מאבחנת פסיכוטכנית - מה זה אומר?

תפקידן של מאבחנות פסיכוטכניות (ותחת המטרייה הזאת אנחנו מכניסים גם את המראיינות - תכף נדבר על ההבדל בין התפקידים) הוא לעזור בקביעת הנתונים האישיים של כל מועמד ומועמדת לשירות הביטחון במעמד הצו הראשון. הן עושות את זה באמצעות מבחנים פסיכוטכניים וראיונות אישיים, שנערכים במהלך הצו הראשון של המלש"בים (אם כבר עברתן את הצו הראשון, גם אתן פגשתן את המאבחנות!).

המאבחנות נפגשות עם כל רובדי האוכלוסייה, ובהתבסס על הכשרה מקצועית שעברו לאחר הגיוס, מנתחות את האישיות, את תכונות האופי ואת מידת התאמתם של המלש"בים לתפקידי לוחמה ולתפקידים אחרים. המאבחנות גם אחראיות על עריכת מבחנים פסיכוטכניים ומבחני עברית. הן צריכות לשלוט בחומר מקצועי ופסיכולוגי רגיש ולהיות בעלות יחסי אנוש מעולים.


איך מתקבלות לתפקיד מאבחנת פסיכוטכנית?

1. עמידה בתנאי הסף

כדי לקבל זימון למיונים אתן צריכות לעמוד בתנאי הסף הבאים:

 • פרופיל רפואי 25 ומעלה
 • ציון דפ"ר 60 ומעלה
 • ציוני יום המא"ה:
  • בגרות ובשלות - 3 ומעלה
  • השקעה והתמדה - 3 ומעלה
  • קשב - 3 ומעלה
  • ניהול וארגון - 3 ומעלה
  • עיבוד מידע - 3 ומעלה  


אם אתן עומדות בתנאי הסף, יש סיכוי ממש טוב שתקבלו זימונים למיונים. כדי להגדיל את הסיכויים, כדאי לדרג גבוה את התפקיד בשאלון ההעדפות.

2. מעבר בהצלחה של המיונים לתפקיד

המיונים לתפקיד מורכבים משני ימי מיון. יום המיון הראשון הוא מקוון, והוא מורכב משלושה חלקים:

 • כנס בזום - יום המיונים נפתח בהרצאת זום (הנוכחות חובה). בהרצאה זו תקבלו הסברים על המערך הפסיכוטכני ועל הליך המיון שאתן צפויות לעבור. חשוב לוודא שאתן נמצאות בחדר שקט וללא הסחות דעת, ושיש לכן קליטת אינטרנט טובה.
 • ריאיון אישי - הריאיון האישי הוא ריאיון מקוון שנערך מול פסיכולוג או פסיכולוגית. מטרת הריאיון היא להכיר אתכן ברמה האישית, להעריך את היכולת שלכן להתמודד עם אתגרים ועם משברים וכך בעצם לבחון את התאמתכן לתפקיד. 
 • ריאיון מקצועי - בריאיון המקצועי תישאלו על המוטיבציה שלכן לתפקיד, על תכונות אישיותיות שיכולות לתרום לכן בתפקיד ועוד. אתן עשויות גם להישאל שאלות הנוגעות לתחומי העניין שלכן, משפחה, חברים, לימודים, תוכניות לעתיד ועוד.

 

הגיעו מוכנות לריאיון האישי והמקצועי

יום המיון השני הוא פרונטלי, ונערך לרוב במדור הפסיכוטכני של מחנה דורי (בסיס תל השומר). הוא יכול גם להתקיים בלשכות הגיוס בחיפה ובבאר שבע. ביום המיון הזה יש שלב אחד:

 • סימולציה - במסגרת הסימולציה יבקשו מכן לראיין אדם מהמערך הפסיכוטכני שמשחק מלש"ב עם רקע מורכב. בסיום הסימולציה, יבקשו מכן להעריך אם המלש"ב יכול להתגייס ללוחמה. המטרה כאן היא לבחון איך אתן מתמודדות עם האתגר, איך הכישורים הבין-אישיים שלכן באים לידי ביטוי והאם יש בידיכן את הכלים להעריך נכונה את הסיטואציה. 

