כל עבודה בהישג ידך
 

מבנה הבחינה הפסיכומטרית

מה כוללת הבחינה הפסיכומטרית? מדוע בחלק מן המקרים כוללת הבחינה שלושה פרקים כמותיים, ובמקרים אחרים רק שניים? כמה זמן אורכת הבחינה? אנחנו כאן עם התשובות.


בבחינה הפסיכומטרית החל מאוקטובר 2012 ישנם 9 פרקי בחינה. הפרק הראשון הינו מטלת כתיבה אשר מהווה 25% מציון החלק המילולי. 8 הפרקים הנוספים הם חשיבה כמותית, חשיבה מילולית ואנגלית, כאשר הפרקים המילוליים והכמותיים מהווים כל אחד 40% מהציון הכולל ואילו פרקי האנגלית מהווים 20%. השאלות בבחינה הן רב ברירתיות וכוללות מספר סוגי שאלות, בכל אחד מהתחומים. בעוד שמטלת הכתיבה תמיד תופיע בתחילת הבחינה שאר הפרקים מופיעים בצורה אקראית. לכל הפרקים למעט מטלת הכתיבה מוקצב זמן של 20 דקות ואילו למטלת הכתיבה חצי שעה. בסך הכל, הבחינה הפסיכומטרית נמשכת 190 דקות.

פרק הפיילוט בפסיכומטרי 

במהלך הבחינה עצמה יופיעו שני פרקים ניסיוניים שנועדו לצורך בדיקה פנימית של המרכז הארצי לבחינות והערכה. לא תוכלו לדעת אילו פרקים שימשו כפרקי פיילוט. למעשה, בכל מועד מופיעים פרקי פיילוט בכל אחד משלושת התחומים, אולם הם שונים מנבחן לנבחן.

שימו לב! למרות שתצטרכו לפתור 8 פרקים בבחינה, רק שישה מתוכם משמשים בפועל לקביעת הציון.

זיהוי הפיילוט בפסיכומטרי

עשו טובה לעצמכם ואל תהמרו על ציון הפסיכומטרי! התייחסו לכל שמונת הפרקים בבחינה באותה מידה של רצינות. לא באמת ניתן לנחש מהו פרק פיילוט ומהו פרק "אמת" ולכן אם תחליטו לוותר מראש על פרק משום שהוא נראה לכם שונה ויתברר שהוא פרק "אמת" תאבדו נקודות רבות מציונכם!

מה פסיכומטרי בודק?

על פי פרסומי המרכז הארצי לבחינות והערכה, הבחינה הפסיכומטרית בודקת את הכישורים הבאים:

  • פרקי החשיבה הכמותית בודקים את היכולת להשתמש במספרים ובמונחים מתמטיים על מנת לפתור בעיות כמותיות, והיכולת לנתח נתונים המוצגים בצורות גרפית, כמו טבלאות או תרשימים. למדו עוד על פרק החשיבה הכמותית בפסיכומטרי.

  • פרקי החשיבה המילולית בודקים עושר לשוני, כישורים לוגיים, היכולת לחשוב בבהירות ובצורה מסודרת, יכולת לעבוד במהירות ובשיטתיות וניתוח והבנה של קטעי קריאה מורכבים. למדו עוד על פרק החשיבה המילולית בפסיכומטרי.

  • פרקי האנגלית בוחנים את השליטה בשפה האנגלית – עושר אוצר המילים באנגלית והיכולת לקרוא טקסטים ברמה אקדמית ולהבינם – ושל כישורים לוגיים וכישורי הבנה והסקה. אם תצליחו להגיע לרמת פטור בבחינה, תחסכו לעצמם קורסי אנגלית במסגרת הלימודים האקדמיים. למדו עוד על פרקי האנגלית בפסיכומטרי.

רמת הקושי בפסיכומטרי

רמות קושי בבחינה מגוונות. ישנן שאלות קלות, שאלות בינוניות ושאלות קשות עד קשות מאוד. בהתאם לכך חלק מהשאלות מצריכות זמן קצר וחלק זמן ארוך יותר. 

השאלות מסודרות לפי רמת קושי עולה, למעט בשאלות הבנת הנקרא בעברית ובאנגלית, אשר מסודרות לפי סדר הופעת התשובה בקטע. למשל, את פרקי החשיבה הכמותית ניתן לחלק לארבע רמות קושי: שאלות 1-5 רמה 1, שאלות 5-10 רמה 2, שאלות 10-15 רמה 3, ושאלות 15-20 רמה 4.↑ לראש העמוד


לימדו עוד על:

הכנה לפסיכומטרי

תרגול פסיכומטרי אונליין

הפרק הכמותי 
הפרק המילולי
מבחן פסיכומטרי לדוגמא חינם


לתיאום קורס הכנה במכון נועם

צלצל/י 03-53-77-361
או כתבו לנו info@machon-noam.co.il

03-53-77-361
*
קליק ונתקשר

קנו הכנה אונליין
הכנה לכתיבת חיבורהכנה לפרק הכמותי
הכנה לפרק האנגלית
לכל ערכות התרגול לפסיכומטרי
תרגול סימולציות אונליין
לכל ערכות התרגול למפע"ם
תרגול מבואות וסימולציות אונליין
התמודדות עם חרדת בחינות


מבחני דוגמא בחינם
מבחן פסיכומטרי לדוגמא
אנגלית בפסיכומטרי לדוגמא


ממליצים
"ברצוני להודות לכם על המקצועיות, האדיבות והמסירות שלכם לאורך החודשיים האחרונים, על ההערות הבונות, המקצועיות והמעשירות."
חיה, אפריל 2017, כתיבת חיבור פסיכומטרי
"באמת שזכיתי במורה מדהים שהצליח ללמד אותי מעבר לשפה האנגלית, גם להאמין בעצמי וביכולות שלי יותר. תודה על העזרה והתמיכה לכל אורך הדרך, על הפרגון והעידוד גם בכיתה וגם במיילים!!!"
קורס אמי"ר במכון נועם, אוקטובר 2016


מידע כללי
עזרה
מוצרים נבחרים
מבחנים בחינם
שותפויות ועסקי


 
Created by red-id