יום המיון - אילו מבחנים הצפויים בו ומה הם כוללים?

יום המיון כולל סוגים שונים של מבחנים, כגון מבחנים פסיכוטכניים, דינמיקה קבוצתית, ריאיון אישי ומבחני אמינות. ימי המיון משתנים באורכם ובהרכב המבחנים המופיע בהם בהתאם לדרישות המעסיקים הפוטנציאלים ובהתאם לדרישות התפקיד שעבורו נערך יום המיון. כלומר, לנבחנים המתמודדים על תפקיד טלר בבנק יוצגו מבחנים שונים מאלה שיוצגו לנבחנים המתמודדים על תפקיד טכנאי מעבדה - זאת משום ההבדלים הברורים באופי התפקידים ובדרישותיהם. 

ביום המיון תעברו 4 או 5 תחנות שיכללו את המבחנים הבאים:

  • מבחנים פסיכוטכניים - חלק זה של היום אורך לרוב בין שעה וחצי לשלוש שעות. המבחנים הם מבחנים ממוחשבים המשתנים מעט מתפקיד לתפקיד, ומותאמים לכישורים הנדרשים לפי התיאור שניתן על ידי המעסיק הפוטנציאלי. המבחנים הנפוצים בחלק זה הם מבחנים כמותיים מילוליים ולוגיים, מבחני צורות ועוד. לרוב, המבחנים הפסיכוטכניים מוגבלים בזמן, לכן יש לתכנן עוד בשלב ההוראות כמה זמן נקדיש לכל שאלה. חשוב לקרוא את ההוראות היטב, לוודא שהן מובנות ורק אז להתחיל במבחן. 

 

  • מבחן אמינות - מבחן מאתגר הבודק יושרה ואמינות במספר תחומים (מוסר עבודה, יחסים בין-אישיים, רישום פלילי, צריכת סמים ועוד). המבחן נועד לסייע למעסיקים לאתר אצל מועמדים דפוסים והתנהגויות לא-רצויות שעשויים לפגוע הן בתפקודם בעבודה והן בארגון כולו. המבחן מורכב מהיגדים ומשאלות אישיות, ובמהלכו עולות התראות שנועדו ליצור לחץ על הנבחן (הודעות על מענה איטי מדי, על רמת אמינות נמוכה בתשובות וכדומה). הכנה מוקדמת תסייע לכם להתמודד עם השאלות במבחן ולדעת כיצד לענות עליהן נכונה.

 

  • מבחני אישיות - בחלק זה של היום, המועמד יידרש לענות על מבחני אישיות שונים, חלקם ממוחשבים וחלקם בכתב. המבחנים עשויים לכלול שאלון אישי, השלמת משפטים, ציורים, מבחן אמינות ועוד. יש לענות על השאלונים ברצינות ולהקדיש להם את הזמן הראוי, אך יש להקפיד לא להתעכב יתר על המידה.

 

  • דינמיקה קבוצתית - חלק זה של היום אורך בין שעה לשעתיים. במהלך התרגיל יינתנו משימות אישיות וקבוצתיות. בתרגיל זה בוחנים בין היתר יכולות כגון: עבודת צוות, ביטחון עצמי, תפקוד בתנאי לחץ ועוד. ההכנה לדינמיקה הקבוצתית היא קריטית, מכיוון שדווקא בחלק זה מרבית האנשים מתקשים להצליח ולהרשים.

 

  • ריאיון אישי - הריאיון אורך לרוב בין חצי שעה לשעה. הריאיון נערך מול פסיכולוג, וכולל שאלות לגבי עברו המקצועי והאישי של המרואיין, ושאלות יותר ספציפיות כמו התמודדות עם משברים וכד'. יש למועמדים נטייה לשים משקל רב על הראיון, יותר מאשר על שאר חלקי היום, אך במציאות אין זה המצב כלל, לראיון משקל זהה לשאר החלקים. 

 

  • מבחן דואר נכנס - חלק זה של היום אורך בין חצי שעה לשעה, והוא מיועד רק למי שמועמדים לתפקידים ניהוליים או לתפקידים שיש להם פוטנציאל ניהולי. זהו תרגיל חשוב שבודק את היכולת של המועמד להתמודד עם מגוון רחב של משימות בו בזמן, תוך כדי תעדוף נכון של מצבים וקבלת החלטות לאורך כל הדרך, ובוחן את היכולות הניהוליות של המועמד, ניהול הזמן, חלוקת קשב וכושר הארגון בתנאי לחץ.  

 

הכירו את המבחנים לפני יום המיון והגיעו מוכנים


למה חשוב להצטיין במבחני המיון ולא רק לעבור אותם?

