לחץ הזמן בבחינה הפסיכומטרית

תלמידים רבים נוהגים לציין את אִטיותם ואת העובדה שלא הספיקו לענות על כל השאלות בבחינה בסיבות לאי-הצלחתם בבחינה. אפשר בהחלט להבין אותם. מרכיב הזמן בבחינה הפסיכומטרית מייצר קושי רב להרבה מאוד תלמידים, שאלמלא הוא היו יכולים לעבור את הבחינה די בקלות. עם זאת, אם לא הספקתם לפתור את כל השאלות בבחינה, אין זה אומר שלא ניתן לכם די זמן, אלא שלא למדתם כיצד למצות בצורה הטובה ביותר את הזמן שניתן לכם בבחינה. חלק מאותם תלמידים "אִטיים" מקבלים החלטות ופותרים בעיות מורכבות ביום-יום, בזמן של לא יותר משניות בודדות. למשל כמה זמן נדרש לכם כדי לבחור בן זוג או בת זוג, להחליט מה לאכול או להחליט אם לפנות בבקשה לקבלת כסף מאימא או מאבא? זה נכון שיש אנשים שחושבים מהר יותר מאחרים, אך כולנו מסוגלים לחשוב במהירות, ללמוד לעבוד עם מגבלת זמן בצורה יעילה ואף להפגין שיפור.


להשיג את הזמן

ראשית, לאחר החודש הראשון שבו למדתם והבנתם את מבנה הבחינה ותרגלתם את כל סוגי השאלות, כדאי להתרגל לעבוד עם סטופר ולמדוד כמה זמן נדרש לכם כדי לפתור שאלות מסוגים שונים.

שנית, אל תתעכבו זמן רב מדי על שאלות. רוב השאלות בבחינה הפסיכומטרית נפתרות בתוך פחות משישים שניות. אם נדרש לכם זמן רב יותר לפתרון השאלה, מוטב לנחש את התשובה ולהרוויח זמן רב יותר לשאר הפרק.

שלישית, אל תיתנו לזמן לנהל אתכם, הרגילו את עצמכם להסתכל בשעון הרץ שמופיע בצד המסך או בסטופר בבחינת האמת, מבלי להילחץ ותרגלו שיטות אשר יוכלו לסייע לכם להרוויח זמן, גם אם תחילה הן אינן נוחות לכם. למשל: אם אינכם רגילים לפתור שאלות באמצעות הצבה או פסילת תשובות, אל תוותרו לעצמכם; לִמדו לעשות זאת, זה ישתלם לכם בסופו של דבר.

נוסף על כך, זִכרו כי יש שאלות המצריכות זמן מועט (20-10 שניות), ואחרות המצריכות זמן רב (3-2 דקות). נסו למקסם את מספר התשובות הנכונות בשאלות הקצרות לעומת הארוכות.

מלאו את הפרטים שלכם, וקבלו קישור למערכת המבחנים שלנו חינם


חלוקת זמנים לדוגמא

חלוקה לזמנים בפרק החשיבה המילולית:

  • אנלוגיות (שאלות 6-1) – 3 דקות
  • הבנה והסקה (שאלות 17-7) – 10 דקות
  • הבנת הנקרא (שאלות 23-18) – 7 דקות

חלוקה לזמנים בפרק החשיבה הכמותית:

  • אלגברה (כ-5 שאלות)
  • גיאומטריה (כ-5 שאלות)
  • בעיות (כ-5 שאלות)
  • הסקה מתרשים (כ-5 שאלות)

בסך הכול ישנן 20 שאלות בכל פרק כמותי כאשר השאלות מופיעות בסדר אקראי ובדרגת קושי עולה.

הזמן הממוצע לשאלה הוא דקה אחת. מומלץ להקדיש בין חצי דקה לדקה ב-5 השאלות הראשונות בפרק, ובין דקה לדקה וחצי ב-5 השאלות האחרונות בפרק.

חלוקה לזמנים בפרק האנגלית:

  • השלמת משפטים (שאלות 8-1) – 4 דקות
  • ניסוח מחדש (שאלות 12-9) – 4 דקות
  • הבנת הנקרא (שאלות 22-13) – 12 דקות

 

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.