול ולהיעזר במדריכה כדי ללמוד כיצד להתמודד איתם בצורה טובה. במהלך ההדרכה תצייד אתכם המדריכה בטיפים חשובים ובשיטות פתרון יעילות, אשר יסייעו לכם להתמודד עם מגבלת הזמן שבמבחנים. לקראת סופה תכוון אתכם המדריכה כיצד להמשיך להתכונן בעזרת ערכת ההכנה עד הבחינה. מעוניינים? סמנו V בתיבת הרכישה


שאלות נפוצות

אילו שלבים נוספים מצפים לכם במיונים?

אם תעברו בהצלחה את שלב א' צפויים לכם עוד שני שלבי מיון:

שלב ב' - שלב האבחון ההתנהגותי 

שלב האבחון ההתנהגותי כולל שאלון אישיות ממוחשב, וכן שאלון ביוגרפי (ריאיון אישי) עם פסיכולוג מטעם מכון המיון. בדומה לשלב א', גם שלב זה יתבצע באופן מקוון. הקישור להתחברות למערכת המבחנים יישלח אליכם ימים ספורים לפני מועד הבחינה.

שאלון האישיות הממוחשב כולל סוגים שונים של מבחני אישיות שנועדו לסייע לבוחנים לגבש דעה בנוגע למבנה אישיותכם ולתפיסת עולמכם. כך למשל, תתבקשו לכתוב סיפור בהשראת תמונה עמומה, לסווג היגדים לפי מידת הסכמתכם איתם ועוד.

השאלון הביוגרפי הוא שאלון אישי תעסוקתי שכולל שאלות בנושאים כגון הניסיון התעסוקתי שלכם, תכונותיכם ויחסיכם בעבודה עם הקולגות.

הריאיון האישי ייערך על ידי פסיכולוג תעסוקתי מטעם מכון המיון. הריאיון יתבסס על הנתונים שנאספו בשאלון האישיות הממוחשב ובשאלון הביוגרפי, ותישאלו בו על מהלך הקריירה שלכם. כמו כן, בעקבות המעבר למיונים מקוונים, ייערכו בשלב זה סימולציות אישיות בהנחיית הפסיכולוג המראיין. הסימולציות יתמקדו במצבים שונים מעולם התעסוקה, ומטרתן תהיה לבחון את האופן שבו אתם מקבלים החלטות וגם את הדרך שבה אתם מתמודדים עימן.

יש אפשרות שבמקרים מסויימים תערך דינמיקה קבוצתית מקוונת או שתוזמנו למפגש פיזי במרכז הערכה.

לצפייה בערכת ההכנה לשלב ב'

שלב ג' - מרכז הערכה

כ-10% מהמועמדים מגיעים לשלב זה, שנועד לדמות את חיי הצוערים. השלב נפרש על פני יומיים (כולל לינה), ובמהלכו תתנסו בחוויה המדמה את שגרת היום של הדיפלומט בשירות החוץ. שלב זה יעזור גם לכם וגם למשרד החוץ להבין האם התפקיד מתאים לכם. 

שלב ד' - שלב ועדת הבוחנים 

ועדת הבוחנים דומה במהותה לראיון עבודה, אך במקרה זה יראיינו אתכם כמה מראיינים מתחומי מומחיות שונים. מומלץ לחזור על עיקרי דרישות הקורס, וכן על דרישות התפקיד המקצועיות בטרם ההגעה לוועדה. המועמדים שיצלחו שלב זה, יתקבלו לקורס הצוערים. 

מה צריך לדעת לקראת המבחנים הממוחשבים?
 • ימים ספורים לפני מועד המבחן יישלח אליכם קישור למערכת המבחנים. אם לא קיבלתם אותו, זכרו לבדוק גם את תיקיית הספאם.
 • תוקפו של הקישור יפוג בתום הזמן המוקצב. הקפידו להתחבר במועד שאליו זומנתם.
 • יש להיכנס לקישור המבחן באמצעות דפדפן גוגל כרום. ודאו מראש שמצלמת הרשת שלכם פועלת ושהיא מכוונת אל פניכם. אם אינכם יכולים להיבחן בשל בעיה טכנית, פנו אל מרכז השירות של אגף בחינות ומכרזים בטלפון 9276*.
 • אף שמבחן המיון יתקיים בסביבה הביתית שלכם, יש להתייחס אליו כאל כל מבחן מיון אחר - קבלת סיוע מחברים וכן שימוש במחשבון, במילון ובמידע מהאינטרנט אסורים בהחלט, ועלולים להוביל לפסילת מועמדותכם.
 • אם נתקלתם בתקלה טכנית בזמן ביצוע הבחינה פנו אל מכון המיון במייל nasham@keinan-sheffy.co.il. אם לא התקבל מענה בתוך 30 דקות, יש לפנות למרכז השירות.
איך להיערך לריאיון מקוון?
 • הכינו מראש את סביבת הריאיון כך שתהיה נעימה, מוארת ושקטה.
 • זכרו שאתם מצולמים, ולכן מומלץ שתקפידו על הופעתכם החיצונית.
מה מצפה לכם בקורס הצוערים במשרד החוץ?