רבים מהנבחנים במכוני המיון חושבים שדי בציון עובר כדי להתקבל לתפקיד או לארגון שאליהם הם מתמיינים. למען האמת, זה לא מדויק. ברוב המבחנים קבלת ציון עובר היא תנאי סף לקבלת התפקיד, ומכאן שציון שכזה לא בהכרח יספיק כדי שתתקבלו לתפקיד. אם אתם באמת מעוניינים בתפקיד ורוצים להגדיל את סיכוייכם להתקבל אליו, עליכם להתבלט ולהצטיין!


התנסו בשאלות פסיכוטכניות לדוגמה 

הסקה כמותית 

 

אנלוגיות

מצאו את צמד המילים המקיים את אותו הקשר המופיע בשאלה.

 כלי רכב : אופנוע

 1. פרח : עץ
 2. כיסא : ארון
 3. בגד : חולצה
 4. בית : גן

פתרון והסבר

התשובה הנכונה היא תשובה מספר 3 - אופנוע הוא סוג של כלי רכב, כפי שחולצה היא סוג של בגד. 

 שאלות מסוג אנלוגיות עוסקות בקשר הלוגי המתקיים בין שתי המילים. כדי לפתור את השאלה, עלינו לזהות את הקשר הלוגי הקיים בין שתי המילים המוצגות, ולאתר אותו באחת מהאפשרויות המוצעות בתשובות.

מטריצות

מצאו את החלק החסר בציור.

 

פתרון שאלה לדוגמא, מבחן פסיכוטכני מכון אחד לאחד, מטריצות

 

שאלת מטריצות שטיחים, מבחן לדוגמא, מיונים במכון אחד לאחד

 

פתרון והסבר

עלינו לזהות את החלק החסר. לשם כך, נחפש אלמנטים בולטים המופיעים בשטיח, שבהכרח יופיעו בתשובה הנכונה. מהתבוננות בתמונה המלאה אפשר לראות שבחלק החסר יופיעו שלושה קווים אלכסונים ומקבילים העוברים מהצד השמאלי העליון אל הצד הימני התחתון. נוסף על כך, יופיעו חלקי המעויינים החתוכים המופיעים גם בתמונה המלאה. 

לאחר שזיהינו את כל החלקים החסרים, נבין שהתשובה הנכונה היא תשובה מספר 1.

 

המשיכו להתנסות בכל סוגי השאלות שבמבחן


מה להביא ליום המיון?

יש להגיע למבחן עם תעודת זהות. רצוי גם להביא כריך ובקבוק מים.


מבחנים פסיכוטכניים חינם להדפסה

הכנו עבורכם קובצי תרגול חינמיים למבחנים. לחצו על הקישורים הבאים:


מה עושים אחרי שמסיימים את תהליך האבחון?

בסיום תהליך המיון ניתן ומומלץ ליצור קשר עם מכון אחד לאחד (AKT) ולבקש להגיע לראות את חוות הדעת שנכתבה על ידי הפסיכולוגית ואשר משקללת את כל חלקי יום האבחון. זוהי הזדמנות נהדרת ללמוד על עצמכם ועל תפקודכם ביום המיון.


על אודות מכון אחד לאחד (AKT)

חברת אחד לאחד (AKT) הינה חברה העוסקת במתן פתרונות למשאבי אנוש מסוגים שונים. החברה עוסקת בייעוץ ארגוני ואסטרטגי, מתמחה במיזוגים ורכישות ועוסקת בהערכת בכירים, בניית מערכי תגמול עובדים והטמעה של טכנולוגיות. בנוסף, מספקת החברה שירותים של אבחון, מיון וגיוס עובדים - הן כמכון מיון המספק שירותי מיקור חוץ עבור חברות והן בביצוע מרכזי הערכה בחברות שונות. 

בין לקוחות החברה נמצאים ארגונים ישראלים מובילים רבים, ביניהם חברות גדולות ומוכרות כגון: בנקים שונים (בנק לאומי, בנק דיסקונט, בנק מזרחי-טפחות, הבנק הבינלאומי, בנק אוצר החייל ועוד), ישראכרט, לאומי קארד, הפניקס, מנורה מבטחים, טבע, כיל, ברום, רותם אמפרט, מפעלי ים המלח, מכתשים אגן, תעשייה אווירית, חבר הון אנושי, ORS משאבי אנוש, Manpower, שטראוס מים, אלקטרה, דלק, טיב טעם, מכון ויצמן למדע, אוניברסיטת בן גוריון, אוניברסיטאות ומכללות נוספות ועוד רבים נוספים.

לחברת אחד לאחד שני סניפים, כשהראשי נמצא בבני ברק והשני בבאר שבע. החברה שמה דגש על התאמה תרבותית של המועמד לארגון וחשה מחויבת לכך שיום האבחון יהיה חוויה חיובית עבור המועמד. במסגרת גישה זו הם עורכים גם מבחנים ברוסית ובאנגלית, בהתאם להנחיות המעסיק כמובן.

 

 

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.