 

יום המיון מסתיים בדרך כלל עד השעה 16:00. אל תשכחו להביא איתכן תעודה מזהה, את הזימון למיונים, אוכל ושתייה. את התשובות תקבלו עד שלושה שבועות לאחר המיונים.


קורס מאבחנות פסיכוטכניות - מסלול ההכשרה לתפקיד 

נתחיל ממש מהגיוס: למערך הפסיכוטני יש שלושה מחזורי גיוס - באוגוסט, בדצמבר ובאפריל. מייד אחרי הבקו"ם תמשיכו לטירונות 02 - טירונות כלל צה"לית שאורכת בין שבועיים לשלושה שבועות.

אחרי הטירונות מגיע השלב של ההכשרה מקצועית, שנמשך חמישה חודשים. במהלך קורס ההכשרה תעברו שיעורים תיאורטיים שעוסקים בתפקיד, וכן תשתתפו גם בהרצאות חוץ מעניינות. כך תלמדו לזהות יסודות של תכונות אופי בעייתיות, פתולוגיות נפשיות וסימפטומים שונים, וכן כיצד לגשת לאוכלוסיות השונות שתפגשו בשירות.

לצד השיעורים התיאורטיים תהיה לכן גם התנסות מעשית. אתן תגיעו ליחידות ולמוצבים בכל רחבי הארץ, תכירו את שגרת החיים של החיילים בגדודים, תפגשו שכבות שונות באוכלוסייה ותתבקשו לראיין את החיילים. מאחר שבמסגרת התפקיד מראיינים גם אוכלוסייה קשה יותר, כמו אוכלוסייה עבריינית, בהכשרה תבקרו גם בבסיסי כליאה צבאיים ואזרחיים ותתנסו בקיום ראיונות עם אוכלוסייה זו. 

זה זמן טוב לציין שתפקיד המאבחנת נחלק לשתי התמחויות עיקריות - ריאיון אישי ואבחון פסיכוטכני, ולפי הביצועים שלכן בקורס יוחלט אם לשבץ אתכן לתפקיד מאבחנת או לתפקיד מראיינת:

 • מאבחנות פסיכוטכניות: מעבירות את המבחנים פסיכוטכניים, משגיחות על המלש"בים בזמן המבחן ועורכות את תהליך אימות הנתונים. בנוסף, הן מבצעות מבחני עברית למלש"בים שעברית היא לא שפת האם שלהם, ומטפלות במלש"בים עם ליקויי למידה.
 • מראיינות: עורכות את הראיונות האישיים למלש"בים במהלך הצו הראשון. 

 

תפקידים נוספים שיכולים לעניין אתכן
מאבחנת מדעי ההתנהגות | מש"קית ת"ש | מש"קית חינוך

ולסיום - הפרטים הקטנים (והחשובים)  

 • איפה משרתות?

מאבחנות פסיכוטכניות ומראיינות משרתות באחת מלשכות הגיוס ברחבי הארץ - לשכת גיוס תל השומר, לשכת גיוס חיפה, ירושלים, טבריה או באר שבע. השירות הוא במתכונת של בסיס פתוח (זה אומר שבסיום יום העבודה תחזרו הביתה). אם השיבוץ שלכן רחוק ממקום מגוריכן, ייתכן שתקבלו הלנה בבית החייל הקרוב ללשכה. 

 • מהם תנאי השירות?

כמו שאמרנו, השירות הוא במתכונת של יומיות, ולרוב תסיימו את היום עד השעה 17:00. כל מראיינת מבצעת חמישה ראיונות ביום. מדי פעם תצטרכו גם לעשות תורנויות למיניהן כמו תורנויות בלשכה.

 • האם יש אפשרויות קידום?

בהמשך השירות תוכלו להתקדם לתפקידי פיקוד בלשכת הגיוס או הדרכה בקורס, להצטרף לצוות המקצועי שאמון על פיתוח החומר המקצועי שהתפקיד מתבסס עליו או לצאת לקצונה.


רוצות להגיע מוכנות למיונים? 

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
תודה שפנית אלינו!
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.