נלחמות להילחם: בנות קרביות

זה לוקח קצת זמן, אבל זה קורה: יותר ויותר תפקידי לחימה נפתחים לבנות לוחמות, והרשימה כבר מזמן לא מסתכמת בשניים או שלושה תפקידים בודדים. לאור העלייה באפשרויות השיבוץ שיש לבנות לוחמות, החלטנו לעשות לכן סדר בכל תפקידי הלחימה לנשים שקיימים היום בצה"ל.

חשוב להבהיר - שירות קרבי של בנות הוא שירות התנדבותי. זה אומר שגם אם יש לכן את כל הנתונים המתאימים לקרבי, זו לא תהיה ברירת המחדל שלכן. יהיה עליכן לבחור בתפקידי לחימה בעדיפות גבוהה בשאלון ההעדפות שלכן, בניגוד לבנים שמקבלים אוטומטית זימון לקרבי אם יש להם את הנתונים הדרושים (אם הם לא רוצים קרבי, עליהם לעבור תהליך פסילה). 

משך השירות של בנות לוחמות שווה למשך השירות של הבנים, והן גם מחויבות לשירות מילואים פעיל. יש שלושה גיוסי לוחמות בשנה: אוגוסט, נובמבר ומרץ.


כאן אתן מתחילות: מיון לוחמות 

מיון לוחמות הוא התחנה הראשונה עבור רוב תפקידי הלחימה שפתוחים לבנות, וגם הזדמנות עבורכן לשמוע עוד על תפקידים קרביים לבנות. המיון מגיע לאחר מיוני הצו הראשון ויום המא"ה, ומזומנות אליו בנות שדירגו תפקידי לחימה בעדיפות גבוהה בשאלון ההעדפות שלהן. אתן יכולות להשאיר את נעלי הספורט והטייץ בבית ביום הזה, כיוון שהוא לא כרוך בשום פעילות ספורטיבית. במיון תשוחחו עם לוחמות בשירות סדיר ותקבלו את כל הפרטים על הזכויות והחובות של הלוחמות בצה"ל. במהלך המיון ייערכו בדיקות BMI (יחס גובה ומשקל) ובסופו תקבלו שאלונים שיבקשו מכן לדרג את תפקידי הלחימה לפי סדר העדיפויות שלכן. חשוב לציין שמיון לוחמות לא מונע או חוסם מכן מיונים לתפקידים אחרים.

יום סיירות - עכשיו גם לבנות

בנובמבר 2023 התקיים יום הסיירות הראשון לבנות. יום הסיירות לבנות היה זהה לזה של הבנים והתמקד במיון לשני תפקידים: לוחמות ביחידת החילוץ 669 ולוחמות סילוק פצצות ביחידת יהל"ם. אל המיונים הגיעו כ-140 מלש"ביות ו-17 מתוכן קיבלו זימוני למיוני המשך.


מדריך הלוחמות: תפקידים קרביים לבנות

קבלו רשימה של כל התפקידים הקרביים שפתוחים כיום לבנות, כולל מה עושות בכל תפקיד, מהם תנאי הקבלה ואילו מיונים תצטרכו לעבור בשביל להתקבל. 

לוחמת מג"ב

לוחמות מג"ב פזורות בכל רחבי הארץ ופועלות בעיקר באזורי התפר הרגישים של הקו הירוק. מטרת תפקידן היא לסכל פיגועים, לבצע פעולות שיטור ולשמור על הסדר הציבורי. במג"ב יש מגוון יחידות שבהן אפשר לשרת: פלוגות בט"ש (ביטחון שוטף), יחידות היסמ"ג (יחידות סיור משמר הגבול), ימ"ס (יחידת מסתערבים) והחטיבה הטקטית. תנאי הקבלה הבסיסיים עבור לוחמת מג"ב הם פרופיל 82 ומעלה ו-BMI של 32-17 (השיבוץ מותנה באישור יחידת ביטחון מידע של משטרת ישראל). בנות שעונות על דרישות התפקיד יצטרכו לעבור את מיון הלוחמות

חובלת

חובלות הן קצינות בחיל הים המשובצות לתפקידי פיקוד בסטי"לים, בספינות סיור ועוד. ההכשרה לתפקיד חובלת ארוכה מאוד וכוללת (תהיו איתנו): שלב בסיסי, שלב מתקדם, שלב אקדמיה, שלב ייעודי ושלב ייעודי שטח. לרשותכן עומדות שתי אפשרויות מיון לתפקיד: גדנ"ע חובלים או איתור קדם צבאי. לאחר מכן, השלב הבא יהיה לעבור בהצלחה את גיבוש החובלים. עוד לפני המיונים, אלו הם התנאים הסף הבסיסיים שתצטרכו כדי לקבל את ההזדמנות להתמיין: פרופיל צבאי 82 ומעלה, דפ"ר 60 ומעלה ו-BMI בטווח של 32-18.

חובלת אלופה

בפברואר 2024 קיבלה החובלת ע' דרגת סא"ל לאחר 104 ימי מילואים, ובכך הפכה לחובלת הראשונה בחיל הים בדרגה זו.

