כל מה שצריך לדעת על התפקידים והיחידות בצה"ל

מאחורי כל קישור מחכה לכם כל מה שמעניין לדעת על התפקיד או היחידה - תנאי הקבלה, המיונים, הטירונות וכל מה שמצפה לכם בשירות.

תפקידי מודיעין

חיל מודיעין  |  מסלול שחקים  |  חבצלות  |  גאמ"א סייבר  |  8200  |  יחידה 81  |  יחידה 9900  |  יחידה 504 

 

 

 

 

עתודה

 

 

 

 

 

 

 

התנדבות ושירות לאומי


המיונים לצה"ל - מתחילים בצו ראשון וביום המא"ה

הדרך לתפקיד שלכם בצה"ל מתחילה בצו הראשון - יום מיונים שבו תעברו מבחני דפ"ר, ריאיון אישי ובדיקות רפואיות לשם קביעת הפרופיל הרפואי שלכם. לאחר מכן, יגיע גם תורו של יום המא"ה, יום מיון שיתמקד בתכונות האופי שלכם ובאופן שבו כישורים שונים שלכם באים לידי ביטוי. בסיום שני ימי המיון, תתבקשו למלא שאלון העדפות שיכיל את רשימת התפקידים שאליהם נמצאתם מתאימים בהתאם לנתונים שהשגתם, ואולי גם תקבלו זימונים למיונים מתקדמים לתפקידים נוספים.

כדי לדעת לאיזה תפקיד שווה לכם לכוון, אילו תפקידי בנות צריך להכיר, מהם תפקידי המודיעין הכי נחשקים ואילו תפקידים נחשבים התפקידים הכי טובים בצה"ל - מומלץ להתחיל בהיכרות עם מגוון סוגי התפקידים שצה"ל מציע. הכנו לכם מידע על כמה מהמסלולים הכי מבוקשים, כולל תנאי הקבלה ושלבי המיון, וגם ערכות הכנה שיכינו אתכם צעד אחר צעד עד לקבלה לתפקיד. 

צה"ל מסווג את התפקידים הפתוחים לשיבוץ לשני סוגים:

תפקידי קביעה

תפקידי קביעה הם תפקידים שהשיבוץ בהם מתבצע ללא מיון קדם צבאי, והוא מתבסס על נתוני הצו הראשון, יום המא"ה, צורכי הצבא והעדפות המתגייסים בשאלון ההעדפות. תפקידי הקביעה קיימים בכל הקטגוריות - למשל תפקידי הדרכה בצבא כמו מדריכת שריון, מדריכת הנדסה קרבית ומדריכת תותחנים, תפקידי לחימה בחטיבות החי"ר כמו גולני, גבעתי וכפיר, וכן תפקידים נוספים כמו סמב"ציתתצפיתנית, מאבחנ/ת מדעי ההתנהגות, מנהלי רשת ועוד. 

תפקידי איתור

תפקידי איתור הם תפקידים שכדי להתקבל אליהם צריך לעבור מיון קדם צבאי  או מיון מתקדם. הסיבה למיונים הנוספים היא מהות התפקיד  - תפקיד מבוקש מאוד, תפקיד שדורש כישורים מסויימים או השכלה בתחום כלשהו ועוד. המיון המתקדם משתנה מתפקיד לתפקיד, ועשוי לכלול שורה של מבחנים קוגניטיביים, מבחנים פיזיים, ראיונות אישיים ומקצועיים, גיבושים ועוד. את הזימונים למיונים מקבלים בעקבות תוצאות הצו הראשון ויום המא"ה, ובהתאם לצורכי הצבא ולהעדפות המתגייסים בשאלון ההעדפות. תפקידי איתור כוללים תפקידי לוחמה ביחידות מיוחדות כמו אגוזדובדבן ויחידה 669, תפקידי לחימה לבנות, תפקידי מודיעין כמו תפקידים ב-גאמ"א סייבר ו-8200, וכן תפקידים נוספים כמו חוקר במצ"ח, להקה צבאית, מדא"גית ועוד. 

איך הפרופיל הצבאי ישפיע על השיבוץ שלכם?

פרופיל צבאי הוא נתון שנקבע כבר בצו הראשון ומעיד על הכשירות הפיזית והנפשית שלכם, ועל ההתאמה שלכם לשרת בתפקידים שונים בצבא. ככל שהפרופיל שלכם גבוה יותר, כך גדל גם מספר אפשרויות השיבוץ שלכם. פרופיל 97 הוא הפרופיל הגבוה ביותר, והוא מאפשר גיוס לכל התפקידים הקרביים, כולל טיס ויחידות עילית. פרופיל 82 ו-72 מעידים על מגבלות רפואיות מסוימות, אך עדיין מאפשרים גיוס ליחידות קרביות. פרופיל 64 מאפשר גיוס לתפקידים תומכי לחימה, ופרופיל 45 מאפשר גיוס לתפקידים עורפיים ("ג'ובניקים"). פרופיל 24 מעיד על אי-כשירות זמנית לשירות (למשל בעקבות ניתוח או פציעה), ופרופיל 21 הוא הפרופיל הנמוך ביותר, שמעיד על אי-כשירות לשירות צבאי. עם זאת, במצב כזה עדיין אפשר לנסות להתנדב לצה"ל, וכך לעלות את הפרופיל ל-25. 

תפקידים לבנות בצבא - חשוב לדעת

בשנים האחרונות נפתחו בפני בנות לא מעט הזדמנויות חדשות לשרת בתפקידים צה״ליים שבעבר היו מיועדים לבנים בלבד. כך למשל, היום בנות משרתות כמדריכות שריון, כלוחמות בגדודים כמו קרקל ועוקץ, כטייסות קרב ותובלה ובתפקידי מודיעין וסייבר. מדובר בתפקידים שלרוב מצריכים מיונים מורכבים, וחשוב מכך, תקופת הכשרה ארוכה ביותר, לעיתים גם בת יותר משנה. משום שבאופן כללי, פרק הזמן של שירות החובה לבנות צבא עדיין קצר מזה של הבנים, נדרשות בנות שבחרו לשרת בתפקידים מסוימים לחתום על התחייבות לשירות סדיר ולשירות מילואים זהה לזה של בנים.

 

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.