מהו ציון הקב"א וכיצד הוא נקבע?

ציון הקב"א (קבוצת איכות) נקבע בסיום הצו הראשון והטווח שלו הוא 56-41. הקב"א נקבע באמצעות שקלול של שלושה פרמטרים:

השכלה (17%) – ציון שייקבע על פי הערכה של רמת ההשכלה שלכם ויושפע מכמה נקודות, כגון האם תהיה לכם תעודת בגדות מלאה, כמה שנות לימוד אתם צפויים להשלים וכדומה.

ציון צד"כ (ציון דירוג כללי) (33%) –הציון שתקבלו בתחנת הריאיון האישי עם המאבחנת הפסיכוטכנית. בריאיון תישאלו על תחומים שונים ביום-יום שלכם, ובהם משפחה, לימודים ופעילות התנדבותית.

ציון דפ"ר (דירוג פסיכוטכני ראשוני) (50%) – הציון שתקבלו בתחנת המבחנים הפסיכוטכניים.

*הציון שתקבלו במבחן סימול עברית לא ישפיע על ציון הקב"א.

 

 

איזה ציון אתם צריכים להשיג?

ציון הקב"א הוא הציון החשוב ביותר בתהליך המיון לצה"ל, לצד ציון הדפ"ר. לא רק שהוא ישפיע על מגוון התפקידים שיוצעו לכם, אלא שתהיה לו השפעה גם על מסלולי השירות שייפתחו בפניכם וגם על אפשרויות הקידום שיעמדו לרשותכם במהלך השירות:

ציון קב"א לאילו תפקידים אוכל להתקבל? פיקוד וקצונה דוגמאות
56-52 ציון בטווח זה יאפשר לכם להתגייס לשירות בכל התפקידים בצה"ל, כולל בתפקידים היוקרתיים ביותר בחיל המודיעין ובלוחמה. תוכלו להתקדם לתפקידי פיקוד וקצונה (בשילוב ציון דפ"ר 60 ומעלה). טיס (קב"א 54)
8200 (קב"א 54)
פרמדיקים (קב"א 54)
דובר צה"ל (קב"א 54)
חובלים (קב"א 53)
לוחם אגוז (קב"א 52)
מגן בסייבר (קב"א 52)
51-48 ציון בטווח זה יאפשר לכם להתגייס לשירות במגוון תפקידים עם אפשרות להתקדם לתפקידי פיקוד, אך לא לקצונה. קב"א 50 הוא הציון הממוצע באוכלוסייה. תוכלו להתקדם לתפקידי פיקוד, אך לא לקצונה. מדריכי חי"ר (קב"א 49)
מש"קיות ת"ש (קב"א 49)
המערך הטכני בחה"א (קב"א 46)
47-44 ציון בטווח זה יאפשר לכם להתגייס לשירות קרבי או לשירות בתפקידים רגילים. לא תוכלו להתקדם לתפקידי פיקוד וקצונה. נהג רכב קל (קב"א 45)
טבח (קב"א 44)
43-41 ברוב המקרים, ציון בטווח זה לא יאפשר לכם להתגייס לצה"ל. עם זאת, לעיתים, צה"ל יאפשר לכם להתגייס בגיוס מיוחד על תנאי או בהתנדבות. לא תוכלו להתקדם לתפקידי פיקוד וקצונה. משגיח כשרות

מה צריך לעשות כדי להוציא ציון קב"א גבוה?

כדי להוציא קב"א גבוה, תצטרכו להוציא ציונים גבוהים בכל אחד מן הפרמטרים המרכיבים את הקב"א - השכלה, דפ"ר וצד"כ. על ציון ההשכלה לא תוכלו להשפיע, אך על שני הציונים האחרים שמרכיבים את ציון הקב"א אפשר להשפיע:

ציון הדפ"ר 

ציון הנקבע אך ורק על סמך ביצועיכם במבחנים הפסיכוטכניים בצו הראשון. המבחנים הפסיכוטכניים הם מבחנים ממוחשבים ואמריקאיים המתבצעים במגבלת זמן (כדקה לשאלה בממוצע) וכוללים נושאים שלא נלמדים בבית הספר, כגון אנלוגיות ומטריצות.

בדומה למבחנים בבית הספר, גם למבחנים הפסיכוטכניים צריך להתכונן. הכנה טובה תעזור לכם להתרגל לתנאי ההיבחנות החדשים ולשלוט בכל הנושאים הכלולים במבחנים. כך תצליחו להביא לידי ביטוי את יכולותיכם בצורה הטובה ביותר ותגדילו את סיכוייכם לקבל ציון דפ"ר גבוה, ובהתאמה - ציון קב"א גבוה.

← התנסו במבחן פסיכוטכני לדוגמא

ציון הצד"כ

ציון הנקבע על סמך התנהלותכם בתחנת הריאיון האישי בלבד. תחנת הריאיון האישי היא תחנה מאתגרת שתציב בפניכם כמה אתגרים: מסגרת הזמנים הקצרה והמוגבלת עלולה להקשות עליכם בשלב ההצגה העצמית ולפגוע ביכולת הביטוי שלכם, חוסר הניסיון בסיטואציות כאלו עלול לעורר לחץ ופחד, השאלות הנשאלות עלולות להפתיע אתכם וכן הלאה.

הדרך הטובה ביותר להתגבר על הקשיים הללו היא להתנסות בריאיון אישי לפני הצו הראשון, ולתרגל אותו עם אדם נוסף אשר יוכל לתת לכם משוב וטיפים. כך תוכלו לשפר את יכולות ההצגה והתקשורת שלכם, להעלות את ציון הצד"כ שלכם ולקבל קב"א גבוה יותר.

 

מתי מקבלים צו ראשון? מה יש במבחנים הפסיכוטכניים? מה זה מבחן סימול עברית?

 

"ההכנה בהחלט תרמה, המבחן בצו ראשון היה ברמה יותר נמוכה וכך הרגשתי מלא ביטחון בעצמי וביכולות שלי."

 

הכנה לצו ראשון, יולי 2018

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.