רגע, אז למה אמרו לי שאין מועד ב' למבחן הדפ"ר?

לפני שנתחיל, חשוב לזכור שלא כל אחד מקבל הזדמנות לשפר את הציון במבחן הדפ"ר. למעשה, רוב המלש"בים יעברו את המבחן במהלך הצו הראשון, יקבלו את ציון הדפ"ר כמה ימים לאחר מכן וימשיכו הלאה. 

בניגוד למבחני הבגרות, שבהם ניתן לגשת למועד ב' בקלות רבה ומכל סיבה שהיא, מבחן דפ"ר חוזר נועד לאפשר שיפור בציון רק למלש"בים שערערו והוכיחו כי ציון הדפ"ר שלהם נפגע שלא באשמתם. 

מה הערעור למיט"ב צריך לכלול?

שימו לב שיש 5 מרכיבים שחייבים להיות בבקשה שאתם מגישים למבחן דפ"ר חוזר:

1) נתונים אישיים – בסיסי אך חיוני. שימו לב שבבקשה שלכם מופיעים בצורה ברורה השם המלא, מספר תעודת הזהות, מספר הטלפון והדוא"ל שלכם.

2) בקשה אישית מפורטת – החלק הכי חשוב בבקשת הערעור. זה המקום שלכם להסביר למה דווקא לכם, מתוך מאות בקשות הערעור שמתקבלות, מגיע לקבל מבחן נוסף.

3) המלצה מגורם מחנך – יכול להיות מכתב מהמחנכים, יועצים או מנהלים. מטרת ההמלצה היא לתת לדבריכם חיזוק חיצוני מאדם שיודע מה הפוטנציאל שלכם. כדאי שההמלצה תכלול תיאור של מידת הרצינות והמחויבות שלכם בתחום הלימודי.

4) גיליון ציונים עדכני – גיליון הציונים צריך להיות מהמחצית האחרונה (כך שיהיה עדכני כמה שיותר).

5) מסמכים שמעידים על לקויות למידה – יש מספר מסמכים שיכולים לסייע ובהם אבחון דידקטי, נוירולוגי או פסיכולוגי מלא, אבחון ועדת השמה, אבחנה של הפרעת קשב ומסמכים רפואיים אחרים שרלוונטיים להצלחה במבחן. כדי לוודא שהמסמכים שבידיכם מלאים ותקפים, בקרו בעמוד אבחונים ולקויות למידה בצו הראשון

את הערעורים יש לשלוח למיטב בדוא"ל לכתובת meitav@digital.idf.il או בפקס למספר 03-7388880. 

איך לכתוב את הבקשה האישית לערעור?

לפני שאתם מתחילים לכתוב, מומלץ שתגדירו לעצמכם בצורה ברורה ותמציתית למה מגיע לכם מועד נוסף לביצוע המבחן. דעו שהסיבה שתציגו במכתבכם תשפיע בצורה משמעותית על הסיכוי שלכם לקבל את ההזדמנות להיבחן פעם נוספת. סיכוי זה גבוה יותר כשהסיבה לבקשה היא אחת משלוש אפשרויות:

  • תקלה טכנית כמו בעיה בכיתת הבחינה או טעות במבחן שקיבלתם (למשל קבלת מבחן "רגיל" למי שצריך לקבל מבחן מותאם).
  • נתונים חדשים כמו אבחון חדש שבו התגלו לקויות למידה שלא היו ידועות בזמן הצו הראשון.
  • מצב אישי קשה מאוד ביום המבחן כמו פטירה של בן משפחה קרוב, אי לקיחת תרופה וכו'. קשה יותר לבסס טענה שכזו, ועל כן הסיכוי לקבל מועד נוסף קטן יותר מזה  שבשתי האפשרויות הראשונות.

מנגד, הסיכוי שתקבלו מועד נוסף כי נלחצתם או הרגשתם לא טוב במהלך המבחן הוא קלוש.

חשוב להוסיף לבקשה מסמכים, כגון אבחון חדש או מרשם חדש לתרופה, המאשרים את הטענה שלכם.

מה צריך לקחת בחשבון לפני הגשת הערעור?

ראשית, נרגיע ונגיד ששמורה לכל מלש"ב הזכות להגיש בקשת ערעור עד 6 חודשים ממועד הבחינה. דעו שלאחר פרק זמן זה הבקשות יסורבו אוטומטית. נדגיש כי זה בסדר גמור לערער על הציון שלכם, אף אחד לא יוריד את ציון הקב"א או הדפ"ר שלכם רק כי ביקשתם בחינה חוזרת.

עם זאת, קחו בחשבון שמעריכים כי פחות מ-10% מהפניות שמגיעות למיט"ב מאושרות. בנוסף, לא כל המלש"בים שבקשתם אושרה ייבחנו מחדש בכל חלקי המבחן, ייתכן כי תחזרו רק על פרק מסוים מהמבחן. זה קורה בדרך כלל במצבים בהם התגלה שמגיעה לכם התאמה למבחן, כמו החלפה של החלק הכמותי בשל לקות למידה ספציפית במתמטיקה (דיסקלקוליה).

לבסוף, חשוב לזכור שבניגוד לבחינות בגרות, שבהן הציון הגבוה מבין כמה מועדים הוא הציון הקובע, יש לזכור שבבחינת הדפ"ר הציון הסופי שלכם תמיד יהיה הציון של המבחן החוזר. זאת, גם אם הוא נמוך יותר מציון הדפ"ר הראשון שקיבלתם. 

טיפים לכתיבת מכתב ערעור מנצח

  • זכרו שמי שיקרא את בקשת הערעור שלכם הוא חייל, שכנראה לא מאוד שונה מכם בדברים שמשפיעים עליו וחשובים לו ולכן חישבו מה היה גורם לכם לקבל בקשת ערעור ותכתבו את הבקשה על בסיס זה.
  • תהיו כנים והראו שיש לכם מוטיבציה גבוהה לשירות משמעותי בצבא. היו ספציפיים ואל תחששו לפרט איך ציון גבוה יותר יוכל לעזור לכם להתקבל לתפקיד מסוים בו אתם חושקים, למשל.
  • תכתבו בצורה קצרה וזורמת – אתם רוצים שקורא המכתב שלכם יישאר קשוב ויתעניין במה שיש לכם לומר.

מה הלאה? הרגע שאחרי קבלת התשובה לערעור

במידה ובקשתכם נדחתה, כמו שיקרה ל-90% מהבקשות, אל תתייאשו. ישנן דרכים נוספות להשפיע על מהלך השירות שלכם. לבנות יש את יום המא"ה שיכול להשפיע בצורה משמעותית על אפשרויות השיבוץ שתקבלו במנילה ולכן חשוב מאוד להתכונן ליום הזה ולהפיק ממנו את המירב. 

חשוב לדעת - תיתכן קבלה חריגה לתפקידים מסוימים כל עוד נתוני האיכות שלכם לא רחוקים בהרבה מנתוני האיכות הדרושים. למה הכוונה? כלל אצבע ידוע אומר שכל עוד אתם חורגים בציון אחד (קב"א או דפ"ר, אך לא בשניהם) ובדרגה אחת בלבד (נניח, קב"א 53 לעומת 54 שדרוש או ציון דפ"ר 60 לעומת ציון דפ"ר 70 שדרוש, כל ציון והסולם שלו), יש סיכוי סביר שישקלו לחיוב את הזימון שלכם למיונים מעמיקים יותר. לשם כך, רצוי לשלוח בקשת קבלת מיון מיוחדת ליחידה הממיינת ולקוות לטוב. 

לבסוף, זכרו שהפגנת מוטיבציה ומחויבות תוך כדי השירות, ללא קשר לתפקיד אליו שובצתם, מאפשרת פתיחת הכשרות מקצועיות, השתלמויות נוספות וצבירת חוויות שתורמות אף הן לשירות משמעותי ומאתגר. 

אם בקשתכם התקבלה תרשו לעצמכם רגע של שמחה גדולה – קיבלתם הזדמנות שנייה להשפיע על סיכוייכם להגיע לתפקיד החלומות שלכם!

זכרו - לא יהיה מועד ג'. 

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.