לוחמת הגנה אווירית

לוחמות ההגנה האווירית שומרות על הגבול האווירי של המדינה. הן חלק מהכוח שמפעיל את מערכת כיפת ברזל ומערכות יירוט אחרות במקרים של מתקפת טילים, והן אחראיות ליירט כל מטרה אווירית עוינת שחודרת אל גבול ישראל. אם אתן רוצות להתחיל תהליך מיון למערך הזה, אתן צריכות לדרג במנילה בעדיפות גבוהה את אשכול הלוחמות של זרוע היבשה, תחתיו נמצא מערך ההגנה האווירית. תנאי הקבלה של לוחמת הגנה אווירית הם פרופיל צבאי 72 ומעלה ו-BMI בטווח של 35-17. אם תימצאו מתאימות יהיה עליכן לעבור את מיון הלוחמות וריאיון התאמה ללחימה. בנוסף יהיה עליכן לבחור בשיבוץ בחיל האוויר בעדיפות גבוהה.

לוחמת חי"ר גבולות

חי"ר גבולות הם גדודי החי"ר המעורבים (בנים-בנות) של צה"ל. הגדודים מבצעים פעילויות מבצעיות, מארבים, מרדפים, שמירות, אבטחת יישובים וכל מה שנדרש כדי להגן על גבולות המדינה. יש חמישה גדודים שמתחלקים בין שתי חטיבות: פארן והבקעה. בחטיבת פארן יש שני גדודים: גדוד קרקל - שהפעילות בו היא בגבול מצרים; וגדוד ברדלס - ששומר על הביטחון השוטף בערבה. שני הגדודים האלה עוסקים, בין היתר, בסיכול הברחות סמים לאורך הגבול. בחטיבת הבקעה יש שלושה גדודים: גדוד אריות הירדן - שפועל בצפון בקעת הירדן, בעמק בית שאן ובגבול ירדן; גדוד לביא הבקעה - שפועל בדרום בקעת הירדן, ביריחו, בצפון ים המלח ובגבול ירדן; וגדוד פנתר - שפועל במרחב התפר בחטמ"ר אפרים. תנאי הקבלה הנדרשים הם פרופיל צבאי 72 ומעלה ו-BMI בטווח של 35-17. עם התנאים האלה תוכלו לעבור את מיון הלוחמות לפני הגיוס. השלב הבא יהיה השתתפות במכינה ממיינת של שבועיים, שמתקיימת לאחר הגיוס.

גם אם את לא רוצה לשרת בחי"ר גבולות - כדאי שתדעי

יש תפקידים קרביים לבנות שאפשר להגיע אליהם רק דרך מיון חי"ר גבולות, כמו לוחמות עוקץ ולוחמות טנקים. 

לוחמת טנקים

בשביל להגיע לתפקיד לוחמת טנקים תצטרכו להתחיל במסלול של לוחמת חי"ר גבולות בחטיבת פארן. אל הטנקים יגיעו הלוחמות שעומדות בתנאים הפיזיולוגיים הנדרשים, שהם גובה 1.65 ומעלה ומשקל 60 ק"ג ומעלה. כמו כן, נדרשת המלצת מפקדים. לוחמות הטנקים עוברות הכשרה מלאה בתפעול, בנהיגה ובירי בטנקים, ואז משתלבות בפעילות השוטפת בגזרה שבגבול מצרים. במלחמת חרבות ברזל הוקפצו לוחמות הטנקים אל יישובי הדרום ועשו היסטוריה כשהפכו לטנקיסטיות הראשונות שהשתתפו במלחמה. טנק אחד נשאר ליד גדר הרצועה הפרוצה ומנע ממחבלים נוספים להיכנס, שני טנקים אחרים המשיכו לקיבוץ חולית וטנק נוסף סייע ללוחמים בקרב בקיבוץ סופה.

לוחמת עוקץ

לוחמות עוקץ משתתפות בפעולות ובמבצעים מיוחדים המשלבים כלבים. זה אומר שכל לוחמת ביחידה מתאמנת, מוכשרת ופועלת עם כלב משלה, ויחד איתו הן עוברות את שירותן הצבאי. הפלוגה מצטרפת לכוחות נוספים הפרוסים בכל הגזרות בשטחי המדינה. בשביל להתקבל ליחידת עוקץ תצטרכו קודם כול פרופיל צבאי 82 ומעלה. שנית, יהיה עליכן לעבור כמה שלבי מיון, במסע מעט מפותל (אבל לגמרי שווה את זה): בשלב הראשון תצטרכו להתקבל לתפקיד לוחמת חי"ר גבולות. השלב הבא הוא בוחן כושר שמהווה תנאי סף להשתתפות בגיבוש ליחידה. השלב השלישי הוא השתתפות בגיבוש פיזי המתקיים במהלך הטירונות ונמשך יומיים. בשלב הסופי, אחרי הגיוס ליחידה, תצטרכו לעבור מיון פיזי נוסף ואחרון.