קורס הצוערים של משרד החוץ הוא אחד הקורסים היוקרתיים ביותר בשירות המדינה. משום חשיבותו ומורכבותו של התפקיד, כוללת תקופת ההכשרה שני שלבים מרכזיים המתפרסים על פני תקופה כוללת של חמש שנים, מתוכן שלוש שנים לפחות בחו"ל: 

הכשרה עיונית הכוללת קורס הכשרה דיפלומטית בן מספר חודשים.

ההתמחות המעשית במהלכה ישתלבו הצוערים בתפקידי מטה בארץ ובתפקידים דיפלומטיים שונים בחו"ל. הצוערים בקורס יתבקשו להתחייב לשירות במדינות על פי צורכי המשרד, במרבית המקרים במדינות "קשות שירות". 

מהם תנאי הסף לקבלה לקורס הצוערים במשרד החוץ?
 • תואר ראשון
 • אזרחות ישראלית
 • שליטה מלאה בעברית ובאנגלית ויכולת ביטוי גבוהה בעל פה ובכתב. תינתן עדיפות למועמדים הדוברים יותר משתי שפות (ערבית, רוסית, סינית, גרמנית, ספרדית, אמהרית ובייחוד צרפתית).

תנאים נוספים שאינם חובה אך מהווים יתרון

 • כישורי ניהול והובלת קבוצה
 • יכולת למידה עצמאית
 • יכולת התמודדות עם מצבי לחץ
 • תקשורת בין-אישית ובין-תרבותית
 • גמישות
 • יזמות ויכולת להוציא מן הכוח אל הפועל
 • מיומנות בשימוש באמצעים דיגיטליים
מה השכר שמקבלים בקורס צוערים משרד החוץ?

קורס צוערי החוץ נמשך כחצי שנה ומתקיים במשרד החוץ בירושלים.

במהלך הקורס משתכרים הצוערים בסכום של כ-7,000 ש"ח לחודש.

בנוסף, הצוערים מקבלים מענק בשתי פעימות בשווי אלפי שקלים.

לאחר סיום קורס הצוערים, ובמהלך השירות במדינת היעד, שכר הצוערים צפוי להיות גבוה יותר. 

אילו מסלולים מציע קורס צוערים למשרד החוץ?

ישנם שני מסלולים בקורס הצוערים של משרד החוץ:

מסלול מדיני - במסגרת מסלול זה תפקידכם יהיה לחזק ולפתח את הקשר של מדינת ישראל עם מדינת היעד אליה תגיעו. התפקיד כולל עיסוק במדיניות, תרבות, עיצוב דעת קהל, כלכלה ודוברות. מדובר בתפקיד ייצוגי מאוד בעל אחריות גדולה על פיתוח וקידום יחסים המדינה במגוון תחומים: תרבותי, מיתוגי, מדיני, אקדמי ועוד. הוא כולל הופעות רבות בציבור, קשר עם יהדות התפוצות וקהלים רבים. 

מסלול מנהלי וקונסולרי - תפקיד שבו תהיו אחראים על ניהול משאבים שונים של מדינת ישראל במדינת היעד: משאבים אנושיים ותקציביים. כמו כן, התפקיד כולל ניהול פרויקטים, אנשים, מתן מענה לאזרחים, ביקורי בכירים ועוד. הסיוע כולל מתן שירותים הן לאזרחי מדינת היעד והן לאזרחים ישראליים השוהים במדינת היעד.  

תוכלו להתמיין לשני המסלולים במקביל, ואם תתקבלו לשניהם - תוכלו להכריע באיזה מסלול לבחור בתום המיונים.

 

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.