מהו פסיכומטרי?

הבחינה הפסיכומטרית משמשת כלי למיון מועמדים למוסדות האקדמיים בארץ. כדי להתקבל ללימודים אקדמיים תידרשו לעמוד בציון סף, הנקבע על ידי כל מוסד באופן אינדיבידואלי. בדרך כלל הציון הוא שקלול של ממוצע הבגרויות ושל הציון בבחינה הפסיכומטרית, אך בחוגים מסוימים הקבלה מותנית בעמידה בציון סף של הבחינה הפסיכומטרית ושל ציוני הבגרות בנפרד, ולעתים אפילו רק בציון של הפרק הכמותי (בתחום ההנדסה לדוגמה).

כמו כן, הציון בפרק האנגלית בבחינה משמש כלי למדידת רמת האנגלית, שעל פיו הסטודנטים משובצים לקורס אקדמי ברמה המתאימה להם, ולחילופין מקבלים פטור מלימודי אנגלית.

הבחינה נכתבת על ידי "המרכז הארצי לבחינות ולהערכה" ומתקיימת בארבעה מועדים בשנה - חורף, אביב, קיץ וסתיו.

 


למה עושים פסיכומטרי?

הבחינה הפסיכומטרית משמשת כלי אחיד ואובייקטיבי לדירוג מועמדים למוסדות האקדמיים. ציון הבחינה הוא מדד נוסף לציוני הבגרות ומספק למועמדים שציוני הבגרות שלהם נמוכים הזדמנות נוספת לעמוד בתנאי הקבלה לאקדמיה. נוסף על כך, הבחינה משמשת אמצעי לחיזוי סיכויי ההצלחה של המועמדים בלימודיהם באקדמיה. על פי רוב ציון הבחינה הוא השתקפות של רמת ההשקעה ויכולת הלמידה של המועמדים, ועל כן לנבחנים שציוניהם גבוהים יותר, יש סיכוי גבוה יותר להצליח בלימודי התואר.

חשוב להדגיש שמיון על בסיס תוצאות הבחינה אינו מושלם, שכן לעתים ציון הבחינה אינו משקף את יכולותיו האמתיות של המועמד. כמו כן, הבחינה אינה בודקת תכונות חשובות נוספות כגון מוטיבציה, יחסי אנוש או יצירתיות. עם זאת, מחקרים מראים שהבחינה הפסיכומטרית משמשת כלי מיון אמין, ושברוב המקרים יש הלימה בין תוצאות הבחינה ובין רמת ההצלחה של הנבחנים כסטודנטים.


הבחינה הפסיכומטרית החדשה

בשנת 2012 הוחלט לערוך שינוי בבחינה הפסיכומטרית ולהוסיף לה מטלת חיבור. הוספת הפרק נבעה מתוך הבנה שמיומנויות כתיבה וקריאה הן מיומנויות הכרחיות להצלחה באקדמיה. בעוד הקריאה הכרחית לרכישת ידע חדש ונבדקת לאורך כל הבחינה, כתיבה היא כלי להבעה וליישום של רעיונות, והיא נבחנת במסגרת מטלת הכתיבה בלבד. במטלת הכתיבה נבדקים מגוון רחב של היבטים הנוגעים לשימוש בשפה, כגון רמת הלשון והניסוח, שליטה בדקדוק ובתחביר ושטף הכתיבה, וכן היבטים הנוגעים לרמת התוכן, ובהם היכולת להציג טענה סדורה ומנומקת ולהפגין חשיבה ביקורתית. משקלה של מטלת הכתיבה הוא 25% מהציון המילולי במבחן, כאשר יתר הציון נבנה בהסתמך על הניקוד בפרקים המילוליים בבחינה.

 

מה עוד כולל הפרק המילולי? ומה מחכה לכם בפרק הכמותי?

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.