לוחמת יהל"ם

יהל"ם היא יחידה בחיל ההנדסה שהייעוד שלה הוא שימוש באמצעי הנדסה למשימות מיוחדות. יש ארבע פלגות שאליהן הלוחמות יכולות להשתבץ - לכל פלגה ייעוד ומשימה משלה: סמור - פלגת מנהרות ו"סליקים"; ס"פ - פלגת סילוק פצצות; יעל - מודיעין הנדסי, חומרי נפץ וחבלה; ומדרון מושלג - פלגה שמתמחה בפריצה למבנים בעזרת אמצעי הנדסה. המיונים נפתחו לבנות בנובמבר 2022, ותנאי הקבלה לתפקיד הם פרופיל צבאי 82 לפחות, ועמידה בכמה שלבי מיון, בדומה ללוחמות טנקים וללוחמות עוקץ: קבלה לתפקיד לוחמת חי"ר גבולות, בוחן כושר שמהווה תנאי סף להשתתפות בגיבוש ליחידה, השתתפות בגיבוש הפיזי (יומיים במהלך הטירונות), ולבסוף, אחרי הגיוס ליחידה, מיון פיזי אחרון. בשביל להתקבל לפלגת ס"פ, עליכן יהיה לעבור את יום הסיירות לבנות.

לוחמת חילוץ והצלה

לוחמות חילוץ והצלה משרתות תחת פיקוד העורף ותפקידן הוא להציל חיים, לחלץ אזרחים ולתת סיוע בשעת חירום. באירועי שגרה הלוחמות נמצאות באזורי יהודה ושומרון, שומרות על הגזרה, משתתפות במעצרים ומצטרפות לפעילויות של יחידות לוחמים (גדס"ר נח"ל למשל). באירועי חירום הלוחמות מבצעות פעולות מצילות חיים, כמו חילוץ לכודים במקרים של קריסת מבנים. תנאי הקבלה הם פרופיל צבאי 72 ומעלה, ו-BMI בטווח של 35-17. בעלות הנתונים המתאימים צריכות לעבור מיון לוחמות ולדרג את התפקיד גבוה בשאלון ההעדפות.

נשים לוחמות במלחמת חרבות ברזל

עפ פרוץ מלחמת חרבות ברזל, עלה אחוז הבנות שמבקשות להתנדב לקרבי ל-12%. זה אומר שכרגע קיים ביקוש של יותר מ-100% לכל התפקידים הקרביים לבנות.

לוחמת סנפיר

לוחמות סנפיר מגינות על הגבולות הימיים ועל המתקנים האסטרטגיים של מדינת ישראל. הן מאבטחות את הגבולות בשגרה ובחירום, מבצעות סיורים ימיים ובודקות סחורות של אוניות זרות כדי לשלול הברחת ציוד מטעם גורמים עוינים אל שטח המדינה. לוחמות סנפיר עוברות קורס של ארבעה חודשים שכולל תכנים בתחומי צלילה ולוחמה בטרור, ומוכשרות לפעול בפעולות הגנה ביבשה, בים ומתחת לים. תנאי הקבלה הם פרופיל צבאי של 72 ומעלה. המיונים ללוחמת ספיר מתחילים במיון מקוון ללוחמת ימית / סנפיר-ילת"ם. מי שתעבור את המיון המקוון בתוצאת סנפיר-ילת"ם, תקבל זימון לגיבוש סנפיר, שהוא המיון הפיזי.

לוחמת תותחנים

הלוחמות בתותחנים מוכשרות לתפעל את האמצעים המיוחדים (והעוצמתיים, יש לומר) שיש בחיל התותחנים: רקטות, תותחים, מל"טים ועוד, לפי המערך שאליו הן שייכות. בזמן שגרה, הפעילות של חיל התותחנים דומה לשגרה של גדוד חי"ר סטנדרטי. ההבדל הוא שהכלים של התותחנים פזורים באופן תמידי בגזרה שלהם ותופסים "קו כחול" - כלומר, מוכנים להפעלה בכל רגע במידת הצורך. בשביל להתקבל לחיל התותחנים תצטרכו פרופיל צבאי של לפחות 72, BMI בטווח של 35-17 ולעבור מיון לוחמות.

לוחמת ביחידת החילוץ וההצלה 669

בנובמבר 2023, בזמן מלחמת חרבות ברזל, התגייסו שתי הלוחמות הראשונות ליחידת החילוץ וההצלה 669. הן התחילו במסלול הכשרה שאורך שנה ושמונה חודשים, ואם יסיימו אותו בהצלחה - יהפכו ללוחמות הראשונות ביחידה 669. יחידה זו מורכבת מלוחמים שמשימתם העיקרית היא חילוצים מורכבים, פינוי פצועים בשטחי אויב, ולעיתים גם חילוץ אזרחים בשטחי המדינה. הלוחמים ביחידה זו מוכשרים להגיב במהירות (במעברים מהירים משגרה לחירום), להעניק טיפול ראשוני מציל חיים, לבצע חילוץ מוטס, לרדת לזירות בעזרת חבלים ועוד. 

תפקידים דומים שיכולים לעניין אותך
מדריכת תותחנים  |  מדריכת חי"ר  |  מדריכת שריון 

מחפשת תפקיד אחר? נסי כאן
אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.