מהו ציון הקב"א וכיצד הוא נקבע?

ציון הקב"א (קבוצת איכות) נקבע בסיום הצו הראשון בטווח 56-41. על פי נתונים רשמיים, הקב"א נקבע בשקלול הפרמטרים הבאים:

השכלה (17%) – ציון שייקבע על פי הערכה של רמת ההשכלה שלכם (האם צפויה להיות לכם תעודת בגדות מלאה, עם כמה שנות לימוד אתם צפויים לסיים את תקופת בית הספר, האם אתם לומדים לימודים אקדמיים וכדומה).

ציון צד"כ (ציון דירוג כללי) (33%) –הציון שתקבלו בתחנת הריאיון האישי עם המאבחנת הפסיכוטכנית. בריאיון תישאלו על תחומים שונים ביום-יום שלכם, ובהם משפחה, לימודים ופעילות התנדבותית.
*שימו לב, מנובמבר 2017 גם בנות מתראיינות בצו הראשון.

ציון דפ"ר (דירוג פסיכוטכני ראשוני) (50%) – הציון שתקבלו בתחנת המבחנים הפסיכוטכניים.

*סימול עברית – על פי רוב, הציון שתקבלו במבחן סימול עברית לא ישפיע על ציון הקב"א.


"ההכנה בהחלט תרמה, המבחן בצו ראשון היה ברמה יותר נמוכה וכך הרגשתי מלא ביטחון בעצמי וביכולות שלי."

 

הכנה לצו ראשון, יולי 2018

למה חשוב לקבל ציון קב"א גבוה?

ציון הקב"א הוא הציון החשוב ביותר בתהליך המיון לצה"ל, לצד ציון הדפ"ר. לא רק שהוא ישפיע על מגוון התפקידים שיוצעו לכם, אלא שתהיה לו השפעה גם על מסלולי השירות שייפתחו בפניכם וגם על אפשרויות הקידום במהלך השירות:

קבלה לתפקידים - כדי להתמיין לתפקידים היוקרתיים ביותר כמו טיס, חובלים, 8200 וגאמא סייבר תצטרכו להשיג קב"א 54 לפחות. בשביל לשרת כמאבחנת פסיכוטכנית תצטרכי קב"א 53, ואם החלום שלך הוא להיות מדריכת חי"ר או מש"קית ת"ש תהיי חייבת קב"א 49 כדי להגיע למיונים.

מסלולי שירות – כאמור, ציון הקב"א משפיע על מסלולי השירות שייפתחו בפניכם ועל אפשרויות ההתקדמות שלכם לתפקידי פיקוד וקצונה. המדרג הבא מתאר את השפעתו:

  •  קב"א 43-41: ברוב המקרים ציון בטווח זה אינו מאפשר להתגייס לצה"ל. עם זאת, צה"ל עשוי לאפשר גיוס מיוחד על תנאי או התנדבות לשירות. בכל אחד מן המקרים הללו לא תתאפשר התקדמות לתפקידי פיקוד וקצונה.
  • קב"א 47-44: ציון בטווח זה יאפשר שירות רגיל ללא אפשרות להתקדם לתפקידי פיקוד וקצונה. עם זאת, תוכלו להתגייס לשירות קרבי.
  • קב"א 51-48: ציון בטווח זה יאפשר שירות במגוון תפקידים עם אפשרות להתקדם לתפקידי פיקוד, אך לא לקצונה. קב"א 50 הוא הציון הממוצע באוכלוסייה.
  • קב"א 56-52: ציון בטווח זה יאפשר שירות בכל התפקידים בצה"ל והתקדמות לתפקידי פיקוד וקצונה (בשילוב ציון דפ"ר 60 ומעלה).

 

כפי שאפשר לראות, ציון קב"א גבוה נחוץ גם כדי להתקבל לתפקידים יוקרתיים, גם כדי להשתלב במסלולי שירות משמעותיים וגם כדי להתקדם לתפקידי פיקוד וקצונה.

 

השאירו את כל הדלתות פתוחות.


איך מקבלים ציון קב"א גבוה?

כאמור, ציון הקב"א הוא ציון משוקלל המורכב ממספר נתונים. מכאן שכדי להעלות את ציון הקב"א יש לפעול להעלאת הנתונים שמשפיעים עליו.

הציון היחיד שאי אפשר להשפיע עליו הוא ציון ההשכלה, הנקבע על פי נתונים כגון מספר שנות הלימוד שאתם צפויים להשלים ותעודת הבגרות שבה אתם עתידים להחזיק (מלאה או חלקית). לעומת זאת, על שני הציונים האחרים שמרכיבים את ציון הקב"א תוכלו להשפיע:

ציון הדפ"ר - ציון הנשען אך ורק על ביצועיכם במבחנים הפסיכוטכניים בצו הראשון, ועל כן הוא דינמי וניתן להעלותו.
אולם, העלאת הציון איננה פשוטה. המבחנים הפסיכוטכניים שאתם עתידים לעבור בצו הראשון שונים מאוד מהמבחנים שאתם מורגלים בהם בבית הספר ויעמידו לפניכם קשיים חדשים: כל המבחנים ממוחשבים, השאלות בהם הן שאלות אמריקאיות, בכולם יש מגבלת זמן (כדקה לשאלה בממוצע) והם כוללים נושאים שלא נלמדים בבית הספר (כגון אנלוגיות ומטריצות).
הדרך להתגבר על כל הקשיים הללו היא להתכונן למבחנים. הכנה טובה תעזור לכם להתרגל לאופי המבחן החדש ולהתמודד עם הנושאים הכלולים בו, וכן תאפשר לכם להגיע מוכנים ומנוסים יותר למבחן האמיתי. כך, תצליחו להביא לידי ביטוי את יכולותיכם בצורה טובה יותר ותגדילו את סיכוייכם לקבל ציון דפ"ר גבוה.

← התנסו במבחן פסיכוטכני לדוגמא

ציון הצד"כ - ציון גמיש שכן הוא מושפע רק מהתנהלותכם בתחנת הריאיון האישי. עם זאת, ההתמודדות בריאיון האישי מאתגרת, ולכן קשה להעלות את הציון: מסגרת הזמנים להציג את עצמכם ולהתבטא היא קצרה ומוגבלת, חוסר הניסיון בסיטואציות כאלו עלול לעורר לחץ ופחד, השאלות הנשאלות עלולות להפתיע אתכם וכן הלאה.
הדרך הטובה ביותר לצלוח את האתגרים הללו היא להתנסות בריאיון אישי לפני הצו הראשון ולשפר את יכולות ההצגה והתקשורת שלכם. כמו כן, מומלץ לתרגל את הריאיון האישי עם אדם נוסף על מנת לקבל ממנו משוב וכלים לשיפור.

 

קבלו את הקב"א שתוביל אתכם לתפקיד החלומות שלכם.

 

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.