מומחיות העבודה של מכון נועם

 

מאיה

מרכזת את כל הנתונים והמידע בנוגע לתהליכי המיון בשוק העבודה. מסייעת למחלקת פיתוח להתאים את ההכנות לצורכי הלקוחות ולמבחני המיון. בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ומנהל עסקים מאוניברסיטת בן גוריון וסטודנטית ללימודי פסיכותרפיה. 

 

נטשה

בעלת תואר שני במדעי הניהול עם התמחות בהתנהגות ארגונית מאוניברסיטת תל אביב. בעלת ניסיון עשיר בעבודה חינוכית עם אוכלוסיות מגוונות - הדרכה, ליווי וייעוץ, וכן בהנחיית קבוצות. מטפלת מוסמכת LI - CBT. עובדת במכון נועם כ-9 שנים.

מאז ומעולם הציג תחום מבחני המיון בעולם התעסוקה דרישות גבוהות ומשתנות. כעת, בעידן הנוכחי, הדרישות והתנאים משתנים תדיר והתמודדות איתם מהווה אתגר של ממש. הקשר הרציף אתכם, המועמדים, מסייע לנו לקבל את המידע העדכני ביותר בנוגע למבחנים, לערוך מחקר מקיף על התחום המתפתח ולהתאים את ההכנות שלנו לדרישות החדשות והמשתנות שהתקופה הנוכחית מכתיבה.

תחום העבודה - עמודי המידע הנבחרים


שאלות נפוצות

שאלות כלליות

כיצד יתבצעו המבחנים הממוחשבים במכון המיון?

המבחנים הפסיכוטכניים הממוחשבים כוללים פרקים בתחומים שונים, כגון התחום הכמותי, המילולי והצורני. בתחילת כל פרק, יופיע מסך הוראות מפורט וכן מספר השאלות הכלולות בפרק או במבחן כולו. 

המעבר בין הפרקים יתבצע באופן אוטומטי או בלחיצה על כפתור "המשך". 

האם כדאי לנחש את התשובה אם לא יודעים מהי?
באופן כללי, מומלץ לנחש את התשובה, ולא להשאיר שאלה ללא מענה. ברוב מבחני המיון, תשובות שגויות לא יגררו הורדת ניקוד (מלבד במבחני הדפ"ר למשטרה), ולכן מומלץ לנחש ולהרוויח את הסיכוי לענות נכונה. 
אם במבחן שבו אתם נבחנים יורדו נקודות בגין תשובות שגויות או כאלה שנותרו ללא מענה, תופיע הודעה מפורשת על כך במסך ההוראות שבתחילת כל פרק או בתחילת המבחן.
האם אפשר להשתמש בדפי טיוטה או במחשבון במהלך המבחן?

השימוש בדפי טיוטה לצורך עריכת חישובים במהלך המבחן מותר לרוב. עם זאת, השימוש במחשבון אסור בדרך כלל, למעט במקרים שבהם התקבל אישור על כך בעקבות הקלות במבחן. 

בכל אופן, מומלץ מאוד לקרוא בעיון את ההוראות המדויקות בנוגע לשימוש בחומרי העזר המותרים במבחן.

עבר שבוע ממועד המבחן ועדיין לא קיבלתי תשובות ממכון המיון. האם נכשלתי?

אין קשר בין משך הזמן עד לקבלת תוצאות ההחלטה ובין הצלחה במבחן. מכוני המיון מעבירים את תוצאות המבחן למעסיקים הפוטנציאליים תוך 7-3 ימי עסקים. החלטת המעסיקים לוקחת גם היא מספר ימים, עד להודעה הסופית. 

האם אוכל לעיין בתוצאות המבחן ולערער עליהן?

בהחלט. הנחייה משנת 2012 מחייבת את מכוני המיון השונים לאפשר למועמדים לעיין במידע שנאסף לגביהם במבחני המיון, לרבות בחוות הדעת המקצועיות.

לאחר העיון בתוצאות המבחן תעמוד לרשותכם הזכות לערער על תוצאות המבחן על פי הנחיות מכון המיון שבו נבחנתם.

כיצד מתבצע חישוב הציון הסופי ביום המיון?

הציון הסופי מורכב מציוני כל שלבי המיון שעברתם. לכל שלב ציון בעל משקל שונה ולכל ציון יש השפעה על הציון הסופי והכולל. 

אושרו לי הקלות. האם יתחשבו בהן במכון המיון?

מכוני המיון השונים מסייעים לנבחנים השונים, ומבצעים התאמות שונות במבחני המיון בהתאם ללקויות הלמידה המאובחנות. כל זאת בתנאי שכל המסמכים והאישורים הרלוונטיים יוגשו טרם מועד המבחן (בהתאם לדרישות מכון המיון). 

עם תחילת יום המיון מומלץ לגשת למאבחנות, להצהיר על ההקלות שלהן אתם זכאים ולהציג את האישורים הנדרשים, כדי לוודא את קבלת התנאים שלהם אתם זכאים במבחן. יש לציין שהתאמת ההקלות נתונה לשיקול דעתו של המכון הממיין. 

האם דרגת הקושי של השאלות במבחן גבוהה לאורך המבחן כולו?

לא בהכרח. השאלות ברוב מבחני המיון מופיעות בדרגת קושי עולה.

עם זאת, ישנם מבחני מיון שבהם מונהגת השיטה האדפטיבית - שיטה המאפשרת למבחן להפוך למותאם לרמתו של הנבחן ולשאלות המופיעות בו להופיע בדרגת קושי עולה לפי יכולתו האישית של הנבחן, כמו לדוגמה מבחן פסיפס.

מבחני המיון למשטרה

מהו תהליך המיון למשטרה?

לאחר הגשת טופס המועמדות המקוון באתר משטרת ישראל, תזומנו לתהליך מיון הכולל מספר שלבים:

  1. הגשת טופס מועמדות מקוון באתר המשטרה
  2. יום מיון הכולל מבחנים פסיכוטכניים ממוחשבים, ריאיון אישי ובדיקה רפואית
  3. מרכז הערכה הכולל מגוון משימות אישיות וקבוצתיות, וכן מבחן כושר
  4. שיחת התאמה תעסוקתית וסיווג בטחוני

מועמדים שיעברו את כל שלבי המיון יזומנו אל לשכת הגיוס. 

מהי רמת הקושי הצפויה במבחני הדפ"ר במשטרה?

רמת הקושי במבחני הדפ"ר עולה ככל שהמבחן מתקדם. מומלץ לקרוא את הוראות המבחן היטב ולהתייחס לשעון בכל רגע נתון. חשוב לשים לב לזמן המוקצב לכל מבחן בנפרד. 

האם כדאי לנחש את התשובות במבחן הדפ"ר במקרה שלא יודעים מהי התשובה הנכונה?

במבחני הדפ"ר המשטרתיים יורדו נקודות בגין תשובות שגויות. מסיבה זו לא מומלץ לנחש את התשובה מבלי שתוכלו לפסול לפחות 2 מהתשובות האפשריות המוצגות לפניכם. 

איך מחושב הציון במבחן הדפ"ר?

בשונה ממבחנים אחרים, שבהם מחושב הציון על ידי הורדת נקודות בגין כל תשובה שגויה, במבחן הדפ"ר המשטרתי החישוב נעשה באופן שונה, שאף מיטיב עם הנבחנים.

במבחן זה אוספים את מספר התשובות השגויות, ומחלקים במספר אפשרויות התשובה שהיה קיים בכל שאלה (למשל, 4). את המספר שהתקבל מחסירים ממספר התשובות הנכונות שעניתם, ומקבלים את הציון הסופי. 

נכשלתי במבחן הדפ"ר, מתי אוכל לגשת שוב?

אפשר לגשת למבחן הדפ"ר כל שנה, שלוש פעמים לכל היותר. 

אם לא עברתם את שלב הגיבושון, תוכלו לגשת שוב לאחר שחלפו שלוש שנים ממועד הגיבושון שבו נכשלתם. 

 מבחני המיון לנציבות שירות המדינה

איך אדע איזו ערכת הכנה מתאימה לי?

בזימון למבחני המיון שתקבלו יצויינו המכרז והדירוג (מח"ר או מנהלי) שאליהם משתייך התפקיד. עליכם לרכוש את הערכה המתאימה הן לדירוג והן למכרז שעליו אתם מתמודדים. מהו מבנה תהליך המיון לנציבות שירות המדינה?

תהליך המיון לתפקידים השונים בנציבות שירות המדינה מורכב מ-3 שלבים: 

שלב א' - שלב האבחון הקוגניטיבי - שלב זה כולל סדרה של מבחנים פסיכוטכניים שונים, כגון מבחנים מילוליים, כמותיים וצורניים. לעיתים יכלול שלב זה גם מבחן מקצועי בהתאם לדרישות התפקיד.

שלב ב' - שלב האבחון ההתנהגותי - שלב זה כולל מבחנים ושאלונים שונים, כגון שאלון אישיות ממוחשב, שאלון ביוגרפי, משימות כתיבה וריאיון אישי עם פסיכולוג מטעם מכון המיון. 

שלב ג' - ועדת בוחנים - הוועדה מורכבת ממספר בוחנים בתחום המקצועי שאליו משתייך התפקיד שאליו אתם מתמיינים. הבוחנים ישאלו אתכם שאלות מקצועיות שונות מתחום העיסוק שלכם ויעריכו את מידת ההתאמה שלכם לתפקיד. 

כיצד מחושב הציון הסופי בתהליך המיון לתפקידים השונים בנציבות שירות המדינה?

הציונים הסופיים במיונים לתפקידים השונים בנציבות שירות המדינה נקבעים בתום כל שלבי המיון ולאחר שכל הנבחנים סיימו להיבחן בהם. לאחר קבלת הציונים ייקבע חתך הציונים, שיגדיר מהו ציון הסף למעבר לשלב המיונים הבא. ציון החתך משתנה ממכרז למכרז. הציון הסופי שתקבלו הוא ציון אישי המחושב על פי ביצועיכם בכל המבחנים שבהם נבחנתם. 

מהי רמת הקושי הצפויה במבחני המיון לנציבות שירות המדינה?

רמת הקושי במבחני המיון לנציבות שירות המדינה משתנה בהתאם לתפקיד שאליו אתם מתמיינים. אם הגשתם מועמדות למספר מכרזים במקביל, ייתכן שתיבחנו בסט מבחנים גדול יותר שיכיל שאלות בדרגות קושי שונות.

 

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.