מהי תוכנית אלפא? 

תוכנית אלפא מיועדת לתלמידים מחוננים ומצטיינים, שרוצים להעשיר את הידע המדעי שלהם ולהתנסות במחקר מדעי ברמה אקדמית. התוכנית פועלת במוסדות אקדמיים שונים ברחבי הארץ, ובמסגרתה התלמידים כותבים עבודת מחקר שוות ערך לחמש יחידות לימוד. המיונים לתוכנית נערכים בסוף כיתה ט', והתוכנית עצמה מתחילה בכיתה י' ונמשכת עד סוף י"א (חלק מהמוסדות האקדמיים מציעים גם אפשרות להמשיך לתוכנית העשרה בכיתה י"ב). עוד דבר שחשוב לציין זה שהתוכנית מסובסדת במלואה, ולא תתבקשו להוסיף תשלום לאף פעילות שנעשית במסגרתה.


עוד תוכניות של מדעני העתיד שיכולות לעניין אתכם:
תוכנית אודיסיאה | תוכנית אידיאה

תהליך המיון והקבלה לתוכנית אלפא

ההרשמה לתוכנית אלפא של מרכז מדעני העתיד פתוחה אך ורק לתלמידים מחוננים ומצטיינים בכיתה ט'. אלו שלבי המיון של התוכנית:

 • נרשמים באתר מרכז מדעני העתיד: ממלאים פרטים אישיים ומעלים גיליון ציונים/תעודה אחרונה. תלמידים שזכאים להתאמות יתבקשו להעלות גם אבחון פסיכודידקטי.
 • ניגשים

  למבחן מדעני העתיד:

  מבחן מדעני העתיד מורכב משישה פרקים בני 20 דקות כל אחד. הנושאים הכלולים במבחן הם: חשיבה כמותית, חשיבה מילולית וצורות - לכל נושא מוקדשים שני פרקים. כל השאלות במבחן הן שאלות אמריקאיות.

  מבחן פסיכוטכני מטעם המרכז הארצי לבחינות ולהערכה. המבחן ייערך במהלך החודשים ינואר-פברואר.
 • משלימים הרשמה: בשלב זה מצרפים המלצה ממורה או מחנך/ת ומגישים משימת חיבור.
 • ניגשים

  למבחן אקדמי

  מבחן המיון האקדמי משתנה ממוסד לימודים אחד לאחר. באוניברסיטת בן-גוריון, למשל, המבחן כולל גם שתי הרצאות TED שנשאלים עליהן שאלות, ובמכון ויצמן המבחן כולו נערך באנגלית.

  ולריאיון אישי: השלב הזה נערך במוסד האקדמי שביקשתם ללמוד בו.
 • משתתפים במחנה קיץ ממיין: המחנה מתקיים בסוף כיתה ט'.

רוצים להיות מדעני העתיד?


תוכנית אלפא במוסדות השונים

כל מוסד אקדמי שמשתתף בתוכנית מציע תוכנית חינוכית וחברתית דומה: השנה הראשונה בכל המוסדות מוקדשת לגיבוש שאלת המחקר, לכתיבת הצעת המחקר ולתחילת העבודה עליו; בין השנה הראשונה לשנייה יוצאים למחנה קיץ שמתמקד בעיקר בעבודה במעבדות ומול המנחים האישיים; בשנה השנייה ממשיכים להתקדם בכתיבת העבודה עד להגשתה בסופה. בין לבין יש המון הרצאות, סדנאות (חלקן בנות יומיים) ופעילויות חברתיות נוספות.

כדי שתוכלו לבחור בצורה המושכלת ביותר את המוסד שמתאים לכם, כתבנו כמה מילים על המאפיינים שמייחדים את התוכנית בכל מוסד אקדמי.

הטכניון (חיפה)

במסגרת תוכנית אלפא בטכניון יקבלו התלמידים ליווי של חבר או חברה בסגל האקדמי, ירכשו מיומנויות של מחקר אקדמי ושל ניתוח נתונים תוך שימוש באמצעים המתקדמים של המעבדות בטכניון, וכמובן ישתתפו בפעילויות חינוכיות וחברתיות שיעבירו מארגני התוכנית. 

האוניברסיטה העברית (ירושלים)

התלמידים שמשתתפים בתוכנית אלפא באוניברסיטה העברית יוכלו להתמחות, בין היתר, במקצועות כמו אסטרופיזיקה, ננוטכנולוגיה, זואולוגיה, רובוטיקה, הנדסה גנטית ועוד. כל תלמיד ותלמידה יקבלו ליווי אישי של דוקטורנט/ית בכתיבת המחקר שלהם.

אוניברסיטת תל אביב

התלמידים בתוכנית יכתבו את עבודות המחקר שלהם בהנחיית חוקרים מובילים מהפקולטות המדעיות ויזכו לחוויה אקדמית אינטלקטואלית ומעשירה. נוסף על כך, ישתתפו התלמידים באוניברסיטת תל אביב גם בסדנאות, בטיולים ובפעילויות חברתיות בנושאים של מנהיגות מדעית ותרומה לחברה. 

מכון ויצמן למדע (רחובות)

התוכנית פועלת במכון דוידסון, הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע. מעבר למפגשים הקבועים במכון ולעבודה השוטפת במעבדות, יתקיימו בכל שנה גם ארבעה מפגשים בני יומיים הכוללים לינה בכפר הנוער של המכון. בסיום התוכנית, התלמידים יציגו את עבודת המחקר שלהם בכנס מדעי שייערך במכון.

אוניברסיטת בן גוריון בנגב (באר שבע)

באוניברסיטת בן גוריון התלמידים יוכלו להתעמק ולכתוב את עבודת המחקר באחד מהתחומים הבאים: מדעי החיים, מדעי הטבע, מדעי ההנדסה ומדעי המוח והרפואה. לצד המחקר, המשתתפים בתוכנית ייהנו גם מהרצאות של חוקרי האוניברסיטה, מסדנאות שיְפתחו את יכולות הלמידה שלהם ומפעילויות חברתיות נוספות.

אוניברסיטת בר אילן (רמת גן)

בפן הלימודי, התלמידים בתוכנית בבר אילן יקבלו ליווי אישי של איש או אשת סגל בכתיבת עבודת מחקר באחד מהתחומים המדעיים שנלמדים באוניברסיטה (מדעי המחשב, מדעי המוח, פיזיקה, כימיה וכו'). בפן הרגשי-חברתי, התלמידים ישתתפו בפעילויות ובדיונים שמעודדים מעורבות חברתית, חשיבה יצירתית וכן שוויון ורב-תרבותיות.

אוניברסיטת אריאל בשומרון - כיתה לבנות בלבד

ההתמקדות בתוכנית אלפא באוניברסיטת אריאל היא ביצירת קהילה נשית שתוביל את תחום המדע בעתיד. משתתפות התוכנית ייקחו חלק בהרצאות ובפעילויות גיבוש והעשרה, וכמובן יכתבו את עבודת המחקר שלהן בליווי חוקר או חוקרת מהאוניברסיטה. בסוף התוכנית יציגו המשתתפות את העבודה בקמפוס האוניברסיטה. 

 

לבני ובנות נוער ששואפים גבוה 